Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

„Obličej ženy, prosetý polibky muže, hrozí, že jednou vzklíčí a rozkvete v zahradu lásky.“ Friedrich Haug

17 faktů o líbání

17 faktů o lásce - 4
zdroj: oficiální zdroj 17 faktů o lásce - 4
aktualizováno 27.03.2015, 00:00 | 27.03.2015, 00:00 | Daniel Hloušek/Krásná.cz

„Obličej ženy, prosetý polibky muže, hrozí, že jednou vzklíčí a rozkvete v zahradu lásky.“ Friedrich Haug

17 faktů o lásce - 5
(Foto: oficiální zdroj)

 

1. Líbání je natolik skvělá a zajímavá věc, že vznikl samostatný vědní obor Philematologie.


2. Polibek je tak mocná věc, že prodlužuje život. Vědci zjistili, že stačí každý den před odchodem do práce políbit partnera/partnerku, a budete žít o pět let déle.


3. Ovšem polibek neznají všude. Podle antropologů se za život políbí 90 % lidí, zbylých 10 % polibek nezná. Na nejstarším ostrově v Tichém oceánu, Mangaize, do osmnáctého století nikdy neslyšeli o líbání. V některých oblastech Súdánu si zase mnozí myslí, že ústa jsou oknem do duše, a polibkem by o svou duši mohli přijít. Eskymáci zase namísto polibků se třou nosy, protože se bojí, že by jejich rty mohly srůst k partnerovým.


4. 16. července 1439, král Jindřich VI zakázal líbání v Anglii, kvůli šíření nemocí. Později se to rozšířilo do celého světa, a třeba v šestnáctém století bylo v Neapoli, pod podmínkou trestu smrti, zakázáno se líbat na veřejnosti.


5. Vědci se stále přou, zdali je líbání naší vrozenou součástí, nebo získanou výchovou. Domnívají se, že vše začíná předáváním rozmělněného jídla od matky k dítěti a samotné kojení. Historici tvrdí, že líbání se rozšířilo vtrhnutím Alexandra Velikého do Indie, kde poprvé uviděl polibek. V Indii šlo již o několik staletí normální součástí lásky.

 

17 faktů o lásce - 3
(Foto: oficiální zdroj)


6. Líbání je ale velmi důležitou součástí našeho intimního života. Vědci přišli na to, že první polibek je velmi důležitý. 59 procent mužů a 66 procent žen se po prvním polibku stávají pro druhého méně přitažlivými, protože polibek nastartuje hned několik smyslů – pokud jsou v dobrém souladu a cítíme se dobře, podvědomě víme, že tento člověk je ten pravý. Je to jakýsi ukazatel toho, od koho máme dát ruce pryč, a s kým máme zůstat.


7. Nedávná studie také poukázala na fakt, že nejenom četnost sexu, ale také líbání nasvědčuje spokojenosti ve vztahu. Čím více, tím jsou oba spokojenější. Díky líbání se snižuje hladina stresového hormonu kortizolu, což zvyšuje pocit bezpečí a méně stresovaní. Navíc se během líbání zvyšuje hladina testosteronu, čímž se zvyšuje libido, neboli chuť k sexu.


8. Jiná studie provedená na 1000 studentech ukázala, že ženy chtějí polibek častěji, než muži, zejména před sexem. Biologická antropoložka, Helen Fisher, přišla na důvod, proč tomu tak je. Podle ní existují tři odlišné mozkové systémy podílející se na rozmnožování - sexuální touha, romantická láska, oddání. Sex nás nutí hledat partnery, romantická láska nám říká, abychom zůstali s jedním, a oddanost nám pomáhá tolerovat tuto osobu alespoň dost dlouho, než se nenarodí dítě. Líbání stimuluje všechny tyto mozkové systémy.


9. Během líbání se nám vyplavuje dopamin, který se vyplavuje třeba i díky kokainu. Může za skvělý pocit, ale také nechutenství k jídlu, méně spánku a za větší energii. Vědci si myslí, že kvůli tomu časem začnou někteří podvádět partnera, protože líbání s nimi už nedokáže vyplavit tolik dopaminu. Na druhou stranu se vytváří víceméně pořád oxytocin, ten může za uvolněný pocit a pocit štěstí.


10. Díky hypofýze a hypotalamu se nám vyplavují endorfiny, které mohou za pocit euforie.


11. V momentě, kdy se naše rty dotknout jiných, pět z dvanácti nervů se začnou líbáním zabývat. Není také divu, ve rtech je tolik nervových zakončení, kde není skoro v celém těle.


12. John Bohannon z Butler University se zeptal 500 lidína jejich první polibek a na jejich první sex. Většina si barvitěji a lépe vybavila první polibek.

 

17 faktů o lásce - 2
(Foto: oficiální zdroj)

 

17 faktů o lásce - 1
(Foto: oficiální zdroj)


13.
Německý badatel pozoroval více než 100 párů, a zaznamenal, že dvě třetiny z nich naklonili hlavu doprava. Odborníci si myslí, že tento instinkt pochází z lůna, kdy jsme v naklonění doprava.


14. Během líbání muži zavírají oči méně, než ženy. To údajně proto, že mají od pravěku evolucí zakódovaný instinkt chránit ženu. Nicméně, zavíráme oči kvůli rozšiřujícím se zornicím, a také pro lepší vychutnání momentu.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:
10 signálů správné a špatné lásky 
Typologie holek


15. Vědci z Rayne Institute na University College v Londýně, studovali líbání párů pomocí MRI skeneru, a zjistili, že polibek většinou zapojuje orbicularis oris, což je sval kolem úst. To znamená, že jeden polibek vyžaduje koordinaci celkem 146 svalů, včetně 34 obličejových svalů a 112 posturálních svalů. Takže během jedné minuty líbáním spálíme dvě až dvacet šest kalorií.


16.
Z lékařského hlediska je u líbání menší pravděpodobnost přenosu chřipky, než třeba u podání ruky. Líbání zvyšuje imunitu, ač jenom 20 % druhů bakterií v ústech mají i jiní lidé, líbáním si tvoříme větší rezistenci. Pomáhá nám k bělejším zubům - nicméně způsobuje třeba zubní kaz. Líbání také snižuje krevní tlak, protože je tak příjemné, že nás vzruší, což vede k rozšíření cév.


17. Všechny polibky průměrného člověka by se vešly do dvou týdnů nepřetržitého líbání. Existují však lidé, kteří v tom soutěží, a jejich statistiky jsou mnohem vyšší - třeba Ekkachai Tiranarat a jeho manželka Laksana, se zapsali do Guinessovy knihy rekordů za nejdelší natočené políbení, které trvalo přes 53 hodin.2 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •