Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Rozhodla jsem se, že vám přiblížím můj obor, který studuji, a to trochu jinak, než neustálým vychvalováním, protože ne každého by to třeba bavilo, a pokud přemýšlíte nad výběrem vysoké školy, která by měla být zaměřená spíše na sociální problemati...

Sociální patologie a prevence aneb vše o mé škole

1
zdroj: krasna.cz/archiv blogerky 1
aktualizováno 09.05.2016, 00:00 | 09.05.2016, 00:00 | Krásná.cz / čtenářka

Rozhodla jsem se, že vám přiblížím můj obor, který studuji, a to trochu jinak, než neustálým vychvalováním, protože ne každého by to třeba bavilo, a pokud přemýšlíte nad výběrem vysoké školy, která by měla být zaměřená spíše na sociální problematiku, mohl by tohle být článek pro vás:)

To, že já jsem spokojená vám asi nic moc neřekne a proto chci tentokrát napsat spíše něco o předmětech, které se u nás vyučují, co tenhle obor obnáší a také obecně něco o tom, v čem se vysoká liší od střední, protože těch rozdílů je tam celá řada. To je samozřejmě pro ty, které teprve čeká maturita..

V první řadě chci zmínit, že studuji Sociální patologii a prevenci na pedagogické fakultě u nás v Hradci Králové. Pokud si jako většina lidí, kteří o tomto oboru nikdy neslyšeli, představíte, že v budoucnu byste stáli u stolu nad mrtvolou a pitvali ji, tak jste trochu někde jinde:) Slovo patologie mate a v případě našeho oboru to znamená něco jiného. Hlavní náplní je studium předmětů, které souvisí se sociální stránkou společnosti, oblasti bezpečnosti a prevencí kriminality. V prvním ročníku se učí předměty jako je psychologie, pedagogika, sociologie, filosofie a etika, somatologie, IKT, základy psychiatrie, právní propedeutika, úvod do studia oboru, což je předmět, ve kterém se student seznamuje s chodem univerzity a učí se základní věci potřebné ke studiu a na výběr je také studium jazyků - v mém případě angličtina. Z většiny předmětů mám dost velkou část naučenou ještě ze střední školy, takže se objevilo jen pár nových věcí a zatím nemám s ničím problém. Ani mi nepřijde, že jsem 3 měsíce na vysoké škole, protože jsem se ještě ani pořádně neučila a už mám hotové 4 zápočty, ale nebudu předbíhat a zakřikávat, jelikož tohle je teprve zimní semestr haha. V letním nás už čekají úplně nové předměty a to už podle mě bude vyžadovat více učení. Například trestní právo hmotné, teorie sociálních deviací nebo úvod do andragogiky. Čeká nás i úvodní praxe, tak jsem zvědavá a já už mám od začátku promyšlené, kam bych na praxi chtěla jít. Samozřejmě do hradecké nebo pardubické věznice, o tom není pochyb:D

Pokud se tedy zajímáte o věci spojené s rizikovým chováním a chtěli byste v budoucnu pracovat například jako pracovník Policie nebo v rámci všech policejních služeb, pokud by vás zajímalo uplatnění pracovníka v oblasti vězeňství, ústavní a ochranné výchovy (dětské domovy, výchovné ústavy), práce sociálního asistenta či jakékoliv oblasti spojenou s důrazem na prevenci rizikového chování, tenhle obor pro vás sedí jako hrnec na p*del:D Lepší přirovnání mě vážně nenapadlo, protože sama můžu říct, že ať už bych studovala jakýkoliv jiný obor, nevěřila bych, že vysokou školu dodělám. V tomhle případě troufale řeknu, že si tím jsem na 80% jistá. Když děláte něco, co vás baví, hned to jde lépe a skoro samo. Tak to platí u všeho, nejen ve škole:)

PŘEČTI SI TAKÉ:

Má pro tebe vysoká škola smysl?

Jdeš na vysokou? Co se změní oproti střední?

VAŠE PŘÍBĚHY: Vyhodili mě z vysněné školy

Ve druhém ročníku by vás čekaly předměty jako je sociální pedagogika, sociální patologie, základy sociální práce, prevence sociálních deviací nebo úvod do kriminologie. Třetí ročník, tedy závěrečný obsahuje předměty: poruchy chování dětí a mládeže, sociologie rodiny, vězeňství a penitenciární péče nebo psychodiagnostika a poradenství. Nevypsala jsem všechny, ale to jen tak pro představu:)

Celé studium se neobejde bez řady exkurzí, kde se dozvíte plno zajímavých věcí a navštívíte místa, kam byste se jen tak nepodívali. V listopadu nás čekal první takový výlet a to do Prahy do Senátu České republiky. Povídali nám o zajímavé historii a o tom, jak to vždy probíhá při zasedáních. Další exkurzí, která nás čeká v letním semestru bude exkurze do psychiatrické léčebny Bohnice. Na to se opravdu těším, protože si myslím, že to bude vážně zážitek. Takto na nás čeká několik odlišných míst a zařízení, které navštívíme a v budoucnu v nich budeme moci i pracovat. Patří tam i exkurze do věznice, diagnostického ústavu a dalších. Podle slov našich profesorů tím tak nejlépe poznáme, jakým směrem budeme kráčet dál, protože pokud někdo má představu, že bude pracovat s agresivními lidmi v ústavech, nakonec se ke konci studia rozhodne, že největší náplní pro něj bude práce s dětmi.

Výuka u nás probíhá jako na všech vysokých školách a to formou seminářů, které jsou povinné a plníme v nich nějaké úkoly, například prezentace na dané téma a to je pak podmínkou pro udělení zápočtu nebo zkoušky a formou přednášek, které jsou sice nepovinné, ale pro většinu z nás zajímavé, takže účast je vysoká. Ústní zkoušky máme pouze dvě a to ze sociologie a somatologie. Zbytek je formou psaného testu, přestože některé z nich nejsou jen zápočty, ale právě zkoušky. Tímto způsobem nám to bylo ulehčené. Obecně by totiž mělo platit, že za zkoušku je více kreditů, jelikož bývá o něco složitější, než zápočet. Já mám radši zkoušení, které probíhá formou písemného testu, takže jsem maximálně spokojená. Záleží ale na každém, 100 lidí, 100 chutí:)

Zatím jsem ve škole pouhé 3 měsíce, takže s těží mohu posoudit, zda je to lehké vystudovat nebo naopak, ale co s jistotou mohu říct je, že jsem si to představovala daleko složitější. Už třeba jen díky tomu, co se po nás požaduje a toho je opravdu minimum:) Abych nezapomněla, jedna z těchto málo věcí byla i zápočtová práce na libovolné téma a já jsem si vybrala tématiku mě blízkou a to případ Jiřího Kajínka. Pokud byste měli zájem, mohla bych vám ji tu také dát na přečtení jako ukázku:) To jen taková zajímavost. Vcelku mi tedy ani nepřijde, že na nějaké vysoké jsem, protože stále něco odpadá, nic moc se po nás nechce a zatím mi ani jeden zápočet nepřišel extra složitý. Vím, že na vysoké je to spíše o samostudiu a není tolik úkolů, jako na střední, ale co slyším od ostatních, kteří studují jiné obory a mají toho tolik na práci tak si říkám, že já mám sakra štěstí haha. Přemýšlím, jestli jsem na něco nezapomněla. Podle mě jsem zmínila to hlavní, ale pokud byste měli ještě nějaké otázky, můžete se ptát, ráda odpovím:)

Článek pro tebe napsala blogerka S-hejvi z blogu s-hejvi.blog.cz.4 hlasů
Vaše hodnocení