Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Magnetická rezonance ukázala, že rozchod má neblahý vliv na správnou funkci mozku. Z evolučního hlediska mozek zpracovává rozchod jako fyzickou bolest, dává nám tím najevo, že jsme v ohrožení.

Psychologie rozchodů

rozchod
zdroj: Thinkstockphotos rozchod
aktualizováno 02.02.2017, 00:00 | 02.02.2017, 00:00 | Daniel Hloušek/Krásná.cz

Magnetická rezonance ukázala, že rozchod má neblahý vliv na správnou funkci mozku. Z evolučního hlediska mozek zpracovává rozchod jako fyzickou bolest, dává nám tím najevo, že jsme v ohrožení.

Ve zvířecí říši je větší šance k přežití ve skupině, pokud je člen skupiny vyloučen, cítí veliké nebezpečí, které ho nutí dávat si pozor. Vědci se shodli na tom, že tento jev sehrává velikou roli, proč máme veliký problém opustit bývalého partnera. Jaká je psychologie rozchodů?

 

Pár slov, malá smrt

 

Průměrný člověk začíná svůj sexuální život v osmnácti letech a zejména muži během té doby vystřídají devět partnerek, než se začnou vázat. Začnou-li se vázat, podle vědců již předem existuje jistá pravděpodobnost k rozchodu. Obvyklá doba rozchodu jsou tři až pět měsíců. Vědci zjistili, že páry, kde před svatbou nedošlo k předmanželskému sexu, mají o dvacet procent stabilnější a šťastnější vztah. Podobně tomu tak je u společného bydlení. V Evropě takhle žije osmdesát procent párů, nicméně studie ukázala, že se riziko k rozchodu zvyšuje o devatenáct procent. Klinická psycholožka Dr. Helen Nightingale říká, že hlavním problémem jsou rozdíly mezi důvody obou partnerů ke společnému soužití. Žena většinou od společného soužití čeká jistý závazek, že muž ji požádá o roku, kdežto paradoxně muži často navrhují nebo souhlasí se společným bydlením, aby odsunuli starost se svatbou.

 

V okamžiku, kdy se partneři rozcházejí, nastává šok podobný tomu, který je vyvolaný nehodami a úrazy. Aktivují se tisíce neuronových obvodů, které se věnují jenom této události. Muži a ženy narozené před rokem 1975 se v 74 procentech rozešli během osobního setkání, lidé narození po roce 1984 tak učinili už jenom ve 47 procentech. U posledních generací už je to takřka bezkontaktní záležitostí. Ve třiceti procentech se rozchod řeší přes mobil, čtrnáct procent napíše rychlou zprávu a čtyři procenta pošlou e-mail. Dvacet pět procent se to dozví díky notifikaci o změněném stavu na Facebooku, nebo jednoduše od někoho jiného. Lidé se nejčastěji rozcházejí v pondělí.

 

Jedna studie z Lewis and Clark College v Portlandu analyzovala zprávy během rozchodů. Ženy mají častěji tendenci psát seznamy stížností, na kterých většinou bývá, že vyžadují více společného času, loajalitu a podporu. Pánské vysvětlení bylo více mlhavé, ale vyplynulo z toho, že muži se rozcházejí hlavně kvůli žárlivosti, financím a názorům - nutno podoktnout, že jiná studie také ukázala, že velké procento mužů dokáže odradit hlasitá žena. Ovšem, všeobecně je to hlavně kvůli nespokojenosti v sexu.

 

Cigareta, vodka, kapesníčky… na smrkání

 

Studie provedená v roce 2011 týmem neurologů na Einstein College of Medicine zjistila, že rozchod je stejně bolestivý, jako popálení horkým šálkem kávy. Láska patří mezi nejsilnější pocity, které zásadně ovlivňuje náš život. Spokojení partneři přibírají na váze, po letech se sobě vzhledově začínají podobat a hlavně, mění se struktura mozku a tím i chování. Odmítnutím se vyvolává postupná biologická ztráta smyslu života, který vyvolává řadu chemických reakcí díky subkortikálnímu systému. Navenek se nemusí projevit touhou se pořezat o vše ostré nadohled, ale depresí. Jednoduše, láska je droga, na kterou neexistuje odvykací kúra. Mozku průměrně trvá pět až osm měsíců, než se zotaví z emocionálního poranění. Vzpomínka na toto poranění by pak už neměla vyvolávat negativní emoce.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

20 znamení, že rozchod je na spadnutí
Rozešli jste se, ale tím to neskončilo
Vyrovnej se s rozchodem

 

François Marie Arouet, píšící pod pseudonymem Voltaire, popsal lásku jako nejsilnější vášeň, která útočí na hlavu, srdce a tělo zároveň. Psycholog Art Aron, neuroložka Lucy Brown a biologická antropoložka Helen Fisher z Rutgers University, ukázali řadě respondentů, kteří v nedávné době zažili rozchod, fotky jejich bývalých partnerů, a přitom sledovali jejich mozek. Magnetická rezonance ukázala aktivitu v několika částech mozku, a to v oblastech spojené s odměnou, motivací, závislostí a v oblasti obsedantně kompulzivní poruchy, což vysvětluje, proč mnozí po rozchodu sledují partnera. Zajímavá je hlavně aktivita ve ventrální tegmentální oblasti, která může za potěšení a může za drogové závislosti. Romantická láska se aktivuje v nucleus caudatus pod vlivem návalu dopaminu. To znamená, že mozek bere rozchod jako ztrátu motivace a přísunu dopaminu a stimulace. Osmdesát pět procent lidí v první fázi rozchodu chce vrátit vše nazpět, nicméně nastává období, kdy mozek není zaplavován dopaminem a z člověka se vytrácí romantičnost a procítěnost.

 

V takovém okamžiku nastává peklo. Kvůli prefrontální kůře častěji podléháme hněvu a frustraci, a díky nedostatečné stimulaci dopaminem nás většina věcí najednou nebaví. Proto v mnoha případech nastupuje maladaptivní chování. Třeba kokain má podobné účinky, jako zamilovanost. Mimo jiné, mozek drogově závislého je velmi podobný k mozku zamilovaného, proto následují akce plné alkoholu, půl kilometrových lajn a lopat kokainu a promiskuity. Ač častěji ženy vyráží po rozchodu do společnosti kvůli příležitostnému sexu, tak vedou muži, kteří s tím nemají takové problémy. Vědci zjistili, že ženy prožívají emotivněji celý vztah, o to těžší je pro ně najednou si pustit do života někoho nového, a tak večer většinou končí s kapesníčky u postele a probrečeným polštářem. Ovšem zase 81 procent vidí jako špatný nápad být v kontaktu s bývalým partnerem, nebo dokonce s ním mít sex.

 

Smutné půlsrdce, milující srdce

 

Ne nadarmo se říká, že čekáme na toho správného člověka, na toho, kdo doplní střípek ve skládačce, kdo doplní naše srdce svou polovinou. Může to znít poeticky a sentimentálně, ale pravda je taková, že po rozchodu nám začíná hůře pracovat srdce - náhodně se zrychluje a zase zpomaluje. Hůře spíme a často vzniká nespavost. Vše, co je od partnera, je třeba schovat nebo nejlépe vyhodit. Ve vztahu to má pozitivní vliv a zlepšuje vztah, nicméně, být sám a obklopen věcmi po bývalém partnerovi, je značně frustrující. Na jednu stranu se doporučuje, nezakazovat si vybavovat vzpomínky, protože mozek má tu funkci, že pracuje zejména nad tím, nad čím by neměl, protože to chce vyřešit. Na druhou stranu ale mozek velmi dobře rozpoznává a přiřazuje místa, vůně a věci k momentům, proto se doporučuje, aby lidé se dočasně vyhýbali jistým místům.

 

Jedině tak je veliká šance, že do pár měsíců bude zase vše v pořádku, protože mozek se dokáže emocionálně vzpamatovat jenom za podmínky, že věci uvidí reálně. To znamená, že člověk je schopen připouštět chyby toho druhého a nepovažovat za viníka jenom sebe. Nesmí dojít na srovnávání s bývalým partnerem, tady často dochází špatným interpretacím, a i když si člověk někoho najde, tímto svůj vztah začne nepřímo ničit a zažije opět to stejné.

 

Když skončí vztah, tak zároveň skončí i sebevědomí. Z výzkumů také vyšlo najevo, že s rozpadem vztahu se automaticky zvyšuje o 75 procent, že se rozpadne vše ostatní. Dokonce se může natolik ovlivnit hladina hormonů, až můžeme zemřít, proto je důležité něco dělat. Cvičením alespoň třikrát týdně po třiceti minutách, se vám zvedne nálada. Vědci také přišli na to, že zapojením kreativity do naší činnosti, nebo při poslechu hudby, se zvyšuje potřebná hladina serotoninu. Člověk by měl v tomto období zapomenout na dietu a měl by jíst hodně vitamínů. Bohužel, tělo začne vytvářet více adrenalinu, což zvyšuje hladinu kortizolu, příliš mnoho kortizolu vede k vyšší hladině cukru, ztráty vápníku v kostech, vysoký krevní tlak, ovlivňuje akumulaci tuku v těle a dokonce to vede až ke ztrátě kognitivních funkcí. Jednoduše řečeno, ovlivňuje to náš imunitní systém, který je ve střevech, proto není divu, že nechceme jíst. Sedm procent lidí po rozchodu přibralo, 35 procent uvedlo, že je rozchod inspiroval k tomu, aby cvičili, a 84 procent uvedlo, že díky rozchodu se odhodlali k velikým změnám. Jak jsi na tom ty?1 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •