Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Mileniálové aneb generace avokádových toastů, drahého kafe, gluten-free (bezlepkové) stravy, ale také čím dál tím víc generace veganství. To ale nepředstavuje jenom vyloučení masa, nýbrž změnu jak oblékání, tak líčení.

Veganství: Novodobý trend mileniálů, který zakazuje mnohem víc, než se zdá

Vegetariánství
zdroj: Thinkstockphotos Vegetariánství
aktualizováno 17.05.2019, 00:00 | 17.05.2019, 00:00 | Annette Krubner/Krasna.cz

Mileniálové aneb generace avokádových toastů, drahého kafe, gluten-free (bezlepkové) stravy, ale také čím dál tím víc generace veganství. To ale nepředstavuje jenom vyloučení masa, nýbrž změnu jak oblékání, tak líčení.

JÍDLO: PEČIVO JEDINĚ BEZ OBSAHU SÁDLA

 

Strava je ze všech „změn“ asi tou nejradikálnější. Maso, mléko, jogurt, sýr, máslo, med, želatina či vajíčko musí být nahrazeno nejlépe ovocem, zeleninou, luštěninami, bylinkami, obilovinami či semínky. Pečivo je povoleno jen v případě, pokud neobsahuje sádlo či vajíčka. Strava ale není všechno. Důležitá jsou i „éčka“. Musí být vyloučen například E901 Včelí vosk či E913 Lanolin, který se získává z ovčí vlny.

 

MÓDA: KOŽEŠINA NE, DŽÍNOVINA ANO

 

Být veganem znamená tak trochu předělat svůj šatník. Každý se chce líbit. Každý chce být „chic“. Možná si říkáš, že se logicky nenosí jen všechny typy kůží a kožešin, ale není tomu úplně tak. Znamená to také zákaz vlny, semiše, hedvábí, kašmíru či pašmíny. Naopak dovolené jsou koženky, mikrovlákna, korek či džínovina.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Jak se stát veganem? Rady pro začátečníky
7 otázek a odpovědí o vegetariánství
Tajemství krásných vlasů: veganská kosmetika

 

KOSMETIKA: PŘÍRODNÍ INGREDIENCE MAJÍ NĚCO DO SEBE, ALE MÁ TO JEDEN HÁČEK

 

S kosmetickýmiprodukty je to trochu sporné. Správná veganka by měla používat produkty jenom s obsahem oleje, bylinek či rostlinných ingrediencí - povoleny jsou ještě minerály, například zinek. Na druhou stranu – přírodní ingredience jsou nejčastějšími spouštěči alergických reakcí. Například oříškové máslo či esenciální oleje způsobují ekzémy či dermatitidu. Najít proto správný veganský kosmetický produkt je velmi nesnadné, a tak to známé kosmetické značky řeší po svém – produkty se snaží vyrábět z větší části i na přírodní bázi v podobě přidání bylinek či olejů, která tu chemickou bázi mírně „přebije“. Protože používat krém jedině na přírodní bázi je pro pleť jako sázka do loterie.

 

Veganství „na vlastní kůži“ jsem si vyzkoušela v rámci prezentace přírodních veganských vlasových produktů značky L´Oréal Professionnel. Ani se nejednalo o „surovou“ změnu dvouhodinového životního stylu, ale člověk si mohl sám na sobě vyzkoušet, zda by veganem být mohl. Místo burgerů a steaků se servírovaly indické placky „čapátí“, karobela či quinoový pilaf. Věřím, že vám názvy nic neřeknou stejně, jako mně. Veganská strava je zajímavá. Na oko pestrá a hravá. Na chuť nijaká. Zjištění, že nemůžete ani med či želatinu je pro mě něco nepředstavitelného. A to nemluvím o oblečení – kašmír, hedvábí či semiš? Zapomeňte. Jediné, co se mi líbí, jsou kosmetické produkty. Například prezentovaný šampon Source Essentielle Jasmine Flowers & Sesame Oil nejenom krásně voní po přírodních složkách, ale také design flakónku je šikovný a fotogenický. Hranatý tvar byl zvolen tak, aby obsah šampónu byl co nejvíc naplněn. A pokud jste fanouškem do kosmetiky, pak hledejte jen ty produkty s obsahem oleje, bylinek, rostlin či minerálů. Sama vnímám tento novodobý trend jakýsi životní postoj dnešních mladých. Zkrátka být „in“. Nevím, já bych do toho dobrovolně nešla. Dvě hodiny s veganskou stravou byly akorát. Ale teď si ráda ten burger dám.2 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •