Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Už jsi slyšela o zero waste? Co pomoci planetě a nevytvářet zbytečný odpad? Není to těžké a několik základních tipů zvládneš určitě i ty!

Co je to „zero waste“ a jak s ním začít?

Ekologická aktivistka
zdroj: Thinkstockphotos Ekologická aktivistka
aktualizováno 10.02.2019, 00:00 | 10.02.2019, 00:00 | Bekky/Krasna.cz

Už jsi slyšela o zero waste? Co pomoci planetě a nevytvářet zbytečný odpad? Není to těžké a několik základních tipů zvládneš určitě i ty!

Co není zero waste


Někteří lidé mají za to, že když třídí odpad, dělají vlastně všechno, co můžou. A i když je třídění odpadu dobrá věc, to, že třídíš, neznamená, že se snažíš žít zero waste.

 

Co to tedy je?


Tyhle dvě slůvka znamenají v překladu „nulový odpad“ nebo jednodušeji „žádný odpad“. Je to snaha minimálně se přiblížit ke stavu, kdy nebudeš vytvářet žádný odpad, tedy ani ten, který bys měla třídit. Minimalizovat náš dopad na chod planety tím, že nebudeš produkovat zbytečný odpad.

 

Proč se omezovat?


Máš pocit, že takový život by tě omezoval? Není nutné být absolutně zero waste, stačí několik malých triků, které pomůžou, a třeba zjistíš, že tě takový způsob života více naplňuje.

 

Jak začít se zero waste v několika jednoduchých krocích?


Žádné igelitové tašky


Pořiď si látkovou tašku, se kterou budeš chodit na nákupy a nebudeš si kupovat igelitky. Ušetříš nejen planetu ale i svoji peněženku.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Bylo nebylo, bio nebio
5 jednoduchých ekologických předsevzetí, se kterými můžete začít ze dne na den
Třídění odpadu - maličkost s obrovskou zásluhou

 

Pití


Jsi venku a máš žízeň. Koupíš si pití v plastové lahvi, kterou vyhodíš. Místo toho můžeš na svůj pitný režim dohlížet s lahví, kterou budeš nosit při sobě a dávat si do ní vodu, třeba dochucenou šťávou. A pokud máš raději bublinky, zkus domácí výrobník sody.

 

Ještě jednou pití


Přijdeš do restaurace a objednáš si pití. Dostaneš v něm brčko. Potřebuješ ho v nápoji mít? Zkus obsluze říct jednoduchou větu „bez brčka, prosím“. A pro domácí použití si můžeš koupit skleněná brčka, která umyješ a použiješ kolikrát chceš.

 

Časopisy, letáky a noviny


Sice se kritizuje, že mladí málo čtou, ale číst se dá i v elektronické podobě. Časopisy nebo noviny, které si koupíš, si pravděpodobně přečteš jednou a pak se ti někde hromadí. Dnes už má hodně médií možnost předplacení obsahu v online podobně, není tedy potřeba si každý den kupovat papírovou verzi. Zároveň můžeš odmítnout letáky do schránky, i obchody je nabízejí online.

 

Zkus tenhle úplný základ a uvidíš, jestli se ti „zero waste“ zalíbí a budeš třeba pokračovat v dalších krocích k minimalizování odpadu.1 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •