Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Vždyť to určitě znáš, přiznej si to - něco se ti na sobě nelíbí. Oplácanější postava, tvar obličeje, vlasy, nebo třeba nosíš brýle.

Nízké sebevědomí? A proč?

aktualizováno 29.10.2012, 11:33 | 04.07.2011, 00:00 | Karolína Kubínová/Krasna.cz

Vždyť to určitě znáš, přiznej si to - něco se ti na sobě nelíbí. Oplácanější postava, tvar obličeje, vlasy, nebo třeba nosíš brýle.

To vše jsou důvody, proč má spousta holek nízké sebevědomí a nevěří si. Proč to nezměnit?

Brýle jsou častým důvodem, proč si hodně holek říká, že se přece nemůžou nikomu líbit. Přece jen taková "ozdoba" na obličeji dovede s celkovým vzhledem hotové divy. Naopak jsou lidi, kteří sice s očima nic nemají, ale brýle nosí prostě proto, že se jim líbí. Za největší výhodou 21. století považuji asi to, že dnes už brýle nejsou jediným řešením při očních potížích. Je tu spousta alternativních metod:

Kontaktní čočky

Sice záležitost, která tě vyjde dráž, ale vystačí ti třeba na celý měsíc. Výhodou většiny značek je, že si je můžeš na začátku měsíce nasadit a na konci měsíce vyndat. Bohužel vlivem některých hormonálních změn v pubertě to není moc zdravé a většinou ani moc příjemné. Rohovka ti může vlivem čoček, přes které se k tvému oku nedostane dostatek kyslíku, vysychat, ale to hravě napravíš kapkami do očí. Horší je fakt, že u drtivé většiny dospívajících dívek se čočky moc nemusí s menstruací, může ti být špatně, motat se ti hlava. Velkou nevýhodou je, že s čočkami nesmíš třeba do sauny. Čočky by se mohly "nafouknout" a musela bys podstoupit lékařský zákrok, při němž by ti čočky vyndali.

Laser
Metoda doporučovaná lidem, jejichž oko už "neroste". Podmínkou je věk nad osmnáct let a stav dioptrické vady musí být minimálně dva roky stabilní. Bohužel jde o velmi drahý zákrok - jedno oko tě vyjde až na 20 tisíc korun. Po operaci můžeš chodit do sauny, do bazénu, prostě kamkoliv chceš. Jako bys nikdy s očima nic neměla. První dva dny po zákroku na operované oko nevidíš, tudíž pokud budeš mít operované obě oči naráz, budeš dva dny prakticky slepá. Doba trvání zákroku je velmi krátká. Někdy je po operaci vyžadováno používání očních kapek po dobu od jednoho týdne do dvou měsíců.

Nedělej si vrásky kvůli postavě

Postava je věčným důvodem veškerých depresí, obzvláště u dospívajících dívek. Všude kolem sebe vidí obrázky modelek, hereček, zpěvaček - většinou dodatečně upravené - a říkají si: Bože, já jsem tak tlustá! Patříš k nim? Pak věř, že opravdu nemáš sebemenší důvod se znepokojovat. Tvá postava totiž taková, jaká je, může být hned z několika důvodů:

Geny
Je jasné, že pokud máš v rodině většinou samé oplácanější lidi, nikdy nebudeš jako párátko, i kdyby ses snažila sebevíc. Naopak holčina, jejíž rodiče a prarodiče jsou hubení, může klidně sníst tabulku čokolády a nepřibrat ani gram. Že to není fér? Život prostě není fér. Smiř se s tím.


Pohyb
Jak je možné, že i když denně uběhneš 5 kilometrů do kopce, ručička na váze je stále na stejném čísle? Tady bych vinu přisoudila hormonům. Ve tvém těle probíhají určité změny, a tak, dokud rosteš a vyvíjíš se, nejsi schopná moc zhubnout. Dej tomu pár let, než se tvůj vývin trošičku zastaví, a nauč se brát sama sebe takovou, jaká jsi.

Ber sama sebe, jaká jsi!

Ať už máš širší boky, kulatý obličej, nosíš brýle, nebo ti přezdívají šprtko - ber se taková, jaká jsi.

Vem si papír a přehni ho napůl podle svislé osy (na výšku). Na jednu polovinu vypiš všechny své klady - nezapomeň opravdu na nic. Jde ti psaní básní nebo povídek? Umíš dobře jezdit na koni? Vyhráváš ceny za plavání, nebo třeba navrhuješ vlastní oblečení? Na druhou polovinu zkus napsat všechny své zápory. Zase na nic nezapomeň. Koušeš si nehty? Šup s tím na papír i to je přece zápor! Papír potom dej nějaké svojí dobré, fakt dobré kamarádce a řekni jí, ať tam dopíše, na co jsi zapomněla, nebo naopak vyškrtá, pokud se jí něco nezdá. Tak to zopakuj alespoň u třech kamarádek, které tě dobře znají. Tak budeš mít na papíře napsáno, co si o tobě lidi myslí.

Stoupni (sedni) si před zrcadlo a zamysli se. Co by na tvém zevnějšku šlo zlepšit? Co se ti na sobě líbí a chtěla bys to zviditelnit? Správné líčení a oblékání přece dovede divy!

Nalep si na nástěnku, nebo zeď velký papír. Přesně uprostřed (zase na výšku) udělej tužkou čáru. Každý den si na papír napiš, co se ti povedlo (na jednu stranu) a co se ti naopak nepovedlo a jak to zlepšit (na druhou stranu). Přece nemůžeš riskovat, že se ti jedno a to samé faux pas přihodí vícekrát za sebou!

Sama uvidíš, že se časem naučíš být sama se sebou spokojená. Každá jsme přeci originál, každá jsme jiná. Stačí se naučit to, co je na nás krásné, zvýraznit, to co se nám samým na sobě nelíbí, nějak šikovně zakrýt a uvidíš. Všichni kolem budou překvapeni tvým nově nabitým sebevědomím!
 9 hlasů
Vaše hodnocení