Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Rozhodla ses, že se staneš spisovatelkou? Není to jen zábava! Úspěšní spisovatelé musí věnovat své práci hodně času a úsilí.

Psaní není jen zábava!

Spisovatelka
zdroj: Thinkstockphotos Spisovatelka
aktualizováno 28.09.2013, 00:39 | 28.09.2013, 00:39 | Bekky/Krasna.cz

Rozhodla ses, že se staneš spisovatelkou? Není to jen zábava! Úspěšní spisovatelé musí věnovat své práci hodně času a úsilí.

V nejnovější Top dívce vyšel článek Staň se spisovatelkou, který obsahoval i tipy od Kateřiny Petrusové, jež vydala už dvě knihy, a mně nedá, abych se k tomu také trochu nevyjádřila.

Hodně mladých lidí se pouští do psaní básniček, deníků a příběhů někde na internetu a někdy nějak pojmou podezření, že na to mají talent a že by je to bavilo i do budoucna – pokud k nim patříš, zkus se na to podívat trochu objektivně. Netvrdím, že nejsi dobrá, ani se nesnažím tvrdit, že nemáš šanci – i já jsem začínala s blogem a povídky, které jsem psala ve svých sladkých patnácti byly dost oblíbené i čtené a v okruhu pisálků, ve kterém jsem se pohybovala, mě uznávali a chválili. Teď, když se po několika letech začtu do vlastních řádků, občas ani nevěřím vlastním očím.

Co tím chci říct? Můžeš být sebelepší v jistém okruhu lidí i sama před sebou, ale skutečné hodnocení ti dají až ve vydavatelství, kde jsou lidé, kterým prošly pod rukama stovky textů a jsou to tedy zodpovědní hodnotitelé, kteří vědí, o čem mluví. Přátelé a rodina tě nejspíše budou chlácholit, ať bude tvá prvotina jakákoliv, tak nedej na první ohlasy a předávej své texty dál po internetu, v nakladatelstvích nebo i učitelům češtiny, kteří ti mohou poradit v základech psaní, ale také vyjádřit svůj názor, protože přečetli hodně literatury a mají určitě větší rozhled než blogeři nebo jiní mladí pisálci.

Kritika nerovná se závist. Zkus si uvědomit, že všichni, komu se tvé dílo nelíbí, nejsou jen závistiví rejpalové. Rozlišuj mezi komentáři "Fuj! To je hrůza!“ a "Tahle povídka/básnička se mi nelíbí protože…“ Rozhodně to není to samé. Jsou lidé, kteří ti chtějí pomoc a poradit a myslí to s tebou opravdu dobře. Nechtějí tě urazit, ale ani ti lhát.

Pokud si píšeš blog, opravdu tě to baví, jde ti to a chtěla bys být profesionální spisovatelkou, ještě to zvaž. Když píšeš jen tak pro zábavu, je to jiné, než když na tvé knize závisí peníze, ze kterých máš vyžít. Koníčky jsou od toho, aby se u nich lidé odreagovali, ale dělat z koníčků zaměstnání není vždy ten nejlepší nápad. Skvělé náměty na knihu se nerodí ve stresu z uzávěrky termínů a světoznámé knihy nevznikly přes noc. Chce to hodně času, úsilí, píle a vůle začínat znovu a přepisovat stránky, dokud nebudou dokonalé.

Nechci od psaní nikoho odrazovat. Pokud věříš, že máš talent, klidně do toho jdi – napiš pár příběhů, zúčastni se soutěží a klidně i vydej knihu. Stůj si tvrdě za svým a vybojuj si své místo vedle J. K. Rowling nebo Stephena Kinga.

Pokud si chceš přečíst rozhovor se spisovatelkou a tipy Top Dívky pro začínající spisovatelky, určitě si zajdi pro říjnové číslo a třeba tě při čtení napadne námět na bestseller.

 5 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •