Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Hned na začátek bych chtěla říct, že i když tak možná vyzní nadpis, nemám nic proti charitě a nevadí mi, že se malá část z našich daní použije na rozvojovou pomoc. Ale jde o to, jakým způsobem se použije.

Jak se vyhazují peníze oknem aneb České projekty v Africe

aktualizováno 03.05.2012, 00:00 | 03.05.2012, 00:00 | Krásná.cz / čtenářka

Hned na začátek bych chtěla říct, že i když tak možná vyzní nadpis, nemám nic proti charitě a nevadí mi, že se malá část z našich daní použije na rozvojovou pomoc. Ale jde o to, jakým způsobem se použije.

Blog
(Foto: Krásná.cz / čtenářka)
BeeDee

www.beedee-world.blog.cz


Nedávno jsme se třídou byli na promítání dokumentu Pod sluncem tma v rámci festivalu Jeden svět. Je to film o elektrifikaci jednoho malého městečka Masuku v Zambii, na kterou přispěla naše vláda. Konkrétně se jedná o využití solárních panelů, což je samo o sobě skvělý nápad. Kde jinde by se takto dalo vyrobit více energie než v Africe? Má to ale jeden háček - místní se o panely neumí starat. Je sice hezké, že my zainvestujeme jejich výrobu a instalaci, ale co s nimi bude pak?

Ve filmu se dva pánové Milan a Tomáš, kteří se na tomto projektu podíleli, přijeli po čtyřech letech na místo podívat, aby se ujistili, že všechno funguje, a napravili potenciální chyby. Přestože nainstalované baterie by měly mít životnost alespoň 5 let, polovina z nich už nefungovala. Síť byla přetížená, některé kabely přeříznuté a dílna s nářadím na údržbu byla zdevastovaná.

Nakonec se ukázalo, že Afričané spoléhali i na naši další pomoc a nedokáží se o to sami postarat. Nejsou mezi nimi žádní odborníci, žádní elektrikáři. I když podepsali smlouvy, podle kterých si měli starost o panely rozdělit, k ničemu takovému nedošlo. Proč? Kde je chyba?
 

Chceš se i ty podílet na tvorbě magazínu krásná.cz?

Napiš nám článek na jakékoliv téma a pokud bude dobrý, vydáme ho. Text dlouhý zhruba jednu normostranu zašli společně s tvým jménem, fotografií a adresou tvého blogu na email redakce@krasna.cz. Jako předmět napiš Článek.


Při vysvětlování tohoto problému bych měla začít na naší straně. Česká republika se zavázala, že dá určité procento ze státního rozpočtu na pomoc v rozvojových zemích (nejen v Africe). Finance z tohoto procenta se musí někam investovat, ale kam, to už nikoho nezajímá. A problém je v tom, že se podporují projekty, které na první pohled vypadají rozumně, ale ve skutečnosti jde o mrhání penězi.

Některé z těchto projektů mají, jak to říct, krátkou životnost. Peníze se někam narvou, protože se prostě někam narvat musí. Nějaký Čech si jen tak v kanceláři vymyslí projekt. A o to, jestli má smysl, už se nikdo nestará.

Jaké by mohlo být řešení? Především by se mělo investovat jen do projektů, o které bylo zažádáno přímo z rozvojových zemí. Tím by se docílilo toho, že by si místní lid naší pomoci vážil a plnil by podmínky. Také by se mělo přemýšlet nad tím, jestli jsou nějací lidé, kteří by se dokázali starat o dlouhodobou údržbu, popřípadě aspoň někoho z místních zaškolit a to provést dřív, než se projekt začne realizovat. Myslím, že tím by se dalo dosáhnout větší efektivity.5 hlasů
Vaše hodnocení