Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Po několika letech vyšel nový díl simulátoru života, The Sims 4.

The Sims 4: Geniální samota

The Sims 4
zdroj: Krásná.cz/Archiv blogera The Sims 4
aktualizováno 08.11.2014, 00:00 | 08.11.2014, 00:00 | Daniel Hloušek/Krásná.cz

Po několika letech vyšel nový díl simulátoru života, The Sims 4.

Dozajista by se bohužel dalo říci, že bez většího povšimnutí a povyku, jak tomu bylo u předešlých dílů. Co se vlastně povedlo a nepovedlo?


The Sims 4
(Foto: Krásná.cz/Archiv blogera)


Méně hloupí, méně všeho

The Sims byli vždy do značné míry atmosférovou záležitostí. Cítili jste radost i za simíky, ale až ve čtvrtém díle simíci dostali emoce. Ty se projevují v hlase, ve výrazu obličeje, dokonce i v chůzi a v pohybech. Pokud se simík pomočil na veřejnosti, nejraději by si dal pytel na hlavu a domů odešel se shrbeným postojem. Aby toho nebylo málo, spálí si jídlo, zamešká práci a… a tak si jde lehnout. Na druhý den se probudí hravý, ihned je v jeho výrazu vidět, že dneska musí na pořádnou párty.

 

The Sims 4
(Foto: Krásná.cz/Archiv blogera)

 

Ve čtyřce ale bohužel nejsou zatím nějaké skvělé kluby, alespoň ne ve Vrbové zátoce – je tam jeden country bar, to by našeho simíka nebavilo. A tak uspořádá house párty. Tak jako v předešlých dílech, zvát můžete jenom ty, které znáte, což ale není těžké, protože k vašemu domu pořád někdo chodí, jako kdybyste zdarma něco rozdávali. Už nemusíte navštěvovat parky, kluby, bary a ani restaurace, což ztrácí na atmosféře. Další změnou je, že teď můžete nastavit, kdo je hostitelem, dokonce může být hned několik hostitelů najednou. Dobré je to v tom, že když nastavíte dva hostitele, co mají v životních aspiracích oblíbenost a vítanost, tak je to hned o něco lepší večer. Mimo hostitele můžete přiřadit k jednotlivým úkolům, jako je barman, bavič nebo třeba kuchař. Buď přiřadíte někoho z domácnosti, nebo nějakého neznámého profesionála (doufejme, že profesionála). Z uklízecí služby mají totiž simíci jenom trauma. Po takové párty tráví čas na WC, v kuchyních přípravou jídla, nebo spí. Uklízeči mnohdy dělají ještě větší nepořádek, nebo vyrušují simíky na WC. Ti, co si dělají jídlo, nemají skoro místo, protože je všude nádobí. A ti spící mají štěstí, protože nevidí ten nepořádek, ze kterého ostatní poměrně brzy mají mínusové body v náladě

 

The Sims 4
(Foto: Krásná.cz/Archiv blogera)

 

Ale zpět k párty. Večer se nachýlil, párty pomalu začíná, a všichni jsou tak nějak osamoceni. Je jen na vás, jestli je zabavíte. Zobrazí se vám tabulka s úkoly – například se bavit s dvanácti hosty nebo říci dvěma lidem vtip. Na jednu stranu je to ulehčující, na druhou stranu svazující a bez dobrého pocitu, když večírek vyšel, protože jste měli předem daný scénář, jak tyto hosty zabavit. Bavíte-li se s někým, sem tam se k vám do společné konverzace někdo přidá, zbytek ale bohužel někde sedí, stojí, nebo zírá a nic nedělá. A když se něco děje, připomíná to nějakou benefiční akci, všichni sedí, poslouchají pochmurné zdlouhavé klavírní skladby, a když je někde jídlo, utečou tam a jenom jedí, nic jiného nedělají. Ani hudba není ohromující, i když od základní trojky bez datadisků je to přece jenom krok kupředu, ale čekal bych i nějaký hit, který byste si společně se simíky pobrukovali. Navíc, ať je jakkoliv hlasitá hudba, simíky to na rozdíl od předešlých dílů nebudí - to je výhoda, ale i nereálnost v jednom.

 

The Sims 4
(Foto: Krásná.cz/Archiv blogera)

 

Stavba a tvorba simíků: Nuda versus zábava

 

The Sims 4
(Foto: Krásná.cz/Archiv blogera)

 

Musí se uznat, že systém pracovního povyšování je do značné míry lepší, než u předešlých dílů, nicméně pokud splníte jistá kritéria, automaticky jste povýšen. Takže během pár simíkovských dnů můžete být na skoro nejlepší pozici. Na jednu stranu to urychluje hru, kdy budete dostávat více peněz a tím budete rychleji vylepšovat dům, ale zase na úkor toho, že se budete časem nudit. Ono totiž ani není co nakupovat. I když se jedná o základní hru, i na ní je toho obsahu žalostně málo. Sice pozoruji, že s novými aktualizacemi sem tam něco přibyde, stejně je to stále o ničem. Jednoduše řečeno, zatím je kreativita bržděná nedostatkem obsahu. Ovšem polohování a umísťování objektů je veliká krása. Od trojky editor prošel velikou změnou, a umístit objekty na stěnu můžete hned v několika úrovních. Nad zrcadlo si dáte nástěnnou lampu, vedle zrcadla zase polepíte stěnu plakáty, od vrchu až k zemi. A byly přidány i pěkné nástěnné textury. Třeba pro dětský pokoj je ideální tráva s hvězdičkami, pro pracovnu masivní dřevo a pro obývák stačí klasická barva.

 

The Sims 4
(Foto: Krásná.cz/Archiv blogera)

 

PŘEČTI SI TAKÉ: 

Rummikub - logická hra s čísly
Nauč se hrát Poker
Zabavte se s přáteli s hrou Enigma

 

The Sims 4
(Foto: Krásná.cz/Archiv blogera)

 

Mezi novinky režimu stavby také patří tři úrovně výšky patra. Malá, střední, vysoká – malá úroveň patra je jako klasicky v rodinných domech, střední jako ve starých historických domech a vysoká je pro blázny, co chtějí mít dům jako katedrálu. Podle toho se také dělí obsah oken a dveří. Bohužel, zrovna ty nejhezčí dveře a okna nejsou pro tu normální velikost patra. Co je už horší, je nemožnost sklepení, a maximálně můžete mít tři patra. Také občas zlobí bourání zdí, někdy se musíte podivně natočit, abyste mohli něco smazat. Pokud chcete dodatečně udělat balkón, musíte si vybrat šablonu, kterou si pak už tažením zvětšujete nebo zmenšujete, avšak smaže vám vše, co bylo na tom místě, a také vám maže vše na zdech, které se dotýkají šablony. Dokonce to vypadá, že nemůžete mít plot kolem domu. Nevýhodou jsou také krby, sice nemusíte řešit, kam s ním, ale absence komínu mi přijde už opravdu nereálné zjednodušení. Vlastně komín je jenom separovaný dodatek, který si můžete dát někam na střechu, už z něj nejde kouř a nepotřebuje místo v patrech, je jen na střeše. Ovšem zase výhodou staveb je délka jejich realizování. Stavěl jsem dva domy, a každý mi trval okolo 4-6 hodin i s vybavením.

 

The Sims 4
(Foto: Krásná.cz/Archiv blogera)

 

Tvorba simíků také prošla znatelnou změnou. Můžete vytvářet rozličnější tváře, hlasy jsou rozmanitější (kdo někdy slyšel simíka hloupě se smějícího tupým hlasem, pochopí, jak moc je hlas důležitý) a můžete vytvářet i vazby mezi nimi. Pokud vím, až ve čtyřce ve tvorbě postav můžete nastavit – ženatý, vdaná… Také můžete nastavit styl chůze, jejich povahu a jejich cíle.

 

The Sims 4
(Foto: Krásná.cz/Archiv blogera)

 

Méně hloupí, ale stále jako po lobotomii

 

The Sims 4
(Foto: Krásná.cz/Archiv blogera)

 

Simíci jsou opět chytřejší. Pamatuji si, jak se mi v předešlém díle nahý simík umýval houbičkou v kuchyni u dřezu, když zrovna probíhala veliká párty. To sice už nehrozí, ale simíci se stále těžko učí, kam mají chodit jíst, kam si mají lehnout, co mají dělat. Nepředstavitelným problémem je hlavně jídlo. Většina simíků si udělá jídlo a jde si stoupnout na chodbu, kde si to sní. Zlepšení je ale v interakcích. Konečně po tolika letech simíci mohou dělat několik věcí najednou – jedí, do toho si povídají s ostatními, a trochu přemýšlí, co s tím litrem pití v močovém měchýři. Dříve simík dělal striktně to, co se mu nakázalo, teď umí používat sem tam i rozum, a když je to opravdu nutné, zaběhne si na WC.

 

The Sims 4
(Foto: Krásná.cz/Archiv blogera)

 

Velikým neštěstím je oheň. Ten ale vzniká neznámo jak, ani krb, ani nic jiného nepodpálí dům. Když už ale hoří, nejsou tu hasiči, a pokud jste sám, máte chvilku na to, abyste se uhasil, nebo… smůla. Ale zase je to jistá romantika – žij se mnou, abychom se mohli hasit.

Nešťastné je i zjednodušení dětí. Už nemáte batole, které můžete učit mluvit, chodit a chodit dělat bobek i někam jinam, než do plenek. Jednoduše se musíte starat o pořád křičící hladové a pokakané dítě, ze kterého je najednou školák, který se pořád stejně učí nebo spíše neučí, protože u něj nemůžete nastavit, co v té škole bude dělat. Jediné, co můžete ovlivnit, jsou úkoly. Bohužel simíci jsou pořád hloupí, a i když logicky děti nebudou moc dělat samy od sebe úkoly, tak i ti největší šprti na to kašlou. Navíc jsou děti brané jako objekty, které nemohou nic, a pokud se přece jenom něco najde, nedostává z toho to, co dospělí. Třeba když hraje dítě na klavír, nezlepšuje se ve hře na něj, ale v úplně jiných věcech, a když vyroste, musí se na něj učit odznova. A nezačíná se s klavírem obvykle právě od dětství?

Závěrem bych rád řekl, že je to hra se silným potenciálem, ale i kdybych nebyl zhýčkaný trojkou se všemi datadisky, stejně se mi hra zdá velmi chudá. Malá města s opravdu malými parcelami a s ještě méně domy. Absence rodokmenů, mnoha prací, hasičů a mnoha služeb, které jsme znali z předešlých dílů, zamrzí, ale stejně jsem u čtyřky proseděl už dost hodin na to, abych nemohl říci, že hra nemá něco do sebe. Hudební nástroje znějí krásně, načítání je rychlé a hlášky během něj - Brousíme smrťákovu kosu, Kalibrujeme výkyvy nálad a další, jsou pěkné. Tato hra přece jenom na pár hodin zabaví.6 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •