Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

S blížícím létem se krátí čas na zbavení se znamének. Teda, vyříznout si znaménko můžeš i během léta, ale nedoporučuje se to kvůli pigmentaci. Zima je pro znaménka nejlepším obdobím, kdy si nemusíš zase tak hlídat místo, kde bývalo znaménko, ale i...

Vyřezávání znamének

Vyšetření znaménka
zdroj: Thinkstockphotos Vyšetření znaménka
aktualizováno 18.04.2017, 00:00 | 18.04.2017, 00:00 | Daniel Hloušek/Krásná.cz

S blížícím létem se krátí čas na zbavení se znamének. Teda, vyříznout si znaménko můžeš i během léta, ale nedoporučuje se to kvůli pigmentaci. Zima je pro znaménka nejlepším obdobím, kdy si nemusíš zase tak hlídat místo, kde bývalo znaménko, ale i ostré zimní slunce dokáže dostatečně potrápit. Nicméně je stále lepší zajít za lékařem na jaře nebo na podzim. A jak to vůbec probíhá?

První návštěva


Jestliže se rozhodneš o vyříznutí znamének, je prvně vhodné zajít za doktorkou, která ti napíše žádanku na kožní. Někdy stačí zajít jenom na kožní. Na kožním ti všechna znaménka prohlédnou – jak ve vlasech, tak na intimních místech. Obvykle se ale ptají na znaménka ve vlasech a na intimních místech, pokud se ti žádné nezdá podezřelé nebo není veliké, lékař to nekontroluje – záleží však na lékaři. Pokud si přeješ vyříznout nějaké konkrétní, nemá smysl spoléhat na to, že ti projde výmluva, že tě znaménko svědí a podezřele se mění. Lékaři většinou poznají sami, které znaménko je problémové, a to pouhým okem. V tomto mají muži větší výhodu, když se jedná o znaménka v oblasti krku nebo obličeje, kde stačí napsat do zprávy, že znaménka jsou drážděna během holení. V takovém případě jsou znaménka odstraněna bez poplatků.
Doporučuji jít na vyříznutí znaménka skalpelem, nikoliv vypálením laserem. Znaménko může mít hlubší kořen, a tudíž se po nějaké době od zákroku může vrátit. Navíc u chirurgickém zákroku se posílá znaménko do laboratoře, kde se zjišťuje, zdali bylo vyříznuto celé. Ostatně laser není příliš proplácen pojišťovnou, a navíc po laseru může zůstávat zvláštně světlé místo. Laser bych spíše doporučil na malá plochá znaménka nebo na jizvy po chirurgickém zákroku.


Zákrok


Po první návštěvě nejspíše navštívíš chirurgické pracoviště, kde se na tvá znaménka podívají a posoudí, jak na ně. Domluví si s tebou další návštěvu, na které se půjde na věc. Položíš se na lůžko, kolem místa zákroku se položí ubrousek s dírou, poté se místo znecitliví a po pár minutách se může operovat. Dobrý lékař průběžně zkouší umrtvení, pokud stále něco cítíš, nemusíš se bát a stačí si říci o další dávku. Záleží na lékaři, třeba ten můj mi dal dle jeho slov malou dávku a divil se, že nic necítím. I přes to mi sám přidal další injekci, to je z celého zákroku asi to nejvíce nepříjemné.
Běžný postup umrtvení je takový, že se jehlou krouží pod znaménkem, což cítíte i po delším umrtvení. Poté již cítíš jenom tlak, když se napne tkáně, kterou tahá během odřezávání. Asi nejvíce nepříjemná je situace, kdy je znaménko vyřezáváno z obličeje – to slyšíš specifický zvuk nůžek, kterými odstřihává znaménko. Pro někoho to nemusí být příjemným zážitkem, ovšem během něj nic necítí, takže z této části můžete být v klidu.


Po zákroku


Po zákroku se na jizvy přilepí náplast s obvazem. Doporučuje se náplast po dobu několika dní nesundávat. Po první návštěvě ti je sami sundají, poté ti bude doporučen nějaký krém. Za mě osobně je Bepanthen Plus dobrou volbou, ale pozor na užívání. Pokud si mažeš jizvy i několikrát denně, může dojít k rychlým srůstům a následné tahání stehů nebude moc dobré. Nejde ani tak o to, že by to nějak bolelo než spíše o fakt, že rychlejší hojení může mít vliv na podráždění jizvy. Stehy začnou zarůstat, což okolní kůži bude dráždit – bude to svědět, čímž se zvyšuje šance podráždění poškrabáním a jizva bude červenat.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Zrádná mateřská znaménka: Měj je pod kontrolou!
Štvou tě pihy a znaménka? Zbav se jich nechirurgicky
Pryč s nechtěnými znaménky - jak nejlépe na to?


Po vytáhnutí stehů bys měla dělat ještě pár měsíců tlakové masáže místa. Používej stále krém a během vtírání krouživými pohyby tlač na jizvu. Tím do jisté míry snížíš šanci, že se u tebe objeví keloidní jizva – ta se vyznačuje vystouplostí i mimo místo řezu. Taková jizva je viditelná a její léčba je složitá a téměř i nemožná. Obvykle se taková jizva vyřízne a doufá se, že nová jizva nebude již takhle veliká. Má se za to, že může jít o genetiku, takže někdo má větší šanci k výskytu takových jizev, i přes to je důležitá prevence. Jizvu je potřeba mazat i v momentě, kdy se zdá v pořádku. Z mé vlastní zkušenosti vím, že po měsíci nemazání krému se jizva začala měnit, lehce vystoupla a zčervenala. Následným mazáním se to opět napravilo, ale takové štěstí nemusí mít každý. Je nanejvýš důležité si jizvu chránit před sluncem, přinejmenším silným opalovacím krémem. Jde o to, že u takové jizvy může dojít k pigmentaci, jizva zčervená, nebo se tam vytvoří nové znaménko. Proto se doporučuje na vyřezávání znamének zajít mimo léto. Avšak, já jsem byl na vyříznutí uprostřed léta a žádné následky to nemělo.


Důrazně se také doporučuje nenamáhat nějakou dobu místa, kde došlo k vyříznutí. K nehezkým jizvám obvykle dochází na místech s větším namáháním – krk, tvář, záda. Jestliže ale na to budeš dávat pozor, nikdo nepozná, že máš někde jizvu. Po vyříznutí skalpelem obvykle nějaká jizvička zůstane, ale není téměř viditelná. Má na krku viditelná zatím je, protože se ještě hojí, ale ta na tváři není téměř vidět, jenom při pohledu do zrcadla v naprosté blízkosti a soustředěnosti. Takže se není čeho bát, a hlavně se nebát chirurgickému řešení. Pokud do 9 měsíců je místo znaménka stále podrážděné nebo vystouplé, je vhodné zajít za lékařem a domluvit se na případném řešení.1 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •