Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Každá z nás měla určitě alespoň jednou pocit, že všichni kolem ní jsou kamarádi, jen když něco potřebují.

Nenech se od ostatních jen využívat!

Závist
zdroj: Thinkstockphotos Závist
aktualizováno 03.07.2013, 00:00 | 03.07.2013, 00:00 | Krásná.cz / čtenářka

Každá z nás měla určitě alespoň jednou pocit, že všichni kolem ní jsou kamarádi, jen když něco potřebují.

Bohužel, spousta z nás si tento pocit pouze nenamlouvá, zkrátka a dobře to tak je. Přiznej si, že když za tebou přijde i ten největší ignorant ze třídy, který s tebou jindy nepromluví, že něco "nutně potřebuje“, tak se můžeš přetrhnout, abys mu pomohla. S tím bys měla ale hned skončit.

Každý člověk má svoji cenu, proto pokud nechceš jednou skočit jako naivka, kterou každý akorát využije pro své dobro, přečti si těhle pár bodů, které by ti mohly pomoci s tvým problémem.

Základní pravidlo: Máš právo říct "NE“!
Jedno z pravidel asertivního chování. Každý člověk, tedy i ty, má občas právo říct lidem slůvko NE. "Ne, nemám čas. Ne, nebudu ti zase psát úkol. Ne, nepůjčím ti další peníze, dokud mi tamty nevrátíš.“ Uvidíš, že na občasném odmítnutí není vůbec nic špatného. Naopak získáš více času pro sebe a své problémy a navíc získáš zdravé sebevědomí. Pamatuj na to, co jsem psala výše – člověk má svoji cenu, proto nedělej něco, co nechceš.

Nejsi ničí diář ani sluha na dělání úkolů

Že ti občas spolužák napíše, že si neví rady s domácím úkolem z němčiny, jestli bys mu s ním nepomohla nebo dokonce i nenapsala, je v pořádku. Pouze ale jednou za čas. Nesmí se z toho stát denní rutina. Není také špatné, když si ti občas někdo napíše o datum nějakého testu či akce. Ovšem, pokud ti někdo bude psát denně kvůli každé písemce, tak to už zavání tím, že si z tebe dělá lidský diář, do kterého vždycky nakoukne, protože je líný si cokoliv psát. Takovým lidem pak klidně řekni NE. Tyhle věci jsou totiž i jejich starostí, kterou by neměli házet na ostatní.

Chtěj i něco na oplátku

Najdeš lidi, kteří by ti za maličkost děkovali snad do konce života, a naopak i ty, kteří i velkou pomoc z tvé strany berou jako samozřejmost a nevidí důvod ti za to alespoň poděkovat. Není to trochu špatně? Zkus tedy někdy o něco poprosit i ty je.

Ta první skupina lidí bude mít radost, že ti konečně tvou laskavost bude moci oplatit, a ti další lidé se alespoň ukáží, jací jsou to frajeři, když od nich něco potřebuješ. Možná překvapí a okamžitě se budou snažit ti pomoct, nebo se k tobě prostě otočí zády. Alespoň uvidíš, na koho se máš příště vykašlat.

Neodmítej nabízenou odměnu

Ačkoliv ti to může přijít pod tvou úroveň, aby sis něco brala za takovou maličkost, jako je vypracovaný úkol, tak neodmítej nabízenou odměnu v podobě čokolády nebo jiné maličkosti. Ten dotyčný by ti ji totiž nenabízel, pokud by nechtěl, a tvé odmítnutí by se ho mohlo jednoduše dotknout. Navíc zadarmo ani kuře nehrabe, a kdo ti kdy něco za tvůj vynaložený čas a energii nabídne?

Na závěr bych ráda dodala, že také není dobré výše uvedené body příliš přehánět. Neposílej tedy hned každého do háje, protože pak jednou budeš potřebovat pomoc ty, ale všichni si to tvé odmítnutí budou pamatovat a vykašlou se na tebe (taková je pravda, smiř se s tím). Zdůrazňuji tedy: používej při svém jednání zdravý rozum a uvidíš, že se první výsledky za krátko dostaví. :-) Je totiž fajn nebýt jen "pomocnou kámoškou“. Věř mi, také jsem jí byla. Chce to jen včas začít jednat, ale to musíš nejlépe vědět ty...

Líbil se ti tento článek? Zvládla bys napsat taky takový? Jestli ano, ukaž se! Článek dlouhý zhruba jednu stránku přivítáme společně s tvou fotkou a blogem na adrese redakce@krasna.cz.4 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •