Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

1. Jenom čtyři minuty trvá, než se podvědomě rozhodneme, zda s někým chceme být, nebo ne.

17 faktů o lásce

láska
zdroj: Thinkstockphotos láska
aktualizováno 17.01.2015, 00:00 | 17.01.2015, 00:00 | Daniel Hloušek/Krásná.cz

1. Jenom čtyři minuty trvá, než se podvědomě rozhodneme, zda s někým chceme být, nebo ne.

2. Elizabeth Kane ze South University, říká, že prvním krokem pro zamilování je počáteční přitažlivost, která se projeví rozbušením srdce, a při setkání s protějškem vzniká jistým napětím. Oxytocin, fenylethylamin a dopamin se výrazně podílí na pocitech lásky a zamilování. Chovají se podobně jako amfetamin, což způsobuje chuť se s druhým vídat a celkové nadšení s uvědoměním, že po vás sice nic nechce, ale vy nemůžete také nic chtít po něm. Například velmi účinný hormon fenylethylamin je označován jako droga lásky. Vytváří se v limbickém systému mozku v řídící centrále pocitů a má takový vliv, že do jisté míry může vést až k pocitům na omdlení, přehnané hyperaktivitě a k veliké škále pozitivních pocitů.

3. A k přitažlivosti si můžeme pomoci vůní. Náš mozek podvědomě hledá ideálního partnera, který nám bude vonět a bude mít podobné chemické složení pachu, nicméně už dlouhou dobu se do mnohých parfémů přidává pot – druzí si snadněji uvědomí, že se jim líbíme.

4. Pokud se zamilujeme, neurony potlačují náš sociální rozsudek – to je vnímání lidí a vytváření dojmů. Takže ať protějšek klidně spadne, s dostatečně hlasitým slovním průjmem se zvedne, nám to vadit nebude.

5. Díky dopaminu se láska stává návykovou záležitostí. Dopamin působí podobně na mozek, jako kokain, láska je prostě droga, na kterou neexistuje odvykací kúra.

6. Dívají-li se dva milenci v Gaze do očí, jejich srdeční frekvence se synchronizuje. Jiná studie provedená na 32 párech v USA ukázala, že stačí tři minuty k tomu, aby naše srdce bilo stejně jako to partnerovo. Vědci ovšem neví, proč tomu tak je, myslí si, že je to silná empatie a hlavně ženská silná vazba na muže. Prostě láska.

7. S tím je spojený další vědecký pokus, ve kterém si na devadesát minut dvojice v uzavřené místnosti povídaly o intimnostech a dívali se do očí. O několik měsíců později se mnozí vzali.

8. Když se nám někdo líbí, jednoduše se nám rozšiřují zornice, což zvyšuje atraktivitu. Proto si třeba ženy v minulých stoletích kapaly rulík do očí, aby na obrazech vypadaly atraktivněji.


PŘEČTI  SI TAKÉ:

Láska podle živlů

Známe čtyři druhy lásky! Rozpoznáš v nich i ty tu svou?

Láska versus sex: Která nevěra je horší?


9. Fyzická blízkost je pro oba emotivní – zvýrazňuje naše emoce a zlepšuje je. Vědci přišli na to, že to je častým důvodem, proč se nadřízení zamilují do svých sekretářek. Naopak v dětství má fyzická blízkost opačný účinek, z evolučního hlediska si mozek myslí, že lidé, se kterými trávíme plno času, jsou našimi příbuznými – je to obrana proti míšení podobné DNA.

10. Mozek zamilovaného zrcadlí mimiku, postoje, nálady a dokonce i některé tělesné procesy. Postupem času se dokonce začínáme podobat protějšku, máme větší šanci, že se dožijeme vyššího věku, uklidňuje a částečně regeneruje nervovou soustavu, zlepšuje paměť a bohužel, tloustneme.

11. Možná tloustneme proto, že tu platí myšlenka – s láskou je vše o něco sladší. Výzkumníci přišli na to, že když jsme zamilovaní, mnohé potraviny nám více chutnají a zdají se nám také více sladké.

12. Zamilovaní mají podobný mozek jako závislí na drogách. Vědci z Syracuse University odhalili, že láska stimuluje mozek ve dvanácti částech za pomocí vasopresinu, adrenalinu, oxytocinu a dopaminu, což ve výsledku znamená, že jsme více kreativní, veselí, bolí nás toho méně, a hlavně zamilovaní a s pocitem, že tak to má být. Navíc, romantická láska je z biochemického hlediska nerozeznatelná od obsedantně kompulzivní poruchy.

13. Mazlení spouští stejné neurologické reakce, jako léky proti bolesti. A také držení se za ruce, nebo objímání se s někým dokáže snížit stres. Líbání v dopoledních hodinách zase prodlužuje život průměrně o pět let.

14. Mužský zamilovaný mozek je aktivnější ve vizuální části mozku, zatímco u žen je to paměť. Podle vědců je to zřejmě proto, aby muž mohl odhadnout ženy, které jsou schopné nosit devět měsíců dítě, kdežto ženy si lépe zapamatují lidské chování, a tím zhodnocují, kdo za to stojí.

15. Eiffelova věž je místem, kde spolu lidé nejčastěji začnou chodit, nebo požádají o ruku toho druhého.

16. Symbol srdce byl poprvé použit pro vyjádření lásky v roce 1250.

17. Dva z pěti lidí si vzali svou první lásku, 60% z nich mají úspěšné manželství.4 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •