Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Znáš to, každý rok se zapřísáhneš, že od Nového roku budeš více šetřit, uklízet, učit se, zhubneš…

Jak tentokrát OPRAVDU dodržet svá předsevzetí

Nový rok
zdroj: Thinkstockphotos Nový rok
aktualizováno 26.12.2012, 00:00 | 26.12.2012, 00:00 | Cervenej cudlik/Krasna.cz

Znáš to, každý rok se zapřísáhneš, že od Nového roku budeš více šetřit, uklízet, učit se, zhubneš…

A každý rok ti dodržování tvých předsevzetí vydrží sotva prvních pár týdnů nového roku. Znovu utrácíš, tvůj pokoj není ani vidět pod hromadou oblečení a písemky se přece dají opsat, tak proč se učit, že? Co kdybys tentokrát něco skutečně změnila a ukázala sobě a okolí, že máš silnou vůli a nevzdáváš se? Začni s jednoduchým úkolem, ale dodrž ho!

Pokud máš více předsevzetí, se kterými by ses chtěla poprat, vyber si pro začátek to, které bude nejsnadnější doopravdy dodržovat.

Například si řekni, že každý den si složíš a uklidíš oblečení do skříně. Zdá se to jako pitomost, ale moc dobře vím, kolik z Vás se večer svlékne a oblečení prostě jen odhodí na židli, zmuchlá do skříně nebo odkopne na zem. Tahle pětiminutová záležitost ti ušetří budoucí hodinový úklid.

Stanov si jednoduchá pravidla. Pokud se na předsevzetí vykašleš, dej si do kasičky, třeba padesát korun. Kasičku doporučuji schovat u rodičů :-) Nezapomínej ale ani na odměny. Celý měsíc si se každý den pečlivě připravovala do školy? Kup si něco na zub nebo nový kousek do skříně. Udělej si zkrátka radost.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Horoskop do konce roku: Jak přežiješ svátky?
Nemusíš závidět, stačí být lepší!
Nikdo není dokonalý - ani ty, ani tvůj kluk!

Brzy si z nového předsevzetí vytvoříš zvyk a ani si neuvědomíš, že dříve ti to dělalo potíže, a ještě budeš mít našetřeno. Jakmile zvládneš nějaké lehčí předsevzetí, můžeš se pustit do dalšího. Vždycky je co měnit.

Nejlepší odměnou jsou potom vždy tvoje splněné cíle. Svůj cíl měj proto viditelně na očích. Dej si na skříň velkou ceduli "Uklidím to!“, na stůl "Připravím se do školy“, na ledničku "Po 18 hod. nejím“ a podobně. Piš si záznamy, jak daný úkol zvládáš, a sleduj svoje pokroky: 

PO – uklidila jsem, jsem dobrá
ÚT – zase jsem uklidila, byla to vlastně maličkost
ST – neuklidila jsem, chtělo se mi spát, ale to mě neomlouvá, 50 korun do kasičky
ČT – splnila jsem
PÁ – zase padesátikoruna, alespoň budu mít na kino
SO – uklidila jsem a ještě pomohla mamce, dávám si plus
NE – do nového týdne s uklizenou skříní
Shrnutí týdne = Ušetřená stovka a uklizená skříň, jestli to vydržím ještě měsíc, koupím si to super tričko :-)


Nic není tak těžké, jak to vypadá. Stačí na svoje předsevzetí nezapomínat. Měj ho napsané v diáři, nalepené u zrcadla, popros mamku nebo sourozence, ať tě sleduje a upozorní, když zapomeneš. Svěř se příteli a dodržujte předsevzetí spolu…

Nezapomenout a vytrvat, umět se odměnit i uznat chybu. S těmito jednoduchými pravidly to zvládneš.

Přeji ti hodně štěstí a spoustu splněných cílů.6 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •