Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Abys pochopila – tohle je jen nadsázka a prostřednictvím tohoto článku ti chci ukázat, že gothici takoví vůbec nejsou. Naprosto bezvýznamně si je lidé spojují s metalem, sebepoškozováním nebo právě satanismem.

Goths – satanisté, emaři a všechno dohromady

Gothic
zdroj: Thinkstockphotos Gothic
aktualizováno 29.08.2012, 15:01 | 29.08.2012, 00:00 | Krásná.cz / čtenářka

Abys pochopila – tohle je jen nadsázka a prostřednictvím tohoto článku ti chci ukázat, že gothici takoví vůbec nejsou. Naprosto bezvýznamně si je lidé spojují s metalem, sebepoškozováním nebo právě satanismem.

Blog
(Foto: Krásná.cz / čtenářka)
KT Wild*

www.rainbow-magazine.blog.cz


Kde to vše začalo?

Gothic styl se vyvinul na přelomu 70. a  80. let z punku. Mylně bys tady proto hledala spojitost s metalem, či ještě častěji s gothic metalem. Ani jedna z těchto věcí s tím nemá nic společného.

A název rozhodně nesouvisí s duchy. Častý mýtus, že slovo 'gothic' vzniklo od anglického slova 'ghost', není pravdivý ani logický. Stačí se řádně kouknout na sled písmen u jednotlivých slov.

A pozor, nemá to ani spojitost s historickým slohem gotikou. Gothic styl nese své jméno kvůli románu z 19. století, ale to je tak asi jediná rozumná souvislost.

Náplní stylu je hudba!
Mnoho lidí si myslí, že je to hlavně o oblékání, make-upu či životním postoji. Ne,že by tam nic z toho nehrálo roli, nicméně tady jde hlavně o hudbu! Hlavními žánry jsou gothic-rock, post-punk, dark wave, bat cave, ale i EBM (Electronic Body Music). Gothici touto hudbou žijí. Nemusíš na sobě mít fůru ostnů, řetězů a černé. Gothicem se staneš pomocí hudby.

Pokud bych měla uvést konkrétní interprety, tak z gothic rocku je to třeba české XIII.století, z post-punku britští Siouxsie and the Banshees a z dark wave němečtí Diary Of Dreams.

A co dál?
Samozřejmě zde hrají roli i jiné body, ale u těch je to o dost volnější. Často chodí tito lidé na hřbitovy, ale vážně ne vyvolávat Satana. Tady nehaje roli žádné určité náboženství. Najdeš osobu, co tím žije, která věří v Boha, pohanství, budhismus anebo třeba nevěří ve vůbec nic. Na hřbitově je místo klidu, odpočinku a právě v té temnotě je ona krása. Rozhodně to není tak, že by se gothici vyžívali v depresích a řezali si na hřbitově žíly. Jsou to lidé jako každí jiný, akorát se vizuálně liší.
 

Chceš se i ty podílet na tvorbě magazínu krásná.cz?

Napiš nám článek na jakékoliv téma, a pokud bude dobrý, vydáme ho. Text dlouhý zhruba jednu normostranu zašli společně s tvým jménem, fotografií a adresou tvého blogu na email redakce@krasna.cz. Jako předmět napiš Článek.


Make-up a oblečení je dost volné. Ani prvky růžové zde nejsou tabu, čili neměj pocit, že nenosí nic jiného než černou. Všichni mají společnou hudbu a většina z nich i zálibu v temnu. Jenže ani to poslední tvrzení nemusí být nutně pravda. Spojuje je hudba, ale jinak je každý jiný.

Gothici v ČR?
Divila by ses,kolik jich tu je. Stačí zajít třeba do pražského gothické klubu Necropolis a hned se zbavíš iluzí. Dobrým průvodcem v tomto světe je i web Sanctuary, jež se zabývá výhradně tímhle stylem. Najdeš tu recenze na kapely, koncerty, dokumenty – zkrátka vše, co tě zajímá!

A pro ještě lepší přehled si zajdi na Prague Gothic Treffen. Tento festival je inspirován tím německým, který se tam drží již řadu let.

Už žádné škatulky
Ať už celí v černém, nebo růžoví od hlavy až k patě – všichni jsme lidé, a proto když okolo tebe na ulici projde nějaký gothic, neměj hned zděšený výraz či štiplavé poznámky. Jako oni se nelíbí tobě, ty se nemusíš líbit jim. Všechno tohle je o vzájemném respektu. Navíc teď máš již alespoň trochu rozšířený obzor, takže žádné škatulkování do ema, satanistů či jiných nepravd, které jim byly přiřazeny. Nebo chceš poznat styl do hloubky svéh nitra...? :-)14 hlasů
Vaše hodnocení