Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Bolesti při menstruaci se občas nevyhnou žádné z nás, ale když jsou tak velké, že tě vyřadí na několik dní, pak bys s tím měla něco dělat.

Vyzraj na bolestivou menstruací

Bolestivá menstruace
zdroj: Thinkstockphotos Bolestivá menstruace
aktualizováno 16.12.2012, 00:00 | 16.12.2012, 00:00 | Bekky/Krasna.cz

Bolesti při menstruaci se občas nevyhnou žádné z nás, ale když jsou tak velké, že tě vyřadí na několik dní, pak bys s tím měla něco dělat.

První věc, kterou bys měla udělat, když zažíváš menstruační bolesti, je jít ke gynekologovi. Někdy bolesti můžou značit i nemoc, zvlášť pokud jsi nikdy problémy neměla a najednou začnou. Také může jít o hormonální nerovnováhu. Není potřeba se bát, že tě budou považovat za simulanta, v tomto případě platí, že pokud ten problém vidíš ty, pak to problém je. Nikdo nemůže vědět, jak přesně se cítíš a co prožíváš, ale pokud lékaři co nejpřesněji popíšeš svoje problémy, pak ti určitě pomůže.

Je dost možné, že ti gynekolog nabídne hormonální antikoncepci. Ze své zkušenosti musím říct, že správně zvolená HA opravdu výrazně pomáhá snížit bolesti. Když máš velké bolesti i s HA, poraď se s lékařem o jiné, ale pokud ji z nějakého důvodu vůbec brát nechceš, nebo nemůžeš, pak jsou tu další možnosti. Pokud zůstanu u léků, jsou tu ty, které jsou na předpis a jsou více cílené na konkrétní problém. Jinak samozřejmě můžeš zůstat u ibalginu, ale doporučuji spíše se poradit s lékařem.

Pokud nechceš brát léky
Některým dívkám nevyhovují jakékoliv léky, protože si tím nechtějí ničit tělo, nebo prostě jenom léky nepomáhají. Pak jsou tu i jiné možnosti.

Někdy stačí klid a teplo. Zkus si zalézt do postele a dát si na podbřišek teplý odklad. K tomu přidej teplý čaj, nejlepší na bolesti je z majoránky, kontryhelu nebo sezamu, dát si můžeš také brusinkový kompot. Doporučit můžu i teplou sprchu. Omez kávu, stres a nevystavuj se chladu, vynechej alkohol.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Neboj se první menstruace
Buď v pohodě i během svých dnů

Když ležíš, měj nohy výš než břicho a hlavu, stačí polštář pod kolena. Zkusit můžeš i polohu plodu – na boku si přitáhneš kolena k hrudníku.

Nejspíš se ti nebude chtít nic dělat, ale když se překonáš a půjdeš si zaplavat, nebo trochu zacvičit, uleví se ti.

Nejlepší je prevence

Pokud víš, že máš s bolestmi problém, můžeš si pomoci už předem. Několik dní před začátkem menstruace bys měla trochu upravit svůj jídelníček. Dodávej tělu více hořčíku, který pomáhá proti křečím, a také vitaminů B6, C, železa, vápníku a esenciálních mastných kyselin. Dej si rybu, více ovoce a zeleniny. Můžeš si dopřát také více ořechů a semen. Omez sůl, tuk a sladké a více pij. Čokoláda rozhodně není nejlepší volba.

Pomoct ti může i masáž břicha, pokud začneš tak tři dny před menstruací a budeš pokračovat i během ní. Stačí trocha slunečnicového oleje a pět minut denně. Další možnost je masáž bederní oblasti, která také pomáhá proti křečím.

Bolesti v podbřišku se mohou objevit už před menstruací, pokud máš vypozorované, kdy bolesti začínají, můžeš si vzít nějaký prášek předem a bolesti tak ani nemusí přijít. Další tabletu si vezmi, když cítíš, že bolesti přichází, ne když už to nemůžeš vydržet.

Důležitá je psychika

Nezapomeň, že tělo a duše blízce souvisí. Pokud jsi ve stresu, pak jsou bolesti horší. Pokud jsou bolesti horší, jsi protivnější, citlivější a náladovější. Na některých dívkách se dá dost dobře poznat, jestli se blíží jejich menstruace, právě podle toho, jak se chovají.

Pokud máš problém s náladovostí, měla bys trochu zapracovat na svém životním stylu, nebo se poradit s lékařkou. Obvykle je to způsobené hormony, ale může ti pomoct změnit jídelníček, tak jak popisuji v prevenci. Přidej ryby, ovoce, zeleninu i oříšky. Nestresuj se, buď v klidu. Pokud máš něco udělat, neodkládej to na dny těsně před menstruací ani na ty, kdy ji budeš mít, radši to udělej hned a ten jeden týden si vždy nech takový volnější, uvidíš, že ti bude lépe.5 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •