Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Nyní již známá autorka této knihy J. K. Rowlingová se psaním teprve začínala, když vyšla její prvotina. Kniha vyšla v roce 1997 a okamžitě si našla řadu příznivců.

Knižní recenze: Harry Potter a Kámen mudrců

kniha
zdroj: Thinkstockphotos kniha
aktualizováno 18.08.2017, 00:00 | 18.08.2017, 00:00 |

Nyní již známá autorka této knihy J. K. Rowlingová se psaním teprve začínala, když vyšla její prvotina. Kniha vyšla v roce 1997 a okamžitě si našla řadu příznivců.

Harry Potter a Kámen mudrců (v originále Harry Potter and the Philosopher's stone) je první ze sedmi dílů čarodějné série ze Školy čar a kouzel v Bradavicích.

 

Harry Potter je úplně obyčejný chlapec až na podivnou jizvu na čele ve tvaru blesku. Nebo si to alespoň myslel. Jediní příbuzní, kteří mu po smrti jeho rodičů zůstali, jsou Petunie, Vernon a Dudley Dursleyovi - jeho teta se strýčkem a bratránkem. Dudley je pro jeho rodiče největší poklad a vše co udělá, ať se to jakkoliv příčí slušnému chování, je správně. Harryho naproti tomu oblékají do starých roztrhaných triček a džínsů po jeho bratránkovi a projevují mu otevřenou nelibost. Den Dudleyho narozenin má proběhnout jako každý jiný. Harry půjde ke staré paní Figgové na hlídání, Dursleyovi vyzvednou Dudleyho nejlepšího kamaráda a pojedou do ZOO. Jenže hlídání odpadne a z tohoto na první pohled příšerného dne se stane ten nejlepší v Harryho životě.

 

Brzy po chlapcových narozeninách začnou Harrymu chodit zvláštní dopisy, ve kterých se píší podivně přesné informace. Strýc Vernon z toho bude tak zaskočen a rozhněván, že celou rodinu přestěhuje do chatky uprostřed moře. I tam se ale podivný dopis dostane. A tentokrát ho nedonese sova…

 

Kouzelný příběh nás zavede na Příčnou ulici, kde si Harry koupí všechny učebnice, kotlíky, hábity i kouzelnickou hůlku a potom vlakem rovnou do Bradavic. Nezbývá mi, než vás pozvat na tuto magickou jízdu.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Harry Potter skončil. Chceš pokračovat?
DIY pro všechny milovníky knížek Harryho Pottera
Harry Potter a Relikvie smrti 2. část

 

Kniha vyšla ve spoustě přebalech a vydáních. Já zde ale zhodnotím ten základní. Velice se mi líbí, že na obálce jsou i malé detaily, které ale dávají smysl po dočtení knihy. Mezi ty řadím třeba jednorožce, který ladně vybíhá z obálky. Jako prvního si samozřejmě všimnu Harryho, který právě sedí na koštěti a natahuje ruku. Proč? Hraje přeci famfrpál. Dále si všímám hradu v pozadí. Vše je krásně barevně sladěno. Možná mi místy připadá kapku přeplácaná, ale v porovnání s ostatními díly to ukazuje atmosféru děje. Kdybych měla soudit jen podle obálky, v knihkupectví by mě rozhodně zaujala.

 

První dojem je rozhodně pozitivní. Už na první větě jsem k příběhu přilnula. Dokonce ji znám nazpaměť. Ani Harry mi zpočátku nevadil. Párkrát jsem se i zasmála. Trochu mi vadil popis postav Harryho rodiny (strýc i bratránek jsou sádelnatí a tlustí). Vždyť ne každý, kdo je při těle, musí být nepříjemný. Všechny hlavní kladné postavy jsou oproti tomu hubené. To je ale jen malý detail.

 

Z postav mám ovšem celkem smíšené pocity. Skoro v každé knize narážím na hlavního hrdinu, který je mi neskutečně nesympatický. Harry Potter není výjimkou, tady ale nemůžu pochválit ani jeho nejlepšího kamaráda Rona, který mě také velice štve – především v dalších dílech. Nejvíce jsem si oblíbila postavu Hermiony Grangerové. Asi proto, že já sama si často připadám jako ona. Jinak mám kladný pocit spíše ze záporných postav (Draco Malfoy, Severus Snape).

 

Velice se mi líbí styl psaní autorky. Krásně popisuje, takže mám pocit, jako bych právě stála tam, kde jsou hrdinové. Opravdu je to jako živé. I když dávám přednost přítomnému času, tady mi minulý vůbec nevadí. Stejně tak er forma, ve které je příběh psán. Ale přiznám se, že mi chvíli trvalo, než jsem si na to zvykla.

 

Když jsem s knihou začínala, bála jsem se, aby to nebylo jedno velké klišé. Naštěstí se mé obavy vyvrátily. Je sice pravda, že hlavní hrdina mi trochu připomínal Garyho Stu, ale jinak jsem byla u všeho upřímně překvapena. Především hlavní zápletku – už jsem to měla vyřešené a vše je najednou jinak.

 

Knihu jsem četla i v angličtině a musím říct, že v češtině se mi líbí víc. Bratři Medkovi předvedli něco úžasného, když dílo překládali.

 

Nakonec mi nezbývá než říct, že knihu by si měl přečíst každý bez ohledu na věk. A ten, kdo ještě číst neumí, může požádat rodiče. Rozhodně o nic nepřijdete a čas, který čtením strávíte, se vám mnohonásobně vrátí zkušenostmi, které naberete.

 

Článek pro tebe napsala Topsinka.1 hlasů
Vaše hodnocení