Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Zlomené srdce je něco, co člověk, pokud ho nezažije, nepochopí. Nejvíce mě překvapilo to, že tento syndrom opravdu existuje a můžeš ho nalézt pod pojmem Tako-tsubo kardiomyopatie. Oč se přesně jedná?

Syndrom zlomeného srdce: Pocit selhání srdečního svalu, jehož diagnóza opravdu existuje

Zlomené srdce
zdroj: Thinkstockphotos Zlomené srdce
aktualizováno 13.01.2019, 00:00 | 13.01.2019, 00:00 | Annette Krubner/Krasna.cz

Zlomené srdce je něco, co člověk, pokud ho nezažije, nepochopí. Nejvíce mě překvapilo to, že tento syndrom opravdu existuje a můžeš ho nalézt pod pojmem "Tako-tsubo kardiomyopatie". Oč se přesně jedná?

Asi si říkáš, co je to za zvláštní název. Tako-tsubo pochází z japonského označení pro past na chobotnice, protože její tvar připomíná levou komoru nemocného srdce. Kardiomyopatie je pak skupina onemocnění srdečního svalu, jejichž rysem je postižení myokardu - vlastního srdečního svalu.

 

O tomto syndromu jsem se dozvěděla úplnou náhodou. Jedna známá mi sdělila, že její kamarádce doslova puklo srdce z náhlého emočního návalu emocí a stresu. Byla v neustálé úzkosti, strachu, lítosti, nemohla se smířit s faktem, že nebyla milována někým, za koho by dala ruku do ohně. Tento syndrom se může projevovat i po těžkém rozvodu, při ztrátě milované osoby, při sdělení špatné zprávy - je to zkrátka nemoc, která se nesmí podceňovat a je třeba ji léčit. Zajímavostí také je, že tento syndrom mají povětšinou častěji ženy.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Zlomené srdce – pravda nebo mýtus?
Syndrom zlomeného srdce je skutečná nemoc. Jako jsou její příznaky?
Lék na zlomené srdce

 

Jak poznám, že se jedná o syndrom a není to infarkt?

 

Na jednu stranu, je velmi malá pravděpodobnost, že bys měla v tak nízkém věku infarkt. Avšak tento syndrom mohou pociťovat i zdravé ženy libovolného věku a znaky jsou velmi podobné právě infarktu. Můžeš pociťovat náhlou bolest na hrudi, pocit selhávání srdce. Avšak lékaři jsou přesvědčení, že za tyto příznaky může nárůst stresových hormonů - adrenalinu - který způsobí jen dočasné oslabení svalu. Dále lékaři zjistí, že se nejedná o infarkt na změnách EKG, který ti ihned nasadí.

 

Tento jev je spojen hlavně s psychikou, která řídí doslova vše. Na jednu stranu je "dobré", že se jedná jen o dočasný stav a nemůžeš být doslova ohrožena na životě, ale na druhou stranu je syndrom vratný. Dobrou zprávou ale je, že se člověk dokáže vrátit do běžného života.

 

Vím, že je těžké se s nějakými věcmi smířit, ale jak se říká - čas vše zahojí. A je to tak. Takže hlavu vzhůru... Vždy se vše zlé obrátí v dobré.1 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •