Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Láska si nevybírá, je v každém věku, mezi různými lidmi a je jedno, jak daleko od nás protějšek je. Jak se jednou zamilujete, tak se snažíte tento fakt přehlížet. Je možné udržet vztah přes volání a psaní si? Je to vůbec vztah s budoucností?

(Ne)fungující vztahy na dálku

aktualizováno 15.02.2012, 00:00 | 15.02.2012, 00:00 | Daniel Hloušek/Krásná.cz

Láska si nevybírá, je v každém věku, mezi různými lidmi a je jedno, jak daleko od nás protějšek je. Jak se jednou zamilujete, tak se snažíte tento fakt přehlížet. Je možné udržet vztah přes volání a psaní si? Je to vůbec vztah s budoucností?

Snad každému z nás se naskytla možnost vztah na dálku prožít. Ti, co v něm neviděli moc veliký potenciál, ihned instinktivně to na začátku utnuli. Velikou výhodou je neomezený čas, ale paradoxně v konečném výsledku je tento čas spíše jen předehrou před reálným setkáním. Jinak řečeno, zatímco si hodiny píšete a voláte, tak si vyměníte spíše holé informace a fakta než informace v osobním
kontextu. I celé měsíce psaní nevynahradí jedno setkání, u kterého jde o naprosto jiné věci.

Informace se váží na naší mimiku a přiřazujeme vážnost informací k pocitům. To u psaní i u volání moc nepoznáme. Tady nastává ten problém, i když si píšete hodně dlouho, tak takový vztah pak bude těžší v reálu vést. O tom to celé je, o těch pocitech, které se nedají rozpoznat na dálku. Jak člověk má
plnohodnotně vyjádřit lásku, když je od protějšku hodně daleko?

Pravý vztah je o důvěře, která sílí společně tráveným časem. Je logické, že páry, které bydlí ve stejném městě, nebo se setkávají co každý den, budou v tomto ohledu dál. Mají totiž více šancí a více času na projevení svých city takovým způsobem, který přes internet jednoduše a prostě nejde.

Dalším problémem je, že pocity, které vyjadřujeme na dálku, mnohdy nestačí. Protějšek se stále chce ujišťovat, zdali je to pravda, jestli to tak opravdu cítíme a myslíme to vážně. V reálném vztahu jde o jeden pokus. Buď se našeho projevu citů protějšek chytí, nebo odmítne. Vztahy na dálku často fungují
stylem, nejsem si jistý, nechám to na později. Máme plno šancí, to je výhoda, ale zároveň, když podceníme situaci, tak se nám to vše ztratí dřív než u reálného vztahu. Z toho všeho vyplývá, že je po citové stránce velice těžké dokazovat klasické city, když jste daleko od svého protějsku. Na tomto většinou ztroskotávají vztahy na dálku.

Vědět co chci, je výhra

Statistiky říkají, že 20 - 40 procent milostných vztahů v Americe, bylo na dálku. Zajímavostí je, že vztahy na dálku jsou dle statistik stabilnější než reálné vztahy nablízko. První měsíc o tři procenta "vedou“ vztahy nablízko, kdy se rozchází 30 procent, zatímco vztahy na dálku 27 procent. Další měsíce jsou více kritické pro vztahy na dálku, ale jakmile překonáte rok, tak jen 8 procent těchto vztahů se rozpadne. U vztahů nablízko je to 25 procent.

 Z toho vyplývá, že nezáleží ani tak na fyzickém vztahu, než na psychickém souznění a naplnění. U vztahů na dálku platí, že máme více času na přemýšlení, co bude dál. Ten, kdo neplánuje co dál, tak takový vztah bude patřit mezi ta procenta, kdy se vztah rozpadne.

Jedním z hlavních důvodů, proč vztahy na dálku fungují, je ta duševní propojenost mezi jedinci. I když se momentálně nevidíme, tak se o protějšku dozvídáme nějaké informace a mnohdy zapojujeme a porovnáváme je s těmi svými. Víceméně se častěji dostává na témata, jak dál u vztahů na dálku, což mnohdy velice vztahu pomůže a dodává to důvěru, že nás protějšek opravdu miluje. Páry nablízko nemusí tyto věci moc řešit, vyplynou za nějakou dobu, kterou společně tráví.

PŘEČTI SI TAKÉ:
5 lží, které dokážou zničit vztah
Láska na dálku

Páry na dálku musí budoucnost řešit. I pouhé setkání by mělo být částečně nějak směrované. Páry, co se vidí alespoň čtyři dny v týdnu, čas naprosto nemusí řešit, jeden den dělají něco a druhý den se věnují sobě a přemýšlí nad tím, co zažili. U párů na dálku je každá minuta vzácná a musí sraz vyjít. Je tu riziko, že jedinec bude mít špatnou náladu, nebo ho bude  něco trápit, hned to setkání snižuje o několik úrovní. Nelze v těchto vztazích přemýšlet na úrovni blízkých vztahů – "dnes se to nevydařilo, tak zase zítra“. Měli bychom si říci, co chceme a jít si za tím.

Nerealistický pohled a snaha schovat chyby

S časem koresponduje i fakt, že u vztahů nablízko jedince vidíme delší dobu a ve více situacích. Víceméně ho v tomto ohledu více známe. Máš-li se setkat s protějškem, vezmeš si co nejlepší oblečení na sebe, v klidu přemýšlíš nad výběrem oblečení a posléze se snažíš zamaskovat chyby. Jak prosté, ale nebezpečné. Zatímco na jednom srazu protějšek byl milý, pozorný, hodný a vtipný, tak po srazu může být rozmrzelý, vztahovačný, tvrdohlavý a někdy, až neslušný. Nadále, proč
se bavit o problémech, když se stejně často nevidíte? Veliký zabiják těchto vztahů. Neřešené problémy a nevyřčené problémy se později na povrch stejně dostávají a jen jsou více umocněné a někdy až moc velké. Tak velké, že již zbytečně způsobují problémy. To má za následek odcizování a hledání si někoho jiného, což je škoda.

Nerealistický pohled je ve vztazích na dálku škodný v momentě, kdy se z tohoto vztahu stává vztah nablízko. Nepleťme si to s idealizováním protějšku. Máme jisté představy o tom, jaký by byl vztah nablízko. Jakmile již nestrávíme s protějškem jen romantické víkendy a neužíváme si nespoutané svobody, nastává chvíle, kdy s protějškem prožíváme i ty chvíle, kdy se necítí dvakrát nejlépe, nebo jednoduše vám nevyšel plán na nějakou akci a společně trávíte improvizované chvíle, na které jste nebyli zvyklí. Později dochází k tomu, že o protějšku víte i věci, které se vám nezamlouvají, a budete pod větším tlakem, budete se více hádat a časová volnost vás nebude nutit k vášnivým chvílím, jak tomu bylo u vztahů na dálku. Dojde-li k společnému soužití, tak to mnohdy vztah jen zhorší. Oba si zvykli, že se rozhodují za sebe a mají jistou volnost.

Má takový vztah budoucnost?

Má takovou budoucnost, jakou vztahu dáme. Musíme vědět, co chceme, a jestli to má opravdu vydržet, tak musíme počítat s tím, že jednou společně budeme žít. Jinak se nedozvíte, zdali opravdu k sobě patříte a do nekonečna vidět protějšek pohledem lepších kamarádů, to nejde.

Musíme protějšek poznat i z jiných stránek, důvěrněji. Ostatně, po finanční stránce jsou vztahy na dálku nesmírně náročné a později, i když k sobě lidé patří, tak z maličkostí se tento vztah může navždy zbytečně rozpadnout. Pocity nelze donekonečna skrz internet posilovat. Oba očekáváte stále více, ale od jistého okamžiku již tyto pocity nejdou přes internet nijak dokazovat a oba najednou cítí, že jim něco chybí. Láska nelpí na vzdálenosti, ale na tom, jak se lidé poznají. Později tyto vztahy jsou častěji silnější, než ty "normální“, které vznikly normální cestou. Nevíme, co druhý momentálně dělá, nevíme zhola nic, ale stejně protějšek milujeme. Byla by škoda, ztroskotat na nevědomosti a na naivitě.12 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •