Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Arachnofobie je panický strach z pavouků. Může to znít jako legrace, ale postiženému moc do smíchu není.

Děsí tě pavouci? Jak se toho zbavit

aktualizováno 03.12.2011, 00:00 | 03.12.2011, 00:00 | Krásná.cz / čtenářka

Arachnofobie je panický strach z pavouků. Může to znít jako legrace, ale postiženému moc do smíchu není.

Blog
(Foto: Krásná.cz / čtenářka)
Katíí

www.catherinekatiecullen.blog.czJiž od dětství trpím arachnofobií. Bylo mi asi 6 let, když jsem se doma sprchovala a u umyvadla jsem uviděla velikého pavouka. Tehdy jsem z pavouků absolutně trému neměla a ani jsem se jich nějak výrazně nebála, ale poprosila jsem svého otce, jestli by ho nevynesl ven. Táta přišel s krabičkou od sirek a pavouka tam strčil. Pak jsem se ovšem nějak otočila a táta na mě pavouka z žertu hodil. Začala jsem křičet, aby ho ze mě sundal, ale nebyl to strach z něho, ale byl to šok. Kvůli této příhodě mám ale z pavouků fobii.

Tato fobie má i vlastní název – arachnofobie. Je to velice častá fobie, především u mladých lidí. Když se na to podíváme pozorněji, je to poněkud komické, že lidi mají panický strach z něčeho, co jim nemůže ublížit a většinou je to menší než palec. Ano, je to k zasmání, ale opravdu to existuje a postihuje to mnoho lidí. Jak se k fobii člověk dostane?

Moje příhoda může být jedním ze způsobů, jak může arachnofobie vzniknout, ale příčin je samozřejmě plno. Například sledování sci-fi filmů, kde se objevují pavouci v nadměrné velikosti s kusadly, které nahání hrůzu. Člověk si pak může myslet, že všichni pavouci, jak velcí tak malí jsou děsiví. A z toho pak přijde arachnofobie. Nebo z obyčejného štítění. Určitě mi dáte za pravdu, že pavouci nevypadají bohužel zrovna sympaticky. Samé nohy a většinou i více očí, to lidem nahání strach i přes to, že jde o malinkého tvorečka.

 

Chceš se i ty podílet na tvorbě magazínu krásná.cz?

Napiš nám článek na jakékoliv téma a pokud bude dobrý, vydáme ho. Text dlouhý zhruba jednu normostranu zašli společně s tvým jménem, fotografií a adresou tvého blogu na email redakce@krasna.cz. Jako předmět napiš Článek.Jak se arachnofobie zbavit?


Zbavit se arachnofobie je opravdu těžké. Chce to silné nervy. Znám jen dva způsoby, jak se tohoto druhu fobie zbavit.

Kontakt
Určitě znáte. Když máte například ve škole nebo v nějaké společnosti osobu, která vám zrovna není sympatická, ze začátku vám to není příjemné, ale postupem času si na tu osobu zvyknete. Je to tím, že s ní každodenně přicházíte do styku a postupem času její chování přestanete vnímat. Nebo když žijete na farmě a nemáte rádi zvířata. Po nějaké době si na ta zvířata zvyknete a možná je i začnete mít rádi.

Tak to chodí i u arachnofobie. Musíte se naučit s pavouky žít, přicházet do kontaktu. Například v přírodě je hledat a nechat je lézt po své ruce. Ano, přiznávám, je to těžké, ale žít do konce života se strachem z tak malého tvora není dobré.

Expoziční terapie

Člověk-pacient je postupně vystavován obávaným situacím (začíná se od situací působící nejnižší úzkost). Tato technika je založena na faktu, že úzkost nemůže růst donekonečna a po určité době začne klesat. Expozice by měla trvat dostatečně dlouhou dobu, aby došlo k poklesu úzkosti.

Mě se osobně líbí více léčba kontaktem, ale já sama dobře vím, že ani jedné bych nebyla schopna. Ale snad se někdy odhodlám a zbavím se konečně toho příšerného strachu. Navzdory tomu všemu se od pavouka očekává, že nám přinese štěstí :-)6 hlasů
Vaše hodnocení