Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

I v dnešní době jsou stále vášnivé čtenářky, které dávají přednost knihám před internetem.

Sběratelka a znalkyně všech dívčích knih!

Mimi
zdroj: krasna.cz/archiv blogerky Mimi
aktualizováno 14.11.2013, 00:00 | 14.11.2013, 00:00 | Krásná.cz / čtenářka

I v dnešní době jsou stále vášnivé čtenářky, které dávají přednost knihám před internetem.

Pokud mrknete na Mimiiny (Lucčiny) stránky, hned zjistíte, jaký je její hlavní záměr. Několikrát měsíčně si kupuje veškeré typy knih a nic jí neunikne! Nejvíc mě zajímalo, kde bere tolik času, aby se svému koníčku věnovala, a kde veškeré knihy tohoto světa shání? :-) Hned jsem se rozhodla s ní udělat rozhovor. Myslím, že vás tak skvěle inspiruje a nakopne k tomu, abyste tu knížku také otevřeli!

Mohla by ses nám stručně představit? Kolik ti je let a kde pracuješ? 
Jmenuji se Lucie a je mi 22. Vystudovala jsem kuchařku, kterou se také živím. Pracuji v pizzerii. Hodně mě to baví. Nevím, co bych dělala jiného. Žiju sama s přítelem v rodinném domě. Máme psa a křečka.

Kdy ses rozhodla svůj blog
kniznitypi.blog.cz založit? Kolik času mu věnuješ?
To už je pěkných sedm let (8.listopadu). Psala jsem, si o čem knihy jsou, na papíry, a když těch papírů bylo už hodně, tak jsem si řekla - mám blog (tehdy jsem tam dávala vše, co jsem kde zkopírovala), tak proč si nezaložit další jen o knížkách? Tak jsem sedla a založila, přepsala všechny svoje poznámky. Od té doby vždy, když přečtu knihu, sednu si a napíšu, o čem kniha byla. Každý den se na blog podívám.

Tvůj blog má jen jedno téma - knížky. Kolik si jich měsíčně koupíš a jaký žánr preferuješ?
Na jaře jsem objevila prodej přes internetové bazary, takže se mé nákupy hrozně zvedly. Začala jsem kupovat kolem 10 až 20 knih za měsíc. Už mám ale doma skoro celý můj seznam přání, takže budu kupovat jen novinky, kterých není tolik :-) Mám ráda knihy ze života. Jak o drogách, tak o ženách, o problémech, příběhy které se můžou klidně stát i nám. Mám ráda Lenku Lanczovou. Jsou to sice románky, ale všechno je to podle skutečnosti, že se mi to strašně líbí.

Jak si tak procházím tvé stránky, vypadá to, že vlastníš samé žhavé novinky. Jedna knížka stojí zhruba čtyři stovky. Kolik do knih tedy investuješ?
Jak jsem říkala před chvílí, začala jsem nakupovat na facebookových bazarech a na sbazaru. Tam seženete novinku třeba i pod 200 korun. Úplné novinky jako Cabot, Shepard, Richelle Mead musím mít hnedka, co vyjdou, od svého knihkupce. Takže tímto ušetřím, ale i tak poslední měsíce dávám do knih zhruba tri tisíce měsíčně. Ale beru to jako dobrou investici.

Jak jsi zmínila - nejsi vůbec sponzorovaná. To znamená, že si opravdu vše sama dobrovolně nakupuješ. Nelíbila by se ti představa, že by ti do schránky přicházely knížky zdarma na základě tvé spolupráce (poskytnutí recenze) s nějakým nakladatelstvím?
Ano, vše si kupuju sama. Mám hroznou radost, když si od knihkupce nesu tašku s mnou vybranými knihami a nebo když někde levně nakoupím nějakou knihu. Mně se nelíbí, že nakladatelství dává recenzní výtisky skoro všem. A dává vám několik knížek a ty musíte přečíst, i když to není zrovna váš šálek čaje. Hlavně já nepíši recenze, ale spíš čtenářský deník. Prozrazuji, jak přesně se děj odehrává a jak skončí. To by se nakladatelům nelíbilo.

Proč si nezajít pouze do knihovny? Navštěvuješ ji vůbec?
Když mi bylo nějakých 11 let, začaly jsme s kamarádkou chodit do knihovny, ale výběr nebyl moc veliký. Rozjely jsme se do Národní knihovny v centru. Podle internetu měly spousty knih, které jsme si chtěly přečíst. Přijely jsme tam a vše půjčeno. Odjížděly jsme zase s prázdnou. Máma mě chtěla podporovat, byla ráda, že chci číst, tak mi začala kupovat knihy, které se mi líbily. Tak to začalo.

 

Chceš se i ty podílet na tvorbě magazínu krásná.cz?

Napiš nám článek na jakékoliv téma, a pokud bude dobrý, vydáme ho. Text dlouhý zhruba jednu normostranu zašli společně s tvým jménem, fotografií a adresou tvého blogu na email redakce@krasna.cz. Jako předmět napiš Článek.Kolik knih jsi již načetla? Tušíš alespoň nějaké číslo?
Když jsem si v lednu stěhovala svoji knihovnu k příteli, bylo to 250 knih + takových 20 až 30 dětských knížek, co jsem mohla přečíst dřív. Za letošek jsem přečetla 80 knížek. Takže myslím, že na 400 bych se dostala.

Kolik času čtení věnuješ a kdy zhruba tvé "knihomolství" započalo?

Čtu převážně po cestě do práce. Když mě kniha zaujme, tak lehnu a dokážu číst, dokud nejsem na konci. Takže v pracovní dny dvě hodiny denně a o volnu podle času. Ale tak 4 až 5 hodin. Začalo to někdy v 11 letech. Viděla jsem Princezniny deníky a chtěla knížku, podle které to natočili. Začala jsem hltat Meg Cabot a pomalu jsem zkoušela další a další autory, až se z toho stala posedlost.

Když jsi již tak sečtělá, existuje pro tebe nějaká kniha, kterou můžeš ostatním čtenářkám opravdu doporučit?
V poslední době doporučuji Roztomilé malé lhářky. Tahle série mě chytla a další díly jsou čím dál napínavější. BBart ji také překládá v dost rychlém tempu. Je to o partě holek, které se rozhádaly a jedna z nich byla zavražděna. Oni se teď snaží zjistit, kdo ji zabil a hlavně proč. Navíc děvčatům někdo vyhrožuje a je tam plno tajemství a záhad.

Ráda bych se zeptala na pár konkrétních bodů, které mohou být pro ostatní čtenářky užitečné:

• Kniha, která ti změnila život (či pohled na svět).
Princezniny deníky od Meg Cabot - nebýt této knihy, myslím, že bych nezačala číst

• Nejvtipnější kniha
Tucker Max - Snad v pekle čepujou

• Nejstrašidelnější/nejnapínavější kniha
Dosavadní díly Roztomilých malých lhářek - vždycky to skončí tak hrozně napínavě, že byste přetočili nejradši čas!!

• Největší dívčí román (typu "Sex ve městě")

V létě jsem se snažila přečíst hodně erotických knih. U mě vyhrává serie Crossfire od Sylvia Day. Má to děj, je to vtipné a i plné sexu

• Nejhorší kniha

Těch by za poslední dobu mohlo být víc: Deník sprosté matky od Iana Fraziera, Sex v Praze od Jany Collins a Hračka od Sylve Lauerové

• Nejoblíbenější kniha
Vampírská akademie od Richelle Mead3 hlasů
Vaše hodnocení