Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Láska patří mezi nejkrásnější prožitky, co vůbec můžeme zažít! Nejenom, že se jedná o projev lidskosti, ale také nás to inspiruje. Avšak jak pravý lidová moudrost: Všeho s mírou.‘‘

Když jsme až příliš zamilovaní!

aktualizováno 04.03.2011, 05:47 | 04.03.2011, 00:00 | Daniel Hloušek/Krásná.cz

Láska patří mezi nejkrásnější prožitky, co vůbec můžeme zažít! Nejenom, že se jedná o projev lidskosti, ale také nás to inspiruje. Avšak jak pravý lidová moudrost: "Všeho s mírou.‘‘

Úvod do vod lásky

Leč to sráží naše ego, tak i v lásce nemáme plnou moc a kontrolu. I když si myslíme, že jsme se zamilovali, ve skutečnosti se zamilovalo naše tělo, které vyzrálo nad hlavou.

Láska je chemický proces v našem těle. Určité hormony, jako například feromony, vylučujeme a podvědomě analyzujeme. Čím jsou si hormony blíže k sobě, tím je větší šance k vydání impulzu lásky. Když to nastane, následuje zvláštní reakce a pocit, který nás nutí k tomu, abychom mysleli na protějšek více, než na cokoli jiného.

I když nemáme ve vlastních rukou to nejdůležitější rozhodnutí, tak máme možnost rozhodovat, jak s tím naložíme. Avšak, někdy jsou hormony o hodně silnější než mozek.

Všeho s mírou

Ani láska nepracuje nonstop. Jsou chvíle, kdy si oba musí od sebe odpočinout, i kdyby to bylo jen přes víkend.

Po seznamování většinou přichází vztah, ve kterém jde již o víc. Lidé se mají rádi často také proto, že mají něco společného a rozumějí si. Lásku můžeme přirovnat ke studni, ze které když příliš často a po velkých částech bereme, tak se může jednou utrhnout lano a kyblík navždy zůstane na dně studny.Vztah nemůže stavět jenom z událostí, co jsme spolu jako pár zažili, ale také z našich zájmů, a ty nejsou neomezené. Naše přílišná touha se o sobě co nejvíce dozvědět za co nejkratší dobu, nám tak spíše škodí.

Fáze pocitu nedostatku?


Snad v každém pořádném vztahu se nám po druhé osobě stýská. Jsou však i extrémní případy, které za vším hledají něco více. Skoro vždy se cítění dvou jedinců navzájem trochu mění, nikdy není stejné. A platí to i v případě přílišné zamilovanosti. Jeden vždy cítí víc. V okamžiku, kdy druhý nestíhá city opětovat, protějšek pak bude chtít stále více.

Ženské jsou jako zboží v teleshoppingu

Zda-li je to dobré, či špatné, když to skončí rozchodem, o tom si musíme rozhodnout každý sám. V takových případech je to však často jediné řešení, jak z toho začarovaného kruhu ven.

Jak to vše probíhá?


Člověk může být zamilovaný chvíli, ale nikdy ne po celou dobu vztahu. Prvním důvodem může být fakt, že v zamilovanosti opomíjíme okolní realitu a spíše ji bereme jako něco vedlejšího.

Avšak každý z toho vystřízliví a pak je těžké se koukat na člověka, který v tom pořád je. Ten totiž nedokáže plně pochopit, že i realita, zábava, práce, má svou prioritu. Takový člověk má na nás čím dál větší nároky. Chodit pořád každý večer do kina nejde. Když jsou zamilovaní stejně oba dva, tak se několikrát
povinnosti můžou opomenout, avšak nejde to dělat věčně.Po zamilovanosti nastává nějaký vztah, ve kterém jde spíše o praktičtější věci a také o zábavu. Je to život po boku někoho jiného, který se moc neliší od klasického života samotářských jedinců. Zamilovaný spíše pojímá své období abstraktně a dělá, někdy i šílené, věci.

To právě ve vztahu funguje nějak střídmě. Proto už jen z tohoto důvodu, nemůže fungovat dobře vztah zamilovaného a protějšku, který vystřízlivěl. Pravá láska přichází až v době vystřízlivění. V období zamilovanosti dáme přátelé na chvíli do ústraní a věnujeme se hlavně milovanému protějšku. Avšak, člověk, který nás nutí, abychom takoví byli pořád, vyčítá nám každé setkání s přáteli a další sociální dění. Nemluvně o tom,
že takový člověk chce stále více času strávit s vámi, a není dlouhodobá vyhlídka ve vztahu.

Co s tím udělat?

Druhý po nás tímto chce, abychom žili věčně v romantické lásce, ale tak to nefunguje. Lidé jsou sociálně společenští jedinci, a z vlastního rozhodnutí jsou mimo společnost v období první romantické lásky. V době, kdy přechází na klasickou lásku, se vše vrací do starých kolejí.

Sebevraždy a sebepoškozování

Ovšem s faktem, že někdo v této fázi lásky zůstal a ještě tomu nám funí na krk, se nedá nic dělat. Nemá smysl na nic čekat. Jedinec by nás jen utvrzoval v tom, že my jsme ti špatní. Spíše bychom měli odhadnout, zda má vztah budoucnost, nebo
zda se s tím již nedá nic dělat. Musíme ukázat tomu druhému, že nemůže pořád žít jen ze stínu lásky, ale že ji musí také začít plně prožívat.

Milostná a milující SMS nemůžou přicházet ve stejně hojném počtu, jak tomu bylo na začátku vztahu, pořád. To by ztrácelo význam, a v prvních okamžicích to má svou atmosféru. To, co mělo význam na začátku, nemusí mít význam jindy.

Pětice otázek pro zamyšlení!

1. Je romantická zamilovanost vhodná do vztahu?
2. Znáš někoho, kdo je pořád po uši zamilovaný?
3. Je krásnější prvotní zamilovanost, nebo láska ve vztahu?
4. Existuje opravdová láska?
5. Na čem hlavně záleží tvůj vztah?26 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •