Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Byla jsem na dovolené na Maltě a jen tak občas přemýšlím, jaké to tam vůbec bylo, co to pro mě znamenalo, a zda-li to vůbec k něčemu posloužilo.

Co nedělat v anglicky mluvících zemích

Studium v zahraničí
zdroj: Thinkstockphotos Studium v zahraničí
aktualizováno 03.08.2013, 00:00 | 03.08.2013, 00:00 | Krásná.cz / čtenářka

Byla jsem na dovolené na Maltě a jen tak občas přemýšlím, jaké to tam vůbec bylo, co to pro mě znamenalo, a zda-li to vůbec k něčemu posloužilo.

Vlastně… Jakékoliv vycestování rozhodně k něčemu je. A i kdyby to bylo velké fiasko, tak aspoň máte o čem povídat.
Napadlo mě vám přinést několik bodů, které jsem na mém pobytu zpozorovala.

Nikdy neříkejte v anglicky mluvících zemích slovo "bič".

Můžete to říkat všem klidně sto padesátkrát, ale vždycky se najde někdo, kdo to zkrátka musí v běžné české větě použít. Přesto to nepochopím, protože za celou dobu, co se s dotyčným znám, nikdy nikomu nevyprávěl historku, aby v ní tohle slovo zaznělo. Až na Maltě.

I ta nejjednodušší gramatika je sakra podstatná!

Chystáte se na malťanském letišti například do McDonalda. Stojíte frontu, za vámi jeden kamarád. Objednáváte si jeden velký vanilkový shake. Ten samý kamarád vám předtím oznámil, že si ho chce dát taky. Dostane se na řadu a pronese: "I too."

Samozřejmě výslovnost je v tuto chvíli úplně stejná, jako kdyby řekl: "I two," takže by vás správně nemělo překvapit (jako mého kamaráda), že v tu chvíli platíte za dva shaky.

Když jste na jazykovém kurzu, předpokládá se, že budete komunikovat
Každý všední den od deseti do třinácti nám na Maltě zařídili jazykové kurzy. Rozdělili nás do skupin a dostali jsme rodilého mluvčího. V té mé skupině byla opravdu jedna zajímavá dívka - také Češka (18). O hodinách jsme ani nedělali tak moc z učebnice, jako pohodově komunikovali a učili se fráze.
 

Když se ale téhle dívky lektor na něco zeptal, chtěl vědět, jestli má bratra, tak se dočkal zajímavé (ne)odpovědi. Zvedla hlavu, natočila ji k učiteli, svraštila obočí, otočila pusu do tvaru smutného smajlíka a jenom takhle asi 5 vteřin držela. Pak se podívala zpátky na nás spolužáky a opětovně sklopila hlavu.

Já bych ze sebe prostě nějakou tu hlásku vysoukala, abych si aspoň nepřipadala tak hloupě. Každopádně ten pohled jsem si zapamatovala na celý život, neproběhl totiž jen jednou denně. Kdybych z toho byla tak moc vystresovaná, asi bych minimálně zakroutila hlavou, že nemám tušení, zda-li nějakého brášku mám.

Malta dokáže být v noci hříšné město
Všude klid, milé obchůdky - dokonce i večer! Pak ovšem ujdete dalších 50 kroků nepatrně do kopečka a ocitnete se v Hříšné ulici (podle mě se tam musela jmenovat). Dodnes nevím, jak se to tam jmenovalo, každopádně jsem ten název výstižně vybrala. Všude nespočet barů, ale ne nechutných pajzlů jako u nás. Samý PLUSH a HAVANA klub, všude vodní dýmky, dokonce tam prodávali i marihuanu (ačkoli je to samozřejmě přísně zakázáno) a také strip kluby.
 

Chceš se i ty podílet na tvorbě magazínu krásná.cz?

Napiš nám článek na jakékoliv téma, a pokud bude dobrý, vydáme ho. Text dlouhý zhruba jednu normostranu zašli společně s tvým jménem, fotografií a adresou tvého blogu na email redakce@krasna.cz. Jako předmět napiš Článek.


Za jedním mým kamarádem přišla jedna, o něco méně slušná, dívka a přemlouvala ho, ať jde s ní dovnitř (nyní je řeč o strip klubu). První jeho reakce byla: "Ne!" (samozřejmě se smíchem). Poté řekla, že dostane 50 procent slevu, že s ním půjde ona a její kamarádka a bude ho to stát jen 100 Euro! On se však držel a opětovně jí sdělil: "NE." Za tohle má ode mě úctu, nejen, že zůstal tak věrný své české přítelkyni, ale i, že odmítl tak výhodnou koupi.

Malta dokáže být v noci kamarádské město

Když totiž procházíte všemi těmi kluby, od každého vám dávají 50 voucherů se slevami. S kamarádkami jsme zašly do toho, kde jsme dokonce dostaly poukaz na drink zdarma. Ano, i přesto dál žijeme, opravdu nás neotrávili a k tomu byl drink moc výborný! :-)

Při odchodu mě před tím samým klubem zastavil chlápek, od kterého jsme tu slevu dostaly. Ještě než něco řekl, raději jsem mu anglicky poděkovala za voucher a sdělila, že drink byl moc dobrý. Pak se tedy zeptal, odkud jsme. Řekly jsme, že z Čech. On řekl, že taky. Mimochodem, celá tahle konverzace probíhala v angličtině.
Ještě jsem stále pokračovala: "Really?"
A on: "Yes, but from Slovakia."
Potom mi to už nedalo: "Takže mi rozumíš?"
Zasmál se: "Jo, veď jo, počúvam ťa."
Nakonec jsme se rozloučili a následující dny dostávali poukazy častěji.

Když jste zpátky v Čechách, myslete na to
Při příletu na pražské letiště jsme zjistili nemilou zprávu. Náš autobus na nás zapomněl, takže vyjížděl se zpožděním hodinu a půl. Všichni jsme vstali a rozhodli se zajít si koupit alespoň kafe. Nakonec jsem u McCafe pronesla: "I would like to buy some laté".

Bylo to v tu chvíli tak unaveným a opravdu moc špatným přízvukem, že se mi ani prodavačka nenamáhala odpovědět, protože nebyla žádná šance, aby mi třeba uvěřila, že jsem Angličan. Maximálně nějaký Čech, co se tady o něco pokouší.
Ale jak se člověk vrátil z toho čtrnáctidenního pobytu, zcela zapomněl, že už může mluvit zase svým mateřským jazykem.7 hlasů
Vaše hodnocení