Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Následující článek je napsán z vlastní zkušenosti. Není to zase tak dávno, kdy jsem s touto nepříjemnou nemocí bojovala, a můžu říct, že bych jí nikomu nepřála.

Mononukleóza - pozor na "líbací nemoc"

Nemoc
zdroj: Thinkstockphotos Nemoc
aktualizováno 11.08.2012, 00:00 | 11.08.2012, 00:00 | Krásná.cz / čtenářka

Následující článek je napsán z vlastní zkušenosti. Není to zase tak dávno, kdy jsem s touto nepříjemnou nemocí bojovala, a můžu říct, že bych jí nikomu nepřála.

Bohužel poslední dobou pozoruji, že tato nemoc je čím dál rozšířenější, a proto jsem se rozhodla napsat tento článek, ve kterém vám vysvětlím, o co tak zhruba jde. Pokud máte své vlastní zkušenosti, neváhejte se o ně s ostatními podělit.

Kde k této nemoci mohu přijít?

Mononukleóza je onemocnění, které se přenáší hlavně slinami (proto ten název líbací nemoc). Nakazit se tak můžeš při líbání, pití ze špatně umyté skleničky (restaurace, bary...), také, když se dělíš s přáteli o pití a svačinu... Tím nechci říct, abyste si všude nosili svoji skleničku a báli se kousnout si kebabu od kamaráda, ale opatrnosti není nikdy dost.

Co tuto nemoc vyvolává?
Tuto nemoc budete mít hlavně, pokud máte sníženou imunitu, pokud jste nějakou dobu v neustálém stresu nebo pokud u vás vypukne nervové vyčerpání.

Jak se mononukleóza projevuje?
Mononukleóza se ze začátku projevuje jako obyčejná angína. Rozdíl ale poznáte ve chvíli, kdy nepůsobí antibiotika (u angíny byste byli za tři dny fit). Dalším projevem je i únava, časté bolesti hlavy, nechutenství a zimnice. Jak ale říkám, může to být i obyčejná chřipka.

Někteří lidé dokonce ani "angínou" netrpí. Pár dní je jenom trošku škrábe v krku a pak už je jim dobře. Problém nastává ve chvíli, kdy o své prodělané chorobě neví a tím pádem mohou nakazit ostatní.

Existují ovšem i extrémy (mezi ně jsem bohužel patřila i já), kteří trpí v posteli, antibiotika nepůsobí a jednoho rána se probudí s parádně ucpaným krkem. Je nemožné polknout, pokud se vám to povede, máte pocit, že polykáte žiletky. Já v sobě třeba neudržela ani jídlo. Cokoliv jsem snědla, šlo okamžitě ven. Nakonec jsme našli cestu k tomu, abych něco snědla a vypila, takže jsem tři dny žila z přesnídávek a coca coly. Nic moc :-)

Při takovémto scénáři je nutná hospitalizace. Já měla to štěstí, že infekční oddělení v místní nemocnici bylo ten den plné, takže jsem dostala možnost, že dostanu jenom kapačku a pojedu zase domu. Po kapačce jsem si počkala asi tři hodiny, než jsem mohla normálně polknout a tím pádem se i najíst.
 

Chceš se i ty podílet na tvorbě magazínu krásná.cz?

Napiš nám článek na jakékoliv téma, a pokud bude dobrý, vydáme ho. Text, který bude dlouhý zhruba jednu normostranu, zašli společně s tvým jménem, fotografií a adresou tvého blogu na email redakce@krasna.cz. Jako předmět napiš Článek.


Pokud máte podezření na mononukleózu, zajděte si k lékaři, který vám udělá jaterní testy, a tak se dovíte, jestli jste v pořádku, nebo vaše obavy byly správné.

Kolikrát mohu mít mononukleózu?
Výhodou je, že mononukleózu můžete mít stejně často jako například neštovice - jen jednou za život. Existují však i případy, kdy člověk onemocní podruhé (většinou ze stresu).

Jak se mononukleóza léčí?
Důležité jsou dvě věci - klid a dieta. Připravte se tedy na to, že měsíc strávíte doma v izolaci (člověk bývá většinou měsíc infekční). Pak se taky připravte na celkem zlomyslnou dietu. Poslední dobou se však od této diety ustupuje, doktoři vám řeknou, že je příliš přísná. Pro zajímavost přikládám odkaz na přísnou dietu. ZDE. Dieta se drží až půl roku. Já ji třeba držela jen dva měsíce. Záleží na jaterních testech. Pro zmírnění bolesti v krku a celkovému zlepšení zdravotního stavu se předpisují kortikoidy. Je také dobré koupit si v lékárně vitamín B, který budete užívat spolu s kortikoidy.

Je také potřeba pravidelně docházet na nejbližší inkeční kliniku na kontroly. Také se připravte na to, že při každé kontrole vám odeberou krev na jaterní testy.

Jak se žije čerstvě po této nemoci?
Na klinice vám také řeknou, že až půl roku nesmíte mít žádnou fyzickou zátěž. To znamená, že nesmíte sportovat, tahat těžké věci, dohánět zelenou na semaforu nebo honit psa po louce. Po třech měsících je ale možnost, že budete moci pomalu zase chodit plavat, na brusle nebo běhat za psem na poli.

Tento článek není napsán odborníkem, jen člověkem, který touto nemocí trpěl. Pokud budete mít dotazy, můžete psát do komentářů nebo doporučuji tuto stránku, ze které jsem se o mononukleóze dozvěděla také celkem dost informací :-)

www.ajgl.cz/mononukleoza11 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •