Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Je jedno, na kterou střední si od září nastoupila, ale je mi naprosto jasné, kolikrát jsi přemýšlela o tom, jak toto období zvládneš. Určitě jsi doufala, že si i na střední udržíš svou roli premiantky třídy, nebo alespoň toho průměru, ale ejhle…

Špatný start na střední? Neházej hned flintu do žita!

Studentka
zdroj: Thinkstockphotos Studentka
aktualizováno 21.09.2013, 11:25 | 21.09.2013, 11:25 | Krásná.cz / čtenářka

Je jedno, na kterou střední si od září nastoupila, ale je mi naprosto jasné, kolikrát jsi přemýšlela o tom, jak toto období zvládneš. Určitě jsi doufala, že si i na střední udržíš svou roli premiantky třídy, nebo alespoň toho průměru, ale ejhle…

Jsi zvyklá na to, že jsi na základní škole dostávala samé jedničky a najednou první test a hned za 4? Doufala jsi, že to opravíš, ale šup, dostala jsi další. Je to příšerný pocit, zažívá ho snad každý prvák, ale určitě se hned nevzdávej, nebo dokonce neuvažuj o jiné škole. Když zatneš zuby a zapojíš trochu úsilí, uvidíš, že za chvíli se budeš moct zase pyšnit svými skvělými známkami.

Proč jsou ti učitelé tak přísní?
"Na základce jsem napsala diktát s pěti chybami a dostala jsem ještě 2-3. Teď napíšu diktát se stejným počtem chyb a už mám za pět?! Děs. A nejhorší je, že tady s námi profesoři tolika neprocvičují, jako tenkrát paní učitelka na matiku.“ Takhle nějak by se dala shrnout reakce prváka po prvních školních neúspěších. Ti páni kantoři jsou totiž hrozně zlí, nic nenaučí a je jim jedno, jaké budeš mít známky. ALE, měla by sis uvědomit pár věcí:

1. Nyní jsi na střední škole, už patříš skoro mezi dospělé a jako s dospělou tedy s tebou jednají. Proto je nezajímá, že ses nenaučila na zkoušení. Můžeš sice zkoušet své základkové finty, po kterých paní učitelky vždycky vyměkly a nakonec tě nevyzkoušely, ale tady s nimi určitě moc slávy neuděláš. Zkrátka dostaneš pět a hotovo, pokud si ji chceš opravit, přihlas se příště.

2. Jak nám vždy říkala jedna skvělá paní učitelka na angličtinu: "Já vám to všechno mohu vysvětlit, ale naučit se to musíte sami.“ To je úplně ten samý případ i v ostatních předmětech. Kantoři vám novou látku mohou vysvětlit, pomoct vám, když něčemu nerozumíte a zodpovědět na všechny vaše dotazy, ale naučit se to už musíte sami. Jednoduché, že? Ale přesto, jako by tuto poučku čeští studenti nějak nechápali. Pak si akorát stěžují doma tou trapnou frází: "Když ona nic nenaučí.“ Neměli se to tak náhodou naučit sami?

3. Ať se ti to líbí, nebo ne, učitelům je opravdu jedno, jaké budeš mít známky. Maximálně se budou snažit domluvit těm pětkařům, aby si pak nekazili léto učením se na opravky, ale jinak jsou známky jen a jen tvůj boj.

 

Chceš se i ty podílet na tvorbě magazínu krásná.cz?

Napiš nám článek na jakékoliv téma, a pokud bude dobrý, vydáme ho. Text dlouhý zhruba jednu normostranu zašli společně s tvým jménem, fotografií a adresou tvého blogu na email redakce@krasna.cz. Jako předmět napiš Článek.Jak jsem již psala – když hodně zabereš a poučíš se ze svých chyb, které jsi za těch pár týdnů stihla nasekat, tak se ti určitě povede se dostat zase na ten pomyslný vrchol. Uvědomuješ si ale, jaké chyby děláš? Neděláš náhodou třeba tyhle?

Domácí příprava
Na základce ti stačilo jen udělat si úkoly a tím tvá příprava do školy končila? Tak na tohle si teď moc nezvykej. Bez učení to prostě nepůjde, budeš se muset učit alespoň na ty větší testy. Neříkám, aby ses šprtala a kašlala na kamarádky a ostatní zábavu, ale teď nastává to období, kdy si budeš muset uvědomit, že je pro tebe teď škola důležitější a bylo by tedy dobré učit se z hodiny na hodinu. I kdyby sis měla jen přečíst, co jste brali poslední hodinu – to je také příprava. Nebo je pro tebe podstatnější kávička s kamarádkami než dobře napsaná čtvrtletka?

Poznámky
Budu hádat. Kdybys od svých bývalých spolužáků ze základní školy vybrala sešity z několika různých předmětů a porovnala je, zjistila bys, že máte všichni úplně stejné poznámky. Přesně ty, které vám paní učitelka buď napsala na tabuli, nebo nadiktovala. Na střední sice také budou kantoři psát nebo diktovat to, co si máte napsat do svých sešitů, ale už by sis měla pomalu začít dělat sama nějaké ty poznámky navíc.

Existuje totiž spousta profesorů, kteří pak do testu dávají takové ty věci, o kterých se sice zmínili, ale nedali vám pokyn, abyste si je zapsali. Proto příště nekoukej jak trubka a raději si piš občas něco navíc. Třeba nějakou zajímavost, postup výpočtu, vysvětlivku. V testu ti pak informace navíc mohou přinést více bodů a tím pádem lepší známku – pokud tedy není celý test postaven na křížkování nebo možnostech a, b, c.

Neboj se zvednout ruku a zeptat se!

Určitě už jsi to někdy zažila. Nerozuměla si probírané látce, tak jsi zvedla ruku, zeptala ses a nějaký, s prominutím, idiot se ti začal smát, jak si hloupá, že to nechápeš. Tahle story se s tebou pak vezla až do konce devítky a teď se s tebou chce vést dál. Ale stopni ji! Je to sice klišé, ale: Neboj se zvednout ruku a zeptat se. Učitelé ti určitě hlavu neutrhnou, budou se ti snažit vše znovu a trochu pomaleji vysvětlit a navíc, když uvidí od tebe nějakou snahu, tak ti pak v pololetí mohou v případě "mezi známky“ dát tu lepší. Ale i kdyby to tak nebylo, je lepší mít v dané látce alespoň trochu jasno než úplné zatmění. Protože jak už sis jistě za svá školní léta stihla všimnout – veškeré učivo na sebe navazuje, takže když nepochopíš jednu věc, nemáš pak šanci se chytit v těch dalších. Proto se neboj a přihlas se.

Nauč se učit se!
Zní to možná trochu jakou hloupost, ale má své opodstatnění. Už v prváku je dobré, aby sis našla nějaký systém v učení, který ti vyhovuje a naučila ses tak učit na všechny předměty (kromě tělocviku, samozřejmě). Protože ať se ti to líbí, nebo ne, v prváku nebudeš věčně. Pak přijde maturitní nebo učňovská zkouška a věř mi, že když budeš na učení kašlat, tak to pak na poslední chvíli nedoženeš i kdyby ses stavěla na hlavu.

Co když mi to stejně nepůjde?
Pokud denně ležíš v učení , chodíš na doučování a přesto nevidíš žádné výsledky, není ostuda přejít na nějakou jinou školu. Nemusíš hned chodit na školu pro úplné blbce, ale můžeš zkusit nějakou jednoduší, nebo dokonce změnit obor. Nikdo se nebude ptát, proč jsi ze zdrávky přešla na ekonomku, ale pamatuj, že v případě změny oboru je nejlepší to provést co nejdříve. Přece jen, když nastoupíš někdy uprostřed druháku nebo později, tak už se nebudeš chytat v odborných předmětech a začne celý řetězec znovu...12 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •