Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Menstruace je často nepříjemné dění v těle, které doprovází každou ženu průměrně od 13 let. Jestli máš ale pochyby, zda je tvá menstruace v pořádku, přečti si následující článek. Dobrá zpráva je, že většinu problémů není těžké vyřešit.

Je tvá menstruace v pořádku?

aktualizováno 13.04.2012, 00:00 | 13.04.2012, 00:00 | Krásná.cz / čtenářka

Menstruace je často nepříjemné dění v těle, které doprovází každou ženu průměrně od 13 let. Jestli máš ale pochyby, zda je tvá menstruace v pořádku, přečti si následující článek. Dobrá zpráva je, že většinu problémů není těžké vyřešit.

Bolestivé křeče
Při menstruaci je bohužel běžné cítit bolest okolo bříška, napětí v prsou nebo pocit oteklosti. Tyhle nepříjemnosti můžeš zmírnit teplými obklady, odpočinkem, hormonální antikoncepcí a bylinkovými čaji. Také ale pomůžou léky jako ibalgin nebo aspirin. Pokud jsou však tvé křeče tak silné, že ti znemožňují normálně fungovat, je zřejmě něco v nepořádku. Měla bys proto navštívit svého gynekologa, pomůže ti jak léky, tak i radami. Jeho návštěva je důležitá hlavně proto, aby vyloučil závažná onemocnění, jako je endometrióza. Ta vyžaduje hormonální léčbu, nebo chirurgický zákrok.

Vynechávání menstruace
Pokud se tvá první menstruace dostavila teprve nedávno, je vynechání zcela běžné. V pozdějším věku je většinou vynechání spojeno se stresem, nachlazením nebo podváhou. Anorektičky často menstruaci úplně ztrácejí. Vynechání však může také způsobit onemocnění štítné žlázy nebo jiné hormonální poruchy a samozřejmě případné těhotenství. Pokud se menstruace nedostaví do 4 - 5 měsíců navštiv svého gynekologa. Pokud jsi však měla nechráněný sex, jdi k lékaři co nejdříve.

Dlouhodobé nebo silné krvácení
O silné menstruaci můžeme mluvit, když je třeba vyměnit více než pětkrát denně vložku či tampon, a to až po dobu 8 - 10 dní. Takové krvácení je většinou způsobené hormonálními, nebo zdravotními příčinami. Návštěva gynekologa je zde potřebná už jen pro zbavení nepříjemného pocitu. Lékař ti snadno pomůže buď antikoncepcí, nebo dalšími léky, které se často berou po dobu po 1 roku.

 
Krvácení mimo menstruační cyklus
Standardní menstruační cyklus trvá 28 dní. Pokud však krvácíš mimo plánované menstruace, nebo menstruace příchází po delší době, navštiv svého gynekologa, není to v pořádku. Jestli se ti ale první menstruace dostavila teprve nedávno, je to naopak běžné, cyklus se ustálí zhruba za 2 roky. Také to může být známkou těhotenství, v tom případě navštiv svého gynekologa určitě.

Kdy tedy raději navštívit gynekologa?
- když krvácíš déle než 8 - 10 dní
- krvácíš velmi silně - je potřeba vyměnit více než 5 tamponů nebo vložek denně
- cyklus má velké výkyvy
- slabé krvácení nebo špinění se objevuje i mezi cykly
- už ti bylo patnáct a dosud jsi nezačala menstruovat
- trpíš silnými bolesti14 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •