Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Špička nohy mířící na nějakou osobu značí sympatie, stejně tak upřímný nepřehnaný úsměv. Kdežto založené ruce a překřížené nohy značí nesouhlas a uzavřenost. Podvědomě těmto lidem raději ani nenavrhujeme své plány, jelikož by je nemuseli přijmout....

Jak působíme na jiné lidi?

Hádka
zdroj: Thinkstockphotos Hádka
aktualizováno 14.12.2016, 03:00 | 14.12.2016, 03:00 | Daniel Hloušek/Krásná.cz

Špička nohy mířící na nějakou osobu značí sympatie, stejně tak upřímný nepřehnaný úsměv. Kdežto založené ruce a překřížené nohy značí nesouhlas a uzavřenost. Podvědomě těmto lidem raději ani nenavrhujeme své plány, jelikož by je nemuseli přijmout. Jaké gesta jsou problémové a jaké dobré? Jak působíme na jiné?

Jeden pohled stačí
Doktor Simon Baron-Cohen provedl experiment, při němž zjistil, že ženy jsou při analyzování protějšku přesnější. Respondentům ukazoval výsek obličeje, na kterém byly jenom oči. Úkolem respondentů bylo správně vydedukovat, o jaký pohled se jedná. Ženy měly pravdu ve 22 z 25 případů, zatímco muži jenom v 19 z 25 případů. Eckhard Hess, bývalý vedoucí katedry psychologie na univerzitě v Chicagu provedl experiment, při kterém zjistil, že zornice reagují nejen na podměty, ale také na pocity. Zornice se rozšiřují ve chvíli vzrušení, či při řešení nějakého problému. Sledoval reakce dobrovolníků na jisté fotky. Mužům se zornice rozšiřovaly ve chvíli, kdy viděli fotku nahé ženy. Naopak, ženám se rozšiřovaly zornice při pohledu na nahého muže. Nadále byl zjištěn přímý vliv zornic na naše podvědomí. Profesionální hráči v pokeru měli menší šanci vyhrát, pokud si jejich soupeř nasadil tmavé brýle. Dostal-li soupeř čtyři esa, rozšířily se mu zornice a protihráčům to podvědomě dává najevo, že by neměli zvyšovat sázky.
 

Tohoto faktu využil jeden prodejce kosmetiky, který záměrně nechal zvětšit zornice modelky v reklamní kampani. Prodej se zvýšil o 45 procent. V dřívějších dobách si mnohé ženy kapaly výtažek z rulíku, který zvětšoval zornice. Ženy později sice moc dobře neviděly a někdy měly nepřirozeně černé oči, ale ve výsledku si takových žen všímalo více mužů.Bez rukou by byly problémy
Kdyby neměl Ital ruce, nedokázal by se s námi dorozumět. Každá kultura má jisté priority v komunikaci a Italové bez rukou nedokáží vyslovit své myšlenky. Rozhodující a nejistý člověk si hladí bradu, kuřák si drží u úst předměty podobající se cigaretě a člověk s brýlemi si přiloží boční raménko k ústům. Položíme-li si hlavu na ruku, působíme znuděně a to mnohdy jsme. Zakrýváme-li si ústa, máme z něčeho obavy a potřebujeme podporu a uklidnit se. Každé neverbální gesto se dešifruje a nevědomě si jej protějšek uvědomí.
 

Lidé mající ruce zastrčené v kapsách, ale palce směřují ven, značí nadřazenost a vysoké sebevědomí, nebo naopak. Tímto gestem proti sobě můžete nahnat nejednoho člověka a dělají to zejména muži, kteří chtějí udělat dojem na ženy. Ve Spojených státech Amerických byl proveden průzkum, jaký vliv má dotyk. Číšnice, které se nepatrně dotkly ruky muže, dostávaly o 36 procent více spropitného. Knihovníci, kteří prováděli průzkumy spokojenosti služeb v dané knihovně, došli k závěru, že při nepatrném doteku jsou jistí jedinci více otevření a kladněji odpovídali. Dokonce měli tendenci si zapamatovat jméno knihovníka. Badatelé z Minnesotské univerzity provedli známý test telefonní budky. Na pultíku v telefonní budce nechali ležet minci. Nic netušící lidé byli posléze dotázáni na to, zdali neviděli v budce minci. Jen 23 procent respondentů se přiznalo a minci vrátili. V druhém případě se dotazovaných zlehka dotkli po dobu tří sekund a mince se dočkaly svého majitele u 68 procent případů.

Úsměv značí i opak

Mezi vrozená a patrně velmi stará gesta patří pozdvižení obočí po dobu jedné pětiny sekundy. Tímto gestem dáváme najevo svůj zájem již po pár mikrosekundách po setkání a víceméně se s tímto podvědomým signálem setkáme skoro v každé kultuře. Pozdvižené obočí má za následek dva hlavní pocity. Udělá-li ho váš blízký přítel, dává tím najevo, že vás poslouchá a nenudí se. Jestliže bude jedinec vystaven stejnému gestu cizím člověkem, pak následuje v lepším případě nevraživý pohled. Přidáte-li k tomu úsměv, pak se dovytváří možná záminka pro psychopatickou reakci na taková gesta. Stažené koutky úst dozadu s mírným pozdvižením, při kterém nejsou vidět zuby, značí nedůvěru k situaci a menší sebevědomí. Usměje-li se někdo cizí na vás tímto úsměvem a zvýrazní atmosféru pozdviženým obočím, chce tento člověk dát najevo, že je možné jisté přátelství. Paradoxně to spíše působí plaše a nevěrohodně.

PŘEČTI SI TAKÉ:
TEST: Jak působíš v posteli?
TEST: Čím kluky oslňuješ?
TEST: Jsi spokojený člověk?
 

Usměje-li se protějšek se stejně prostým úsměvem, akorát trochu intenzivněji, pak vycítíte srdečnost, upřímnost. Většinou se s tímto typem úsměvu setkáme ve společnosti lidí, které známe, ale nepovažujeme je zatím, nebo naštěstí za blízké přátele. Opice obnažují dolní zuby kvůli agresivní pozici a nehezkým úmyslů. U lidí je to stejné a proto horní úsměv, u kterého jde vidět jen vrchní řada zubů, působí mírumilovně. U širokého úsměvu jsou odkryty jak horní zuby, tak dolní a oči jsou mírně zúženy. Tento úsměv v nás probouzí pocit, že se protějšek baví a je velice potěšen. V konečné fázi, kdy je úsměv ještě intenzivnější dochází k pocitu naprosté radosti, nebo smíchu. Bylo zjištěno, že tento druh smíchu se nedobrovolně přenáší na jiné ve chvíli, kdy je celá okolní společnost v dostatečně dobré náladě.Samotář, svůdník, nebo bavič
Potkáme-li někoho na ulici, hodnotíme protějšek podle vzhledu, prvních pohledů a znaků, jako je plachost, smělost, držení těla, případně úroveň komunikace. Kdežto ve společnosti, kde strávíme delší čas, máme dostatečný prostor na to, aby na nás lidé z více ohledů zapůsobili a naopak, abychom zapůsobili na jiné. Představme si večerní sešlost v baru, kde je plno neznámých lidí. Životní praxe hovoří o tom, že vše se dělí na dvě části. Máme svojí povahu, které jsme si vědomi, ale také pohledy na nás se někdy neslučují s naší představou. Dobrým příkladem může být fakt, že lidé mladší třiceti let mají větší tendenci stát při komunikaci blíže. Osobní prostor má veliký vliv, nejen že dává nevědomě najevo naše někdy až přehnané sympatie, ale také to může protějšku narušit pocit bezpečí, ve kterém se probudí pud sebezáchovy a jakýmkoliv vás bude chtít zpacifikovat. V tom lepším případě se omluví, jelikož potřebuje na WC, ale ve slovníku nejistého člověka při takové příležitosti to znamená, že se chystá vyklidit pole k baru. V tom horším případě vám dá jasně najevo, že tudy dobrá debata nepovede.
 

Pohled stranou naznačuje zájem, ale také nepřátelství a nejistotu. Introvertní lidé mají větší nároky na svůj osobní prostor, ale paradoxně jej nejméně využívají a při vyjadřování pocitů rukama nezasahují výrazněji do okolního prostoru. Baviči moc dobře vědí, že si musí udržovat odstup, který postupně zmenšují. Tito lidé jednají lehkovážně a neřeší žádné problémy, jednoduše baví své okolí.
 

Jak působíte na jiné?
 0 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •