Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Určitě jste už narazili na spoustu rad o tom, jak zapůsobit na nový kolektiv první den ve škole. Co když vaší staré školní lavice nástup do první práce? Nebo se snad chystáš na svou první brigádu?

Jak se chovat v prvním zaměstnání?

Práce s počítačem
zdroj: Thinkstockphotos Práce s počítačem
aktualizováno 10.09.2012, 00:00 | 10.09.2012, 00:00 | Krásná.cz / čtenářka

Určitě jste už narazili na spoustu rad o tom, jak zapůsobit na nový kolektiv první den ve škole. Co když vaší staré školní lavice nástup do první práce? Nebo se snad chystáš na svou první brigádu?

Tento článek píšu z prostého důvodu. Někdy se prostě stává, že když mladá slečna přijde do svého prvního pracovního kolektivu, neumí se ani trochu chovat. Chápu, že pro někoho budou moje základní rady zbytečné, protože jste zkrátka slušně vychovaní lidé, pro které jsou tyto věci samozřejmostí, ale mám pocit, že spousta dnešních slečen by si je určitě měla vzít k srdci a uvědomit si, že práce už není škola a je třeba trocha zodpovědnosti.

První den si o vás každý v rychlosti udělá svůj obrázek, snažte se proto netvářit jako bluma (přestože jste tam prvních pár minut a už toho máte plné zuby). Při seznamování s ostatními kolegy se usmívejte. Nedrťte jim ruce a zároveň se vyhněte takzvané leklé rybě, kdy vypadáte, že se podávané ruky spíš štítíte. Své jméno říkejte zřetelně. Pro spoustu trémistů to nebude jednoduché, ale jednou jste dospělé osobnosti a je potřeba tak jednat.

Základem pak je, že když někam nastoupím, chodím včas. K nám nastoupila nová slečna, která chodí denně o půl hodiny později a ještě si neopomene postěžovat, jak byla zvyklá vyspávat do jedenácti. Zřejmě si neuvědomuje, že není jediná, kdo vstává, a navíc, protože nemusí dojíždět jako někteří jiní kolegové, může se i tak vyspat déle. Tudíž tyto stížnosti akorát tak pijí ostatním krev. 


Jste-li navíc první týden v práci a chodíte pravidelně pozdě, přijde mi krajně neslušné jít si jako první uvařit kávu. Jako první jděte pracovat. To kafe jste měli stihnout doma, když jdete pozdě. Možná je to ode mne prudérní, ale berte to z druhého pohledu. Pracujete už hodinu, pak přijde nová kolegyňka, úsměv od ucha k uchu a jde si vařit kávu, zatímco vy nevíte, co dřív. A po kávě na cigárko a práce přece počká…

Podle mého názoru kouření do práce nepatří vůbec. Zvlášť do takové, kde jste denně v kontaktu s klienty, pro které je první dojem, to zanemná VY, velmi důležitý faktor, zdali si něco zakoupí, nebo ne. A pardon, ale kuřáci jsou zkrátka cítit.

Další velmi důležitá rada zní - na všechno se zeptejte a potom si to zapište! Každý ti zpočátku rád pomůže, ale budete-li se ptát na jednu věc 5x, jen protože jste líní si udělat poznámku a příště se podle ní řídit, nikoho neoslníte. Určitě si můžete říct o sešit, nebo si vezměte svůj a zapisujte si. Všechno. Když jsem nastoupila, namalovala jsem si i stoly v kanceláři a popsala si je jmény, kdo kde sedí a jakou má funkci. "Jako pro blbé“ ale účinné. Je lepší se řídit vlastními poznámkami a ptát se jen na případné nejasnosti, práci se pak mnohem rychleji naučíte, než když budete spoléhat na to, že vám to někdo řekne.

Když vám někdo poradí, nezapomeňte poděkovat.

Poslouchejte, co vám druhý říká, dělejte svoji práci kvalitně a vyvarujte se (minimálně v prvních týdnech) surfování po internetu – ono se na to dá velmi lehce přijít a vy pak můžete přijít o svou první práci.

Pokud vám pro začátek přidělí počítač, který není váš, například je-li zrovna kolega na dovolené a vy zatím nemáte svoje místo, rozhodně mu do něj nezasahujte a ať vás ani nenapadne přihlašovat se někam pod jeho jménem. Je to ohromná drzost. Chtějte všude zřídit vlastní přihlašovací hesla.

Takže abych to nějak ve zkratce shrnula:
- ptejte se
- piště si
- pracujte

A odměnou vám samozřejmě bude, mimo dobré vztahy s kolegy, vaše první výplata.14 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •