Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Některé z nás už tuhle věc mají za sebou, jiné to teprve čeká. A jelikož já jsem měla s přípravou taky trochu problém, rozhodla jsem se, že napíšu článek o tom, jak to probíhá, jak se na to připravit a jak to zvládnout na jedničku.

Autoškola a řidičák? Jak na něj a tipy, co mi pomohly ho udělat

Řidička
zdroj: Thinkstockphotos Řidička
aktualizováno 22.06.2018, 00:00 | 22.06.2018, 00:00 |

Některé z nás už tuhle věc mají za sebou, jiné to teprve čeká. A jelikož já jsem měla s přípravou taky trochu problém, rozhodla jsem se, že napíšu článek o tom, jak to probíhá, jak se na to připravit a jak to zvládnout na jedničku.

Podotýkám, že u jiných autoškol/krajů/měst apod. se to může trochu lišit. Pokud by tě ještě něco ohledně tohohle tématu zajímalo, určitě můžeš využít komentářů.

 

JAK VYBRAT SPRÁVNOU AUTOŠKOLU?


Správnou autoškolu, která tě dobře připraví, je někdy těžší najít, ale ve většině případů je to stejně na tobě a na tom, jak se na zkoušky připravuješ. Já po několika rozhovorech s mými kamarády či známými jsem přišla na to, že čím levnější autoškola, tím méně připraví. Nemusí tomu tak být ale vždy! Ale dle mých zkušeností to tak bohužel většinou bývá. Největší nevýhodou jsou třeba ty autoškoly, u kterých zaplatíš např. 8.000,- a ani ti nedají učebnice, takže si je budeš muset dokoupit. Učebnice s CD stojí okolo 250-300,-. Není to extrémně moc, ale pokud učebnici použiješ tolikrát jako já (to se dozvíš za chvilku), je to upřímně ztráta pěnez. Taky určitě při výběru dbej na hodnocení lidí, kteří touhle autoškolou prošli. Pokud nemá autoškola moc dobré hodnocení, ale je levná, určitě šlápneš vedle.

 

JAK AUTOŠKOLA PROBÍHÁ?


Autoškola probíhá tak, že nejprve si všechny zájemce o řidičák v daném termínu pozvou na schůzku, kde budou mluvit přesně o tom co, tě čeká a co se bude dít. Pak ti rozdají učebnice a CD (aspoň u mé autoškoly to tak bylo) a budou ti říkat, kterými tématy se začne apod. U mé autoškoly byla možnost v rámci jízd jít na trenažer, na kterém se perfektně daly vytrénovat rozjezdy na rovině i do kopce a respektivě si celkově zvyknout na to řídit auto. Takže se pak rozdělovalo, kdo a kdy půjde na trenažer. Výuka byla 1x týdně a jízdy byly určené podle tebe a tvého času. Každému je přiděleno například jedno ze dvou aut. Poté učitel, který s tebou v autě pojede. Před skončením celého výukového plánu tě zkouší z pár testů. U mé autoškoly to bylo tak, že když jsi nenapsala aspoň 43 bodů, tak tě ke zkouškám nepustili. Po skončení výukového plánu a všech jízd ti dají termín, kdy budeš mít závěrečné zkoušky. Nejlépe během autoškoly je dobré si skočit na magistrát města zaplatit komisaře. Papír o zaplacení si schovej, bez něho by tě nepustili ke zkouškám.

 

JAK SE PŘIPRAVIT NA ZÁVĚREČNÉ ZKOUŠKY ?

 

Já osobně jsem měla problém se připravovat na testy, protože jsem upřímně byla líná se učit do školy a ještě k tomu do autoškoly. Mně osobně pomohly hodiny na autoškole, kdy nám pořádně vysvětlovali dané témata a taky nás říkali, čemu se vyvarovat.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Je mi konečně 18! Mám si udělat řidičák?
Jak jsem poprvé sedla za volant
Úspěšná cesta k řidičáku

 

Učebnice, kterou mi na začátku předložili, jsem otevřela za celou autoškolu asi 3x, možná 4x, ale víckrát ne. Podtrhla jsem si tam akorát ty důležité věci, které se našly ve zkušebních otázkáchm a cestou autobusem jsem si to třeba pročítala. Určitě nejlepší přípravou není šrotování se otázek nazpaměť a dokola drtit jeden test za druhým, ale nejlepší je si ty otázky jenom tak procházet, číst si odpovědi a hledat v tom spojitost, a pokud něčemu nerozumíš, proč to tak je, zeptat se někoho z rodičů, co už jezdí nějaký čas. Mně to naprosto pomohlo. Ale každý člověk to má asi jinak. Hlavně si na to udělej čas a nekašli na to tak jako já, že jsem musela ve finále se kopat do zadku za tom jak líná jsem byla, že jsem se už neučila na začátku. Na jízdy se připravit nijak nedá, na to tě už jenom připravují jízdy v autoškole s učitelem. Pokud si nejsi ale jistá, že to už umíš, není problém si přikoupit další jízdy navíc.

 

JAK PROBÍHAJÍ ZÁVĚREČNÉ ZKOUŠKY?


Přijdeš tam (nevím, jak v jiných krajích a městech, ale u nás to bylo na magistrátu města) v ranních hodinách a půjdeš na místo, kam ti bylo řečeno. Počkáš na komisaře, který ti vezme občanský průkaz a papír o zaplacení komisaře. Poté si tě zavolá k počítačům a zadá ti pokyny. Spustí ti testy. Po dokončení testu ti řekne, jestli jsi uspěla, nebo ne. Také ti podá papír s chybami, které jsti udělala. Pokud ti řekne, že jsi uspěla, pošle tě na určené místo, kde už bude připravené auto na jízdy. Pokud ti řekne, že jsi neuspěla, tak tímto pro tebe zkoušky končí a můžeš jet domů s tím, že budeš komisaře platit znovu a termín ti zadá autoškola. Pokud jsi uspěla a čekáš na určeném místě, tak si tě posadí do auta. Nejčastěji jezdíš ve dvojci s někým, s tím, že se domluvíte, kdo pojede jako první. Upozorňuji tě, aby sis dávala pozor na pás, zrcátka a silniční předpisy. Pouštěj chodce, neprojížděj kalužemi a dávej si pozor na správné zařazení do pruhů. Na všechno tohle komisař kouká. Pokud ti auto ''chcípne'', nic se neděje a nestresuj. Nastartuj si a jeď dál. Na tohle komisař ohled nebere. Stát se to může i zkušenému řidiči. Taky tě upozorňuji, že když ti řekne ,,Tamhle zastavte a vyměníte se.',' tak po zastavení zatáhni ruční brzdu, aby věděl, že může mluvit, bez toho na tebe málokdy promluví. Během jízdy ti neřekne žádné chyby, ani co jsi udělala špatně. Řekne ti to až po zastavení a zajištění auta. Pokud ti řekne, že jsi uspěla, tím to pro tebe končí a řekne ti, kdy si můžeš jít zažádat o řidičský průkaz. Pokud ti řekne, že jsi neuspěla, tak tím to pro tebe znamená, že budeš muset jízdy dělat v náhradním termínu znovu.

 

JAK ZAŘÍDIT ŘIDIČSKÝ PRŮKAZ?


Poté, co ti komisař řekne, kdy si můžeš zažádat o řidičský průkaz, si půjdeš v určený den na magistrát zažádat o řidičák v oddělení občanské průkazy a řidičské průkazy (nevím, jestli to tak je všude) . Tam dáš 50,-, tvoji fotku a vyplníš pár formulářů. Do 2-3 týdnů si řidičský průkaz můžeš vyzvednout.

 

Tohle by byly asi ty nejvíc důležité informac,e a pokud bys na mě měla ještě nějaké otázky ohledně autoškoly nebo závěrečných zkoušek či bys měla zájem, abych se s tebou podělila o můj zážitek a průběh řidičského průkazu, určitě neváhej a piš do komentářů. Ráda odpovím či splním tvoje přání.0 hlasů
Vaše hodnocení