Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Spousta žen a dívek si neumí přestavit život bez rtěnky. Určitě ale nevíš, jak taková rtěnka vznikla a jak si ženy bizarně zkrášlovaly rty před jejím vynalezením.

Překvapivá fakta o rtěnce

Rudá rtěnka
zdroj: Thinkstockphotos Rudá rtěnka
aktualizováno 29.09.2013, 00:45 | 29.09.2013, 00:45 | Krásná.cz / čtenářka

Spousta žen a dívek si neumí přestavit život bez rtěnky. Určitě ale nevíš, jak taková rtěnka vznikla a jak si ženy bizarně zkrášlovaly rty před jejím vynalezením.

Blog
(Foto: Krásná.cz / čtenářka)
Šárka Exnarová

www.exnarka.blog.cz


Nechutné líčení

Příběh rtěnky začal již před 5000 lety, nejsem si však úplně jista, jestli se té nechutnosti dá říkat rtěnka. Rtěnka tak, jak ji známe dnes, totiž ještě neexistovala, a tak ženy musely improvizovat s rozdrcenými brouky a larvami. Fuj!!! Když se to tak ale vezme, larvy ti po fyzické stránce ani trochu neublíží.

To se ovšem nedá říci o rtěnce starých Egypťanů, která obsahovala také brom. Ten může mít ve větším množství až smrtící účinky. Po tomhle všem se ani moc nedivím, že církev dříve považovala jakoukoliv kosmetiku za Luciferovo dílo.

Není nad moderní rtěnku

Opravdová rtěnka přišla až v roce 1915. Objevil ji muž jménem Maurice Levy a navždy tak změnil svět líčení (do té doby byla rtěnka jen v podobě lepkavé hmoty, která se na rty musela nanášet štětečkem). S další novinkou pak přichází americký vědec Hazel Bishop (1906-1998). Vynalezl totiž super odolnou rtěnku, která vydrží nejen líbání, ale také jídlo a pití.
 

Chceš se i ty podílet na tvorbě magazínu krásná.cz?

Napiš nám článek na jakékoliv téma, a pokud bude dobrý, vydáme ho. Text dlouhý zhruba jednu normostranu zašli společně s tvým jménem, fotografií a adresou tvého blogu na email redakce@krasna.cz. Jako předmět napiš Článek.


A jak se vlastně vyrábí?
Výroba pevné rtěnky má hned několik fází. Nejprve se všechny potřebné složky rozpustí a smíchají. Velmi důležitý je vosk (lze ho i nahradit), díky kterému má rtěnka tvar. Dále se hotová směs znovu rozpustí, nalije do připravené formy a nechá ztuhnout. Hotová tyčinka pak krátce projde plamenem, který spálí všechny nedokonalosti a zanechá dokonale hladký a lesklý povrch. A hotovo!

Až si budeš příště malovat rty, vzpomeň si jakým zázrakem vlastně rtěnka je...13 hlasů
Vaše hodnocení