Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

I když s afty má málo lidí problémy, chtěl jsem některým pomoci a podělit se o zkušenosti. S afty jsem měl poslední roky celkem problémy, a tak jsem se rozhodl tento problém vyřešit. Přišel mi to jako běžný problém, ale jenom do chvíle, než jsem s...

Jak na problém s afty?

Opar
zdroj: Thinkstockphotos Opar
aktualizováno 10.04.2016, 00:00 | 10.04.2016, 00:00 | Daniel Hloušek/Krásná.cz

I když s afty má málo lidí problémy, chtěl jsem některým pomoci a podělit se o zkušenosti. S afty jsem měl poslední roky celkem problémy, a tak jsem se rozhodl tento problém vyřešit. Přišel mi to jako běžný problém, ale jenom do chvíle, než jsem slyšel názory, že kdybych nebyl takové prase, nic tak zlého se mi neděje...

O hygienu samozřejmě dbám, ale zjistil jsem, že k této nemoci existuje jistá předpojatost. Tím jsem vás chtěl ujistit, že se nemusíte stydět, když s tím půjdete za lékařem. Vědecky navíc není prokázané, že by afty byly nakažlivé, oproti oparům. Také převládá názor, že aft nic není. Není to sice nic životu nebezpečného, ale je to velmi obtěžující a lékaři to berou za nemoc, kterou hodlají léčit a neposlat vás se smíchem domů.


Jak tomu předejít?

Lékaři stále neznají pravý důvod toho, proč afty vznikají. Mají však za to, že je to nejspíše kvůli imunitě. Trpící měli totiž častěji oslabenou imunitu. Nebavíme se tady o imunitě během rýmy, ale o celkově oslabené imunitě. S tím se pojí další teorie, že za afty můžou jisté hormony.


Třeba u kojících žen a žen před menstruací jsou afty častějším jevem. U lidí, co jsou často ve stresu, taktéž dochází k oslabení imunity, a tím ke zvýšené šanci, že vznikne aft. Afty se také častěji objevují u lidí, jejichž zlozvykem je kousání se do rtů, jazyka nebo tváří. Afty totiž snáze vznikají i kvůli špatné mikroflóře v ústech, která opět koresponduje s oslabenou imunitou. No, a pokud máme oslabenou imunitu a kvůli tomu i špatné podmínky v ústech, je daleko snazší si kousáním vytvořit aft.


Kuřáci nebo lidé, kteří přicházejí často do styku s cizorodou látkou, jako je alkohol, tabák a další, mají daleko vyšší pravděpodobnost, že budou mít infekci sliznice v ústní dutině. Sám mám infekci trávicího ústrojí, takže vidíte, že je vše propojené. Někteří vědci se také domnívají, že za to může přecitlivělost na některé složky v zubní pastě. A budu předbíhat, ale pokud užíváte medikamenty kvůli aftům, nepřestávejte je brát, i když se váš stav daleko zlepší.

 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:
Velké trápení s malými vřídky: Jak vyhrát věčný boj s afty?
Za afty, opary a koutky úst může oslabená imunita
A je to tady, zase opar! Co teď?

Jak to řešit?


Obvykle se nasazují vitamíny, případně se vysadí ostrá a další dráždivá jídla, která by mohla mít na afty vliv. Víceméně vám ale vždy lékař doporučí přípravky na znecitlivění aftů nebo na bolest. Nemá smysl tu vypisovat přesné obchodní názvy, ale rozhodně se hodí anestetika a v některých případech i antipyretika na snížení případné teploty. Pokud máte horečku, nechte léky být a navštivte lékaře. Hodí se také používat ústní vodu pro výplach velkého množství bakterií, které budou afty podporovat.


Tohle vše ale bohužel afty nezastaví, alespoň ne v mém případě. Rovnou si doktorce řekněte o vitamín B12, který posiluje imunitu, ale také pozornost a zvyšuje energičnost. B12 se podává injekčně do zadku, obvykle jednou až dvakrát za měsíc. I tohle není 100% řešení, ale je to velmi dobrá prevence.

 

Existují i další injekce nebo znecitlivující gely. Já za těch pár měsíců neměl zatím ani jeden aft, a to jsem dříve měl alespoň dva za měsíc. I když je to běh po dlouhé trati, který může trvat i několik let, je správná léčba zdárným krokem k lepším výsledkům.2 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •