Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Čeká tě tento školní rok maturita? Nezoufej! Já si jí prošla minulý rok a mohu říct, že se opravdu není čeho bát :-)

Tip: Jak jsem se učila na maturitu

1
zdroj: Thinkstockphotos 1
aktualizováno 07.11.2015, 00:00 | 07.11.2015, 00:00 | Annette Krubner/Krasna.cz

Čeká tě tento školní rok maturita? Nezoufej! Já si jí prošla minulý rok a mohu říct, že se opravdu není čeho bát :-)

Asi mi nebudeš teď dávat za pravdu, že maturita v podstatě „nic není“, ale opravdu tomu tak je – tedy ovšem pro ty, které na to opravdu celé čtyři či osm let nekašlali. Proto jsem se rozhodla ti sepsat pár tipů, jak jsem se například učila já. Článek neber nijak jako přesný plán, spíše ti napíši to, jak jsem si to vše rozvrhla a nakonec to skvěle zvládla.

Z maturity jsem měla velký strach. Hlavně z těch písemných. Minulý rok jsem září, říjen a kousek listopadu nechala být, ale jakmile jsem ke konci listopadu dostala otázky, okamžitě jsem si začala shánět materiály.

POVINNÁ ČETBA, ČTENÁŘSKÝ DENÍK


Myslím, že i letos tě čeká povinná četba s dvaceti děly. Určitě si vyber ta díla, kterým rozumíš, a baví tě. Rozhodně nemá smysl si vzít dvacet krátkých, pokud tě opravdu nezaujmou. I tak krátké dílo ti nepůjde tak dobře, jako delší a akorát se v tom budeš topit. Knížky jsem začala číst už v průběhu července, ale intenzivně jsem na to šla kolem října/listopadu, takže máš akorát nejvyšší čas. Doporučuji z každé přečtené knihy ihned sepsat rozbor. Abys věděla, o čem mluvit – autor, obsah, kompozice, jazyk, styl, rozbor dané ukázky..

VYPRACOVÁNÍ OTÁZEK


Otázky jsem vypracovávala postupně. I když například zeměpis jsme měli už od minulého ročníku, tak jsme ten zbytek nějak dali dohromady. Angličtina byla také docela v pohodě. Spíš záleží na tom, co vám dají za témata. Já si například vytáhla Náboženství a kulturu a mohu ti říct, že nebýt jedné knihy, asi bych to na výbornou nezvládla. Takže můj tip je na tuto knihu „ Maturita: Přehledně vypracovaná témata – Angličtina“. Je tam přes šedesát témat a hlavně přehledně zpracovaná. Sem tam nějaký překlep, ale dá se to pochopit. Pak doporučuji i témata z Bridge.

PŘEČTI SI TAKÉ:

Jak u maturity neztratit jistotu?

Maturita se blíží: Jak se efektivně učit?

Strašák jménem MATURITA. Jak na ni? Rady finalistů SuperStar

PÍSEMNÉ STÁTNÍ MATURITY


Je dost možné, že už vás i teď budou trápit několika didaktickými testy. Hlavně nezoufej. Já si je začala poctivě dělat kolem února/března vždy odpoledne po škole a hodně mi to pomohlo. Pomohla mi i učebnice na češtinu „ Maturita ČJ 2015“, doufejme, že bude připravená i pro rok 2016. Díky procvičování testů jak na internetu, tak v knize, jsem úspěšně uspěla.

Upřímně ale říkám, že jsem povinnou četbu začala číst v tom červenci/srpnu, a pak pomalu ty díla nějak od října. Ale neboj, stihnout se to všechno dá! Konkrétní otázky jsem se začala učit kolem února, jednu dvě každý den odpoledne či večer a také se to dá zvládnout. Hlavní je nepropadat panice a rozvrhnout si to.

Je možné, že ti tento článek moc nedal, ale postupně plánuji sérii článků, které budou zaměřené na jednotlivé „díly“ maturity. Zkrátka jak se připravit.7 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •