Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Je-li snad v největším ruchu některý z nás tak unaven, že se na vás neusměje, nechtěli byste se usmát vy na něj? Neboť nikdo nepotřebuje úsměv tolik jako ten, kdo už nemůže.

17 faktů o úsměvech

úsměv
zdroj: Archiv blogerky úsměv
aktualizováno 26.11.2014, 00:00 | 26.11.2014, 00:00 | Daniel Hloušek/Krásná.cz

"Je-li snad v největším ruchu některý z nás tak unaven, že se na vás neusměje, nechtěli byste se usmát vy na něj? Neboť nikdo nepotřebuje úsměv tolik jako ten, kdo už nemůže."

1. Úsměv je náš první výraz, už děti v děloze se jednou za čas usmějí. Většinou se usmějeme už dvě hodiny po porodu. Z environmentálních vlivů se začínáme usmívat ale až kolem 4 až 6 týdne.

 

úsměv
(Foto: Archiv blogerky)


2. Průměrný člověk se směje třináctkrát denně, na jednu stranu se to zdá být málo, ale zase… kolikrát jsme rádi, že se vůbec někdo usměje.


3. Není překvapivým vědeckým závěrem, že úsměv prodlužuje život. Smějeme se hlavně proto, že se cítíme dobře, ovšem vědci zjistili i opačný efekt – pokud se usmíváme, zlepšuje se nám nálada díky endorfinům. Úsměv nejenom zlepšuje psychiku, ale dokonce posiluje imunitní systém snížením kortizolu, a podle výzkumu provedeného na University of Illinois, prodlužuje život průměrně o sedm let.


4. Lidský obličej má okolo osmdesáti svalů, i když u mnohých to vypadá, že mají spíše většinu svalů ochablých do permanentně protivného výrazu. Profesor Zajonc tvrdí, že úsměvem nezrcadlíme aktuální rozpoložení, nýbrž vytváříme. Existují svaly, které v minulosti prozradily nepříteli naší bojácnost, a podle této teorie logicky jsme předem mohli odvrátit možný střet.


5. Smích je nakažlivý, vědci přišli na to, že neurony mají synchronizační funkci – pokud se někdo směje, je veliká šance, že začneme také. Stejně tak to platí pro chůzi a kroky, a pro kdo ví co ještě. Ve Švédsku bylo dokonce skoro nemožné, aby se druhý zamračil, když se v blízkosti někdo usmíval.


6. Studie prokázaly, že 70% lidí s úsměvem na tváři, jsou hezčí než s make-upem. V dalším výzkumu vědci ukázali respondentům fotky – výhradně sympatičtí byli ti, kteří se usmáli. Ti, kteří se neusmáli, nebo jejich úsměv připomínal nervový záškub, měli smůlu. Také více jak dvě třetiny považovaly za mladší a krásnější ty ženy, které se usmívaly.


7. Existuje 19 druhů úsměvu – zdvořilé úsměvy, které používáme na veřejnosti, a pak ty skutečné, jako například, když pociťujeme stud.


8. Úsměvy ovládají dvě skupiny svalů. Velký sval lícní pomoci, kvůli kterému se nám rozšiřují ústa a tváře a kruhový sval oční, který ovlivňuje zavření víček a zejména to ocení ženy, dělá nehezké vrásky. Má-li člověk radost, při úsměvu jeho koutky úst směřují vzhůru a stáhnout se svaly kolem očí. Při neupřímném úsměvu se smějí jen ústa.

 

úsměv
(Foto: Archiv blogerky)


9. Endorfiny, díky úsměvu, nejenom zvedají náladu a prodlužují život, ale také snižují krevní tlak.


10. A díky serotoninu se snižuje stres, zvyšuje chuť na sex a hlavně… cítíme se opravdu lépe, a to díky jevu falešného úsměvu, který se postupně promění do opravdového úsměvu.


11. Sice jak řekl Al Capone, že: „S úsměvem dojdeš daleko, ale ještě dál dojdeš s úsměvem a se zbraní.“, tak stejně platí, že s úsměvem se zvyšuje důvěra a… atraktivita, když se budete neustále usmívat na nadřízené, je docela jisté, že jednou se na vás také bude muset usmívat. Je také zjištěno, že sice méně lidí se usmívá v práci, než doma, ale za to se usmívají o mnoho častěji. Prostě, když už nic nevíte nebo netušíte, co se kolem vás děje, usmějte se.


12. Úsměv je jeden z nejvíce zřetelných projevů nálady a emocí. Úsměv můžeme vidět až z devadesáti metrové dálky.


13. Studie ve Velké Británii ukázala, že úsměv dokáže stimulovat mozek jako 2000 čokoládových tyčinek, nebo výhra 25000 dolarů.


14. Slepí lidé se také usmívají, třebaže nevidí již od narození. Evoluční psychologové mají za to, že úsměv je prostě v nás a je naší nedílnou součástí. To nás také rozlišuje od zvířat, jako jediní se dokážeme usmívat.


15. Ženy se usmívají častěji, než muži. Na druhou stranu, pokud oba mají stejné sociální postavení, smějí se podobně.


16. Vědci z DePauw University v Indianě zjistili, že usměvaví lidé mají silnější, šťastnější a pokud možno, celoživotní manželství. Usměvaví lidé mají totiž tendenci si k sobě najít stejně usměvavého člověka, a dva usměvavý už zvládnou i kupu dětí. To je jako s vydrami, ty se během spánku drží za ruce, aby se nemuseli odloučit.

 

úsměv
(Foto: Archiv blogerky)

 

PŘEČTI SI TAKÉ:
Červená rtěnka. Sexy doplněk nebo přešlap v líčení? 
Prodloužení vlasů doma metodou micro-ring

 

17. Děti, které vyrůstají v rodině, kde se rodiče smějí podstatně méně, nebo vůbec budou v dospělosti tímto trpět. V rané fázi života se naše povaha vyvíjí zrcadlením, mnohé rysy získáváme z autorit. Je-li autorita zapšklá, nebo nám bude smích odepírán z důvodu, že vše bereme až moc lehkovážně, poté v dospělosti ztrácíme schopnost se pořád smát.6 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •