Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

O soukromých školách koluje řada mýtů, které vás mohou ovlivnit při výběru střední školy, ale i při přestupu na jinou školu. Jsou vážně soukromé školy tak jednoduché a bez námahy se dostanete až k maturitě?

Máš na soukromé škole opravdu vše "zadarmo"?

Studentka
zdroj: Thinkstockphotos Studentka
aktualizováno 27.12.2013, 00:06 | 27.12.2013, 00:00 | Krásná.cz / čtenářka

O soukromých školách koluje řada mýtů, které vás mohou ovlivnit při výběru střední školy, ale i při přestupu na jinou školu. Jsou vážně soukromé školy tak jednoduché a bez námahy se dostanete až k maturitě?

Jsou opravdu tyto školy jen pro hlupáky? Jako studentka jedné takové soukromé školy jsem se rozhodla v tom udělat trošičku jasno.

"Když si platím školné, jdu automaticky k maturitě."

Tak hned ze začátku bych trošku zpomalila. Nikde totiž není psáno, že když ti rodiče platí školné, že bys nemohla k maturitě nejít. Je smutné, že si to myslí spousta lidí, a ještě smutnější, že si to myslí sami studenti soukromých škol.

"Jak nás můžete nepustit k maturitě, když platíme školné?" ozvalo se jednu třídnickou hodinu z úst jednoho mého spolužáka. Není asi na místě někoho pomlouvat, ale upřímně - je to takový ten flákač z bohatší rodiny, který si myslí, že když zacinká penězi, tak že z něj všichni padnou na zadek.

Víte, můžete si to školné platit, ale školám jde ve finále o výsledky maturit, a kdyby k nim pustili každého ňoumu, který ani neví, co napsal Karel Čapek, ve volitelném jazyce neumí říct ani větu: "Já mám žluté auto" a nebo kdyby si, nedejbože, vybral matematiku a neuměl spočítat 40 % ze 100, tak by si škola udělala akorát ostudu. V době internetu totiž není problém si najít výsledky maturit, kde uvidíte, kolik lidí bylo "vpuštěno", kolik to zvládlo a kolik naopak nezvládlo. A co byste si řekli, kdybyste si jako deváťáci nebo rodiče našli školu, která neumí studenty připravit k maturitě? Asi byste se tam moc nehrnuli, že?

Můj verdikt: NENÍ TO PRAVDA

"Na soukromé škole budu mít neuvěřitelnou pohodičku, nikdo po mě nebude nic chtít."

Další z velice rozšířených mýtů - zaplatíš si školné a nemusíš vůbec nic. V tomto případě bych řekla, že vše záleží na dané škole. Rozdělme si je na dvě skupiny: těžší a lehčí. Do obou skupin můžeme zařadit jak soukromé, tak i státní. Záleží na vedení a učitelích, jestli po vás budou šlapat, nebo vás nechají být a až těsně před maturitou na vás začnou být přísní. Sama za sebe musím říct, že jsem studovala na dvou soukromých školách a na obou po nás neskutečně šlapali. Chceš mít maturitu? Tak makej! Na předchozí škole jsem se denně musela na něco učit, na mé současné se mi málokdy stane, abych neměla na další den nějaké povinnosti a mohla se věnovat sama sobě.
 

Chceš se i ty podílet na tvorbě magazínu krásná.cz?

Napiš nám článek na jakékoliv téma, a pokud bude dobrý, vydáme ho. Text dlouhý zhruba jednu normostranu zašli společně s tvým jménem, fotografií a adresou tvého blogu na email redakce@krasna.cz. Jako předmět napiš Článek.


Ale vybavuji si své pocity, když jsem si tak seděla v autobuse a poslouchala rozhovor dvou stejně starých kluků, kteří se domlouvali, jak doma mrsknou akorát tašku do kouta a půjdou ven. Je to sice hnusné, ale když jsem pak po čase zjistila, z jaké školy oba dva byli, tak se nebylo čemu divit. Jednalo se o státní školu, ale učitelé studenty neustále posílali domu dříve, protože "neměli náladu učit", hráli s nimi místo vyučování karty, radili jim při písemkách, nebo dokonce v testech dávali studentům záchranné otázky typu: "Jak se jmenoval pes z Asterixe a Obelixe", aby měli jistotu, že alespoň nějaký bod ten dotyčný dostane... zkrátka -> škola stvořená pro flákače. A podotýkám, že to nezveličuji, je to bohužel dost krutá pravda.

Můj verdikt: ANO I NE

Na soukromé školy chodí jen děti z bohatých rodin
Na rovinu - děti z bohatých rodin chodí i na státní školy. Malá odbočka - vím, jak jsem se nestačila divit, když mi můj mladší brácha, který chodí na státní základku do čtvrté třídy vyprávěl, jak u nich ve třídě má už každé dítě tablet, snad čtvrtina dětí vlastní IPhone a jak chodí všichni značkově oblečení. No teda nevím, asi jsem staromódní, ale přijde mi to na jejich věk dost zbytečné. Ale zpět k tématu.

Podle mého názoru záleží, na jakou soukromou školu se díváte jako na "líheň pracháčů." Pokud se jedná o školu, kde dáte 100 tisíc na roční školné, tak rodiče asi žádní chudáci opravdu nebudou. Na druhou stranu, naši za mé školné dají ročně 10 500 korun, což si myslím, že není zase taková raketa. (Podle mě lepší dát měsíčně něco málo přes tisícovku do vzdělání, než jí utratit za jiné blbosti jako oblečení, šminky nebo boty).

Taky když byste se podívali k nám na školu, tak byste zjistili, že vlastně k nám většinou chodí lidé z průměrných rodin a těch opravdu pracháčů byste tu napočítali na prstech jedné ruky. Abych to ale zkrátila - chtěla bych říct, že když půjdete na soukromou školu, nemusíte mít vždycky starosti, jestli všichni spolužáci náhodou nebudou chodit od hlavy až k patě ve značkovém a jestli náhodou ve svém oblečení od Vietnamců na rohu ulice nebudete vypadat jako chudáčkové. Navíc - nakupovat u Vietnamců není žádný zločin, jak spousta lidí tvrdí. Takoví lidé jen nevědí, kdo ve skutečnosti šije ty hadříky, za které ti lidé vyhazují tisíce korun jen proto, že jsou značkové. Ale to už jsem odbočila...

Můj verdikt: Podívej se na výši školného a podle toho snad dostatečně posoudíš, z jakých rodin pochází většina tvých budoucích spolužáků.

Jaký je Váš názor na soukromé školy?​5 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •