Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Některé tahle životní zkouška dospělosti čeká, a někteří už ji mají úspěšně za sebou. Ty, jestli tě maturita teprve čeká, si určitě denně kladeš otázky ''Zvládnu maturitu? Je těžká? Je lehká? Co, když ji neudělám?'' a plno dalších, na které nemáš ...

MATURITA: Vše, co by tě mohlo zajímat

Studium
zdroj: Thinkstockphotos Studium
aktualizováno 29.06.2018, 00:00 | 29.06.2018, 00:00 |

Některé tahle životní zkouška dospělosti čeká, a někteří už ji mají úspěšně za sebou. Ty, jestli tě maturita teprve čeká, si určitě denně kladeš otázky ''Zvládnu maturitu? Je těžká? Je lehká? Co, když ji neudělám?'' a plno dalších, na které nemáš odpovědi, které by tě uspokojily.

Někdo ti řekne, že maturita byla lehká, jiný ti řekne, že maturita byla těžká a ty se potom obáváš toho, co je vlastně vůbec pravda. Rozhodla jsem se, že se budu snažit ti na všechny tvé pochybnosti a otázky odpovědět, a hlavně ti povykládat, jaká byla vůbec má maturitní zkouška, tak aby když nastane tvůj den, abys neměla žádný strach či pochybnost co tě čeká.

 

Určitě každá z náš ví, co taková maturitní zkouška obnáší, a co to vůbec ta MATURITA je, takže tímhle se tady zabývat nebudu. Pokud tak úplně nevíš, co to maturita je, určitě doporučím si vyhledat na google a přečíst si několik článků, kterých tam je plná spousta.

 

Z ČEHO SE MATURITNÍ ZKOUŠKA SKLÁDÁ?


Každá maturitní zkouška se typem střední školy může trochu lišit. Povinným předmětem maturitní zkoušky je český jazyk a jako druhý už záleží na tobě, zda si zvolítš angličtinu, či matematiku. Jestli ti mohu poradit, určitě si vyber angličtinu, protože je opravdu lehká i pro slabší články než matematika, ale je to jen a jen na tobě. Spekuluje se, že od roku 2021 bude zavedena povinná matematika, ale těžko říci, co se vše bude dít a jestli se toho studenti vůbec dočkají.

 

Mezi další povinné předměty patří odborné předměty. Někdo, kdo studuje na Gymnázium, nemá odborné předměty. Jejich další zkouška se dělá z předmětů jako jsou dějepis, chemie a fyzika atd. Naopak někdo, kdo studuje nějaký obor na střední škole s maturitou, maturuje ze svých odborných předmětů daného oboru. Např. já studovala kosmetické služby, tudíž má zkouška se skládala z povinných předmětů (ČJ, AJ) a z odborných předmětů (zdravověda, kosmetika, + praktická zkouška).

 

KOLIK ČÁSTÍ MÁ MATURITNÍ ZKOUŠKA?


I tohle se může na některých školách lišit. Odborné střední školy mají ve většině případů ještě praktickou část a jiné školy naopak tuhle část nemají vůbec. Klasická maturitní zkouška má ve většině případů 3 části - písemná, ústní a již zmiňovaná praktická část.

 

Písemná část se skládá ještě na dvě další části a to je slohová práce a didaktické testy. Z českého jazyka se píše slohová práce a didaktický test, to samé i z angličtiny. Pokud si vybereš Matematiku jako druhý povinný předmět, tak máš jenom didaktický test.

 

Praktická část ověřuje tvé praktické znalosti a tvou celkovou šikovnost. Testuje, zda ti jde i prakticky to, co ses naučila. Takže pro příklad, pokud studuješ například gastronomii, tak tvoje praktická zkouška bude obsahovat dovednost ve vaření, ať už máš uvařit jídlo, které si vylosuješ, nebo které si sama vybereš. Zkoušející poté zkusí a řeknou své názory, co se ti povedlo a nepovedlo. Ale jak říkám, na hodně školách se tato praktická zkouška nevyskytuje.

 

Ústní část je jedna z nejhlavnějších částí celé maturitní zkoušky. Je potřeba umět dost materiálu a hlavně umět mluvit a vyjadřovat se. Je to jedna z nejdůležitějších částí, kdy ty ze sebe musíš dostat co nejvíce informací a ještě je formulovat tak, abys získala body za vyjadřování. Není to těžká část, ale důležitý je trénink a hlavně příprava.

 

JAK PROBÍHÁ PÍSEMNÁ ČÁST?


Písemná část je jedna z prvních zkoušek, které tě v maturitním ročníku čekají. Písemnou částí začíná celá maturitní zkouška. Nejprve se píší slohové prácem zejména z českého jazyka. V den, kdy máš psát první slohovou práci, přijdeš do školy, s sebou máš několik propisek, pro případ, že by se ti stalo, že by jedna z nich přestala psát. Chvíli počkáš se svými spolužáky před učebnami. Poté si vás zavolají, sednete si na místo určené a vyčkáte na pokyny. Dostane se před vás záznamový arch a arch s danými 6 tématy, které bez povolení nesmíte otevřít. Jakmile vám učitel/ka dá svolení arch s tématy otevřít, tak máte 20 minut na výběr tématu. Pokud si třeba po 5 minutách vybereš témam jsi si tím jistá, hned si začni psát osnovu nanečisto nebo strukturu celého textu, o čem chceš psát. Po uplynutí 20 minut ti nastává 90 minut, během kterých musíš napsat slohovou práci o rozsahu 250 slov. Doporučuji napsat aspoň 270 slov, protože některé se ti budou ubírat, tak aby ti to vyšlo. Slohová práce z angličtiny je velice jednoduchá. Postup je stejný až na rozdíl, že v angličtině už si téma nevolíě ty ale CERMAT. Slohová práce se dělá na 2 části. V první, kde píšeš něco dělšího a náročnějšího, jako je např. žádost o práci, musíš splnit nejméně 120 slov. V druhé píšeš krátký a lehčí dopis nebo vzkaz někomu, musíš dodržet nejméně 60 slov. Na celou tuhle práci máš 60 minut.

 

Didaktický test z českého jazyka trvá 60 minut, z angličtiny trvá 95 minut a z matematiky máš 90 minut + 15 minut příprava. Na didaktické testy se dá lehko připravit, pokud si je procvičuješ doma nebo ve škole. Nejdůležitější je zadaný čas, abys stihla vše splnit a hlavně si vše pořádně přečíst. Pokud si budeš tvoje odpovědi zaznačova do testovacího archu, máš +, protože ten si můžeš s sebou oddnést a později si na internetu zjistit, kolik jsi odpověděla dobře a kolik špatně. Poté, co máš veškerou písemnou část za sebou, budeš čekat na výsledky. Orientační výsledky z didaktických testů se objeví na portálu novámaturita.cz další den nebo ještě v ten den dané zkoušky. Výsledky z písemné části ti jinak zašle škola na e-mail buďto před ustními zkouškami, nebo až po nich.

 

CO OBNÁŠÍ PRAKTICKÁ ZKOUŠKA?


Praktická zkouška hlavně testuje tvoji šikovnost a dovednost. Testuje se tvůj obor z pohledu praxe, kterou na škole máš. Ať už se jedná o uvaření nějakého jídla u kuchařů, péče o pleť u kosmetiček nebo práce v nemocnici u zdravotních sestřiček a doktorů. Zkouší, jak ti jde praktická část a hodnotí, zda budeš v profesním životě moci dělat tuto práci. Jednoduše, zda jsi pro tento obor zdatně zručná. Pokud tvůj obor, který sis vybrala, baví, nemusíš mít žádné obavy z této zkoušky. Pokud tě tvůj obor nebaví, jde to na té práci bohužel hodně vidět a plno zkoušejících si toho všimne. Neměj ale strach, jedná se totiž o nejjednodušší část vůbec. A jelikož každá praktická zkouška vypadá na každé škole jinak, nebudu ti tu popisovat, jak to vypadá a tak dále.


JAKÁ JE ÚSTNÍ ZKOUŠKA A CO OBNÁŠÍ?


Tak ústní zkouška je poslední a nejtěžší zkouška. Při ní musíš mít plno informací a hlavně vyjadřovací schopnost. Před ústní zkouškou máš vyhrazený týden neboli známý jako svatý týden, během kterého máš dostatek času si vše procvičit, zopakovat, nikoliv se teprve učit. Někdo má tento týden prodloužený o další týden kvůli zkouškám apod. Má to každá škola zase bohužel jinak. Jakmile ti skončí svatý týdenm nastává týden, během kterého proběhnou tvé ústní zkoušky. My jsme to měli tak, že ráno byli 4 lidi a odpoledne 4 lidi, a takhle celý týden. Opět se to může na školách lišit. V den, kdy ty máš svou ústní zkoušku, příjdeš do školy, záleží na tobě, jestli si učení ještě vezmeš s sebou, nebo ne, a taky záleží na tobě, jestli si tam někoho s sebou přivedeš jako podporu, nebo ne. Ústní zkouška je veřejná zkouška, takže kdokoliv se může přijít na zkoušku podívat. Naše škola to měla tak, že v jeden den se maturovalo ze všech předmětů. Když přijde na tebe řada, příjdeš do třídy, ve které se to koná. Vylosuješ si číslo/otázku. Sedneš si na potítko a můžeš se dát do práce. Tvůj zkoušející za tebou přijde a zeptá se, jestli jsi v pořádku, nebo zda chceš poradit (Upozorňuji, že ne každý učitel je takový!) Po 15 minutách na potítku se přesuneš na židli před zkoušející a dá ti svolení začít si tam, odkud chceš. 15 minut mluvíš a snažíš se říci toho co nejvíce, po uběhlých 15 minutách ty odcházíš a čekáš na další zkoušku. Poté třeba napíšeš na papír nebo na tabuli otázku, kterou sis vylosovala, aby lidi, co jdou po tobě, věděli, které otázky si už nemohou vylosovat. Nic těžkého na tom není, jen musíš dávat pozor, jak mluvíš a být hlavně připravena na jakoukoliv otázku.

 

Český jazyk - vylosuješ si číslo knihy z tvého seznamu, sedneš si na potítko a dostaneš úryvek z knihy a neumělecký text. Připravíš si podle struktury, kterou budeš mít na stole, odpovědi na papír (doporučuji napsat toho co nejvíc), jakmile se přesuneš z potítka na zkoušení, tak učitelka se tě zeptá, do které části knihy úryvek patří, zeptá se na spisovatele, na jeho další díla, žánr a druh + vysvětlit, postavy a zeptá se stručně na děj a položí ti otázky ohledně knihy např. jaké povolání byl tatínek té a té postavy. Poté ukážeš nějaké jazykové prostředky nebo tropy a figury a vrhneš se na neumělecký text, který je opravdu jednoduchý. Pokud se naučíš funkční styly, nebudeš mít s tímto problém.


Anglický jazyk - vylosuješ si číslo tématu ze seznamu školy, sedneš si na potítko a dostaneš 4 pracovní listy, na kterých jsou rozvrženy 4 části. V první části máš oblast otázek, na které se tě zeptají hned jakmile přijdeš na zkoušení, v druhé části máš dva obrázky. Jeden z nich popíšeš a následně oba porovnáš. Ve třetí části mluvíš o daném tématu, které sis vylosovala. No a ve čtvrté části máš napsanou situaci nebo podklad k tomu, na čem se společně se zkoušejícím domluvíte. Kupříkladu se máš domluvit na srazu. Kdy, kde, v kolik apod. Nic těžkého na tom není a opravdu musím říct, že se chytnou i ty slabší články a dá se o něčem říct a učitelé pomáhají. A abych nezapomněla, po celou zkoušku musíš mluvit jen anglicky. Jakmile přijdeš na zkoušení, tak ještě než začneš vůbec mluvit, řekneš o sobě tak 3-4 věty panu/paní předsedovi/předsedkyni. Poté začíná ustní zkouška z anglického jazyka.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

6 rad, jak na maturitu z cizího jazyka
Vše, co potřebuješ k maturitě ze zeměpisu!
Čeká tě maturita? Tipy, jak se na ni dostatečně připravit

 

KDY A JAK SE ZAČÍT PŘIPRAVOVAT?


Nejlepší je, když se připravuješ během 4 let průběžně, bohužel ne každý z nás se pečlivě připravuje a učí se pravidelně. Ať už jsi v jakémkoli ročníku střední školy a čteš tento článek, doporučuji ti začít se opravdu učit. Ta příprava je opravdu důležitá a usnadní ti to práci a to vážně říkám z vlastní zkušenosti. Dokud máš čas, začni postupně. Čti knížky, vypracovávej si otázky anebo si je od někoho posháněj. Můžu ale říci, že pokud si je budeš vypracovávat sama, více se toho naučíš. Nakašli na tu přípravu a opravdu, pokud se začneš učit až ve svatý týden, můžu ti s klidným srdcem říci, že během 7 dní do hlavy 90 otázek opravdu nedostaneš. Někdo se učit nemusí vůbec, někomu to učení prostě nejde, ale pokud jsi taky takový nestudent jako jsem já, začni opravdu o mnohem dřív, protože určitě nechceš dopadnout jako já (povím ti ke konci tohoto článku).

 

MÁ MATURITA - POCITY, DOJMY, VYPRÁVĚNÍ O MÝCH ZKOUŠKÁCH


Abych byla upřímná, tak já jsem celé 4 roky na celou přípravu kašlala. Nebavilo mě to, nechtělo se mi nebo prostě a jednoduše jsem dělala pro mě více zábavnější věci, než abych byla celé dny ponořená v učení. To se mi také stalo osudným. Velice jsem si říkala, jak se ve čtvrťáku budu učit a pečlivě připravovat, a ve finále to nevypadalo ani z půlky tak, jak jsem si plánovala. Před svou první písemnou zkouškou jsem si procházela různé slohové útvary, abych věděla aspoň něco málo o tom, jak se jaký útvar píše. No koneckonců jsem zvolila to nejjednodušší, a to vyprávění, které mi docela jde. Téma mě poměrně odrovnalo, protože jsem myslela, že tam budou témata, která předchozí den kolovala celým internetem s textem '' témata unikla z CERMATU''. Hah, naivka. Otevřela jsem tématický arch a zůstala hledět na to, co to je za téma. Jak jsem už zmiňovala, sáhla jsem po vypravování o dobrodružství s piráty. U zbytku témat jsem si vůbec nevzpomněla, jak se píší, takže jsem neriskovala. Zalilo mě horko, protože jsem absolutně nevěděla, jak začít, a o čem vůbec budu psát. Nakonec jsem si vzpomněla na Piráty z Karibiku a něco jsem sesmolila. Ve finále jsem si chtěla dát facku za to, jakou slátaninu jsem tam ve skutečnosti napsala. Ale asi se někomu líbila, protože jsem dostala 60%, takže uspěla. Dále následovala slohová práce z angličtiny, ze které jsem měla upřímně strach, protože já a angličina kamarádky prozatím nejsme. Témata se mi poměrně líbila. První byla žádost o práci na letním táboře a druhý byl dopis o oslavě kamarádky někomu, kdo o tu oslavu přišel. Něco jsem sesmolila a vyšlo z toho 75%, takže další úspěch.

 

Následovaly didaktické testy, ze kterých jsem měla bobky ještě, když jsem byla ve škole. První byla čeština, a musím opravdu říct, že to byl vážně vtip. Otevřela jsem to, zůstala hledět na to, kolik je toho textu. V prvním momentě jsem chtěla vstát, odevzdat svou práci naprosto prázdnou se slovy '' tak v září '', ale nakonec jsem se překonala a pustila se do práce. No, jako musím říct, že v tom stresu jsem dost primitivních věcí pokazila, a tluču si za to do hlavy jak, proč? Každopádne v půlce celého didaktického testu jsem se podívala na hodiny a zjístila, že zbývá 15 minut do konce a já ještě neměla odpovědi tak na 10-12 otázek. Paráda, takže jsem si zahrála v posledních 15 minutách hru '' Hledání min'' buď anebo. Výsledek 54%, úspěch. Ani nevíš, jak jsem z toho byla vyklepaná. Následovala angličtina. Musím říct, že pokud budeš mít poslech moc nahlas a budete tam mít ozvěnu, tak jako my, tak jsi v háji předčasně. Poslech jsem celý pokazila. A čtení bylo naprosto v klidu. Dokonce jsem si u jednoho cvičení jela jak pán, že všemu rozumím, že se mi to dobře překládá a všechno, no a ve finále zjistím, že jsem křížkovala naprosto opačně, než se mělo, takže celé cvičení, kterému jsem naprosto rozuměla špatně. Ponaučení? Čti si i zadání! No, holt moje blbost. Ale též úspěšně 54%.

 

Následovala praktická zkouška, která byla snad jedna z nejlehčích za celé 4 roky na té škole. Měla jsem 3 části. Pedikúra, kosmetické ošetření a líčení na téma. Pedikúru jsem dělala se spolužačkou ve dvojici, takže naprosto v pohodě, šeptání pomáhá. Kosmetické ošetření jsem měla v pořádku, to bylo jedno z nejlehčích, i když musím uznat, že komplexně účinné látky kosmetických přípravků mi dalo pořádně zabrat. Ale zvládlo se to. No a nakonec líčení na téma. O tomhle mám pro tebe ještě nachystaný článek, ve kterém ti ukážu fotky a rozeberu to podrobněji.

 

My jako třída kosmetiček jsme měly před ústními zkouškami 2 týdny volna. Vedlejší třída fotografů maturovala o týden dříve. Takže já se začala učit, když fotografové měli zkoušky. Během toho týdne jsem do hlavy dostala denně 8-10 otázek, takže jsem od cca soboty do pátku uměla okolo 50 otázek. Polepila jsem si dokonce i zeď se všemi otázkami, a ty, které jsem už uměla, jsem si prostě odškrtla. O víkendu příjel přítel a vyzkoušel mě ze všech 50 otázek, dali jsme si kino, abych se odreagovala, váleli se doma a užívala jsem si pohodu. Teror přišel ten druhý týden. Přes víkend se mi máma vrátila z dovolené, takže si řekla, že stráví od pondělka do čtvrtka čas u nás. Učila se se mnou a ten teror začal v tu chvíli, kdy jsem zjístila, že už do hlavy nemůžu dostat absolutně nic. Cpala jsem do sebe různé doplňky stravy jako je Gynkoprim, B-complex, hlívu, pila jsem osvěžující drinky, vařila si jídla, po kterých jsem neměla pocit únavy a spala jsem celkově asi 2-3 hodiny. Příšerný. Brečela jsem, vztekala se, nutila se do toho, některé otázky i letěly přes celý byt, jiné jsem mačkala vzteky v rukách, a hlavně ke konci druhého týdne, kdy jsem měla v hlavě tak 65 otázek, jsem usínala každou chvíli, a připadala si jako smyslů zbavena. Byla jsem naprosto psychicky úplně mimo. Od pondělka nám začínaly ústní zkoušky a já celý víkend s přítelem chillovala doma u počítačových her namísto, abych se doučila zbytek otázek. Můžu s klidným srdcem říci, že otázky do angličtiny, jsem ani neotevřela. Do češtiny jsem se naučila 15 otázek, četla jsem 8 knížek a 5 jsem si jen rychle projela + je ani ke všemu nečetla. Odborné jsem uměla všechny. V den, kdy jsem přijela na ústní zkoušku, na kterou jsem šla jako úplně první, jsem si s sebou přivezla přítele a mámu jako podporu. Frajersky jsem si vzala ještě učení s sebou, ale stejně mi bylo úplně k ničemu, protože veškerým stresem jsem to ani neotevřela. Z kosmetiky jsem si vytáhla otázku ''plísně a kvasinky + přípravky k intimní hygieně a jejich složení ''. Byla jsem s otázkou spokojená, i když jsem původně chtěla něco naprosto úplně jiného. Následovala angličtina, kde jsem si vylosovala téma ''My school + services'', naprosto jsem nevěděla, o čem mám kecat, takže jsem vařila z vody. Mlela jsem tam naprosté nesmysly a ještě ke všemu mi nikdy angličtina moc nešla, takže jsem pobavila celou komisi. Pak přišla na řadu zdravověda, ve které jsem si vylosovala ''První pomoc''. Schválně mi ještě přítel předtím, než jsem tam šla, říkal, že si vytáhnu první pomoc, protože tu se se mnou učil nejvíce on a i celou mi ji vysvětloval. Paráda. Odvykládala jsem si to jak největší frajer a vyšla ze třídy jak král. No, jenomže to jsem nevěděla, co mě čeká v češtině. Jakmile jsem uviděla to číslo, které jsem si vylosovala, jsem věděla, že jsem v háji. O pár řádků výše jsem ti psala, že jsem si 5 otázek z češtiny jen rychle projela + že jsem je nečetla. Hádej co. Jednu z nich jsem si vytáhla. Bomba, skvělý, úžasný. Slzy v očích, na potítku mi učitelka odříkala celý neumělecký text, nemohla jsem si vzpomenout ani na hlavní postavy, nic o autorovi, žádná díla nic. Naprostý odvar. Čekala jsem, že tady pro mě úspěch končí, řekla jsem, co se dalo, každou chvílí jsem čekala otázku ''Ty jsi to nečetla, že?'' a potila jsem se jak hrom. Jakmile jsem vyšla ze dveří, hned jsem se rozbrečela a svalila se přítelovi i mámě do náruče. Dobrý. Brečení by mi šlo. Čekala jsem 10 minut na výsledky. Poté si nás zavolali a řekli nám každé výsledky a známky. Držely jsme se za ruce nejpevněji, jak to šlo. Můžu říct, že když jsem slyšela větu '' máš úspěšně odmaturováno ze všeho '' okamžitě jsem se rozbrečela, rozbrečela jsem i učitelky a dokonce i předsedkyni. Se spolužačkou vedle mě jsme se objaly s pláčem, a když řekli, že jsme v ten den odmaturovaly všechny, brečelo se ve čtyřku v kruhu. Musím říci, že to byla ta nejvíc emotivní věc za celé 4 roky na té škole.

 

Následovala oslava a čekání na den, kdy nám bude předáno vysvědčení. 6. 6. 2018 bylo předávání vysvědčení. Sedělo nás tam 13 dívek z 21, které byly připuštěny k maturitě kromě dvou. Po extrémně dlouhých proslovech, po kterých jsme brečeli snad úplně všichni v sále, nám starostka města předala Maturitní vysvědčení a my mohly konečně odejít a zamávat navždy škole.

 

Maturita jako taková je opravdu velká zkušenost, a když se podaří, je z toho opravdu veliká radost a hlavně úleva, že to máš opravdu vše za sebou. Jsem ráda, že jsem to vše zvládla na první pokus, i přesto, že jsem si nevěřila. Tímto chci hrozně moc poděkovat své rodině hlavně mámě s bratrem, kteří mi dodávali podporu a věřili ve mě, že to vše zvládnu. Naproto obrovské díky patří ale zejména mému příteli, který se mnou vytrpěl všechny nejtěžší momenty a měl se mnou dostatek chvil, kdy jsem ho naprosto všemi způsoby rozčilovala, a on tady i přes všechny překážky byl, podržel mě a nevzdával to se mnou a plně mi věřil a dával mi tu nejvěší podporu jakou mohl. Moc děkuji, lásko. Chci též poděkovat za všechny komentáře.

 

 

RADY A TIPY CO, MI POMOHLY K UČENÍ A MÉNĚ STRESOVÁNÍ


PODPORA - podpora je hodně v tomhle období důležitá, zejména, když ty dostaneš ten největší strach a nervozitu a potřebuješ aspoň taková ta slovíčka útěchy, která tě uklidní. Nejlepší podporou je většinou rodina anebo partner/ka. Já měla oba případy, kdy při mě stála máma s bratrem a přítel. Díky podpoře se budeš cítit i ty sama sebou jistější a i třeba motivovanější v tom, že je nebudeš chtít zklamat, když ti tolik věří.

 

PŘÍPRAVA - je nejdůležitější. Správnou přípravou a hlavně pečlivou přípravou docílíš toho, že se budeš i méně stresovat nad tím, jestli to zvládneš, nebo nezvládneš, jsi si tím jistá, že ses na to podívali a učila ses to a to tě uklidní. Dobrou přípravou se hodně věcí i učíš, a tak si krátíš čas i zbytečným učením celé dny. A tím se tady dostáváme k dalšímu bodu a tím je...

 

DĚLÁM TO PRO SEBE - učíš se pro sebe, studuješ sama pro sebe, nikdo to za tebe neudělá. Jakoukoliv přípravu či učení nemáš dělat, protože tě učitelé do toho tlačí nebo ti říkají věty ''Měli by ses učit'', ale protože sama chceš. Přece ty chceš dokončit tu školu, přece ty chceš to mít za sebou a mít od toho klid, ty a nikdo jiný, proto ty sama musíš chtít a říkat si, dělám to sám/a pro sebe. Ty chceš být vyučená, tak se tím řiď a prostě si k tomu sedni a udělej to sama pro sebe. Od toho se také odvíjí důvěra v sebe sama. Pokud to pro sebe uděláš, vyhneš se strachu z toho, že to nezvládneš nebo že začneš upadat do depresí, že jsi k ničemu apod. Pokud to pro sebe uděláš, budeš vědět, že ses na to nevykašlala, a to je opravdu dobrý pocit. A hlavně věřit si, že to zvládneš.

 

MOTIVACE - jako poslední bod tady mám motivace. Se správnou motivací jde všechno mnohem lépe. Učení, myšlení a možná se budeš divit, ale i zdravotně ti bude lépe. Zkus se čímkoliv motivovat, ať už tím, že si budeš říkat ''až budu mít po maturitě, pojedu konečně na výlet, budu mít spoustu času sama na sebe, budu více s přítelem/přítelkyní". Někoho motivuje třeba výše zmíněná podpora rodiny a partnera/rky, kdy se snažíš nezklamat ani sama sebe, ale ani rodinu či již zmiňovaného partnera/rku. Motivace je v tomhle ohledu důležitá a mohu ti řici, že výsledek je potom o to víc lepší.

 

SHRNUTÍ MATURITNÍ ZKOUŠKY - JE LEHKÁ, NEBO TĚŽKÁ?


Řeknu ti to asi takto, pokud se na to nevykašleš a skutečně si k tomu sedneš a aspoň se na to podíváš, určitě pro tebe maturitní zkouška bude jistým způsobem lehká, než pro ty, kteří na to úplně vykašlou. Určitě nemáš mít z čeho strach. Není to žádná poprava nebo odsouzení k smrti. Připravuj se a běž tam s tím, že jsi pro to udělala maximum, abys od toho měla klid. Pokud se ti to nepodaří na první pokus, tak nezoufej a rozhodně to nevzdávej. Svět se nezboří, když to neuděláš hned napoprvé. Nezklam sama sebe a udělej to pro sebe. Můžu ti říci, že je to opravdu úleva to mít za sebou, mít klid, žádné učení a tak. Já si ještě týden po maturitě myslela, že se mám ještě učit. Maturita je super a hlavně je fajn, že k maturitnímu vysvědčení dostaneš i Europass, což ti umožní prokázat i v zahraničí, že máš hotovou maturitu, což si myslím, že je super. Uč se, připravuj, nekašli na to a uvidíš výsledky. A jak říkám, není se čeho bát, a když se holt nepovede, tak ti nikdo hlavu neutrhne, máš ještě stále 2 pokusy. Přeji hodně štěstí všem budoucím maturantům a snad tento článek bude přínosem!

 

Pokud na mě budeš mít ohledně tohohle ještě nějaké otázky nebo tě bude zajímat ještě něco, co jsem nezmínila, určitě neváhej napsat do komentáře nebo mně na e-mail, mile ráda ti na vše odpovím.1 hlasů
Vaše hodnocení