Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Kafíčko se stává trendem a hodně dospívajících slečen začíná s pitím kávy poměrně dost brzo. Patříš k nim? Pojď se něco dozvědět.

Je pití kávy pro tebe rizikové?

Káva
zdroj: Thinkstockphotos Káva
aktualizováno 07.10.2013, 00:00 | 07.10.2013, 00:00 | Bekky/Krasna.cz

Kafíčko se stává trendem a hodně dospívajících slečen začíná s pitím kávy poměrně dost brzo. Patříš k nim? Pojď se něco dozvědět.

Káva se získává mletím pražených zrn kávovníku, který obsahuje povzbuzující látku kofein, kvůli níž se káva obvykle pije. Povzbuzuje srdeční činnost a zvyšuje krevní tlak. Káva pro evropský trh se vyrábí ze dvou různých kávovníků – Arabika a Robusta. Kávová zrna jsou ukryta v ovocném plodu podobném naší třešni, jak tvarem, tak i barvou.

Jak se vyrábí rozpustná káva?

Čerstvě pražená káva se umele a pod vysokým tlakem louhuje v horké vodě. Vznikne silný koncentrát, který se pak musí usušit. Na to existují dvě metody – sprejování, kdy se koncentrát rozprašuje do horkého vzduchu, aby se odpařila voda, anebo vymrazování, kdy se koncentrát zmrazí a pak se nechá sublimovat, čímž se odpaří voda. V obou případech vznikne rozpustná káva, která si ponechává silné aroma i výraznou chuť.

Rizika, které s sebou káva nese:

Závislost

Jestli si myslíš, že je to hloupost a pití kávy je jen pěkný zvyk, jsi na omylu. Závislost na kofeinu se plíží hodně nenápadně, ale po deseti letech tě najednou můžou zastihnout abstinenční příznaky i při jediném dni bez kávy. Objeví se bolesti hlavy, ospalost, vyčerpanost a nervozita. Leckterý dospělý už si den bez kafíčka neumí představit a mluví spíše o zvyku, ale hranice mezi zvykem pít kávu a závislostí na kávě není tak široká, jak by si mnozí přáli. Dát si příležitostně kvalitně připravenou kávu je určitě moc fajn, ale pít šálek denně, nebo dokonce několik šálků denně se může po čase vymstít.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Jak nezažít faux pas v kavárně
TEST: Nejsi závislá na alkoholu?

Dehydratace
Káva uvolňuje z těla vodu, kterou je nutné doplnit. To proto ti v dobrých podnicích dávají k latte sklenici vody.

Srdeční problémy
Jak už jsem zmiňovala, káva zvyšuje krevní tlak, což samo o sobě není zdravé. Ale není to jediná věc, která se děje našemu srdíčku. Kofein může dopomoct k onemocněním srdce a v krajním případě tě dovést až k infarktu – to se samozřejmě týká spíše starších lidí, ale přece jen kdo dřív začne, ten dřív skončí.

Kosti

Při velmi časté konzumaci se může začít odbourávat vápník z kostí, takže ke kafíčku ještě pro jistotu jogurt jako dezert.

Pozor na děti!

Těhotenství se tě ještě zřejmě netýká, ale když si teď vytvoříš návyk na kávu, budeš se ho později hůře zbavovat. Kofein totiž prochází přes placentu a může ovlivnit růst plodu. Při kojení se zase dostává do mateřského mléka a dítě může trpět nespavostí a být podrážděné.

Určitě nechci od kávy nikoho odrazovat, sama si nějaký ten šálek espressa nebo caffé latte dám, ale jako u všeho tu platí – všeho s mírou. Když kávu, tak v klidu a kvalitní, ať se s tohoto obřadu nestane rutina. Vždyť káva má i pozitivní účinky – oddaluje únavu, pomáhá při astmatu a dokonce pomáhá odbourávat tuk.7 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •