Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Dnešní společnost je poměrně otevřená. Zejména mezi mladými lidmi je už jen málokteré téma tabu. Teenageři a lidé do 25 let odpovídali v anonymním dotazníku na téma kamarádství s výhodami. A výsledky? Možná tě překvapí!

Kamarádství s výhodami z pohledu dnešní společnosti

1
zdroj: Thinkstockphotos 1
aktualizováno 29.06.2016, 00:00 | 29.06.2016, 00:00 | Deni Hartmannová/Krasna.cz

Dnešní společnost je poměrně otevřená. Zejména mezi mladými lidmi je už jen málokteré téma tabu. Teenageři a lidé do 25 let odpovídali v anonymním dotazníku na téma kamarádství s výhodami. A výsledky? Možná tě překvapí!

Předem je nutné říct, že už samotný pojem „kamarádství s výhodami“ může být sporný. Jak se v anketě, které se zúčastnilo přes sto lidí, mužů i žen ve věku 13-25 let, ukázalo, ne všichni si pod tím představují to samé. V praxi tedy záleží na tom, jak si to daní lidé mezi sebou nastaví a kamarádství s výhodami nelze přesně obecně definovat.

„Sexuální vztah mezi dvěma přáteli.“

„Držení za ruce, líbání, případně i sex.“


Zažil/a jsi někdy kamarádství s výhodami?

Jasná otázka, která zajímá všechny, na začátek dotazníku. Výsledky byly více méně vyrovnané. 51% dotázaných odpovědělo ne, zbylých 49% ano.

 „Nemám přímo zkušenost s kamarádstvím s výhodami, ale mám spoustu kamarádek, které to provozují pravidelně a berou to s nadhledem, ví, že jakmile se zamilují, musí vycouvat.“


Schvaluješ kamarádství s výhodami?

Přestože první otázka vyšla půl napůl, 70% dotázaných řeklo, že kamarádství s výhodami schvalují. V 30% případů pak byla odpověď, že ne. To znamená, že i ti, kteří jej nikdy nezažili, nijak ty, kteří v kamarádství s výhodami byli nebo jsou, neodsuzují a někteří by do toho možná také šli.

 „Kamarádství s výhodami jsou podle mě dobré, ale nic se nemá přehánět.“
„Ničí původní skvělé kamarádské vztahy.“
„Když člověk nechce s nikým chodit a chce si i přesto užívat je to podle mě fajn alternativa...“


Stalo se ti někdy, že ses do svého kamaráda/kamarádky s výhodami zamiloval(a)?

Další otázka byla směřovaná na ty, kteří kamarádství s výhodami někdy zažili. 60% z nich se přiznalo, že se do svého kamaráda nebo kamarádky s výhodami zamilovali. Nestalo se to 40% lidí.

 „Musíte mít jasně určené hranice, aby to nepřešlo jenom u jednoho v něco víc.“

Myslíš si, že kamarádství s výhodami může fungovat, aniž by se jeden do druhého zamiloval?

I přes výsledek minulé otázky, 50% lidí si myslí, že kamarádství s výhodami může fungovat, aniž by se jeden do druhého zamiloval. Zbylých 50% se domnívá, že ne.

 „Pokud se v tomhle "vztahu" nenastaví pravidla tak může dojit k nerozumění a jeden ke druhému začne mít city.“

U koho je podle tebe pravděpodobnější, že se v kamarádství s výhodami do toho druhého zamiluje?

A když už k situaci, že se jeden do druhého zamiluje, dojde, podle 52% lidí to bude dívka. 41% si myslí, že u obou kamarádů, je stejná pravděpodobnost a jen 7% dotázaných odpovědělo, že větší pravděpodobnost je u kluka. (Jen pro zajímavost takto odpovídali většinou kluci starší 20 let)

 „Jeden se časem zamiluje a nemusí to dopadnout dobře... Zničí to celý vztah...“
„Určitě se to může stát. Pravděpodobněji se ale ta holka po čase zamiluje do toho kluka a myslím, že poté už přátelé být nemohou (nebylo by to tak jako dřív).“

PŘEČTI SI TAKÉ:

KLUČIČÍ ZPOVĚĎ: Kamarádství s výhodami - šli bychom do toho?

Pravda o "přátelství s výhodami"

Friends with benefits: Může z toho vzniknout něco víc?


Jak dlouho si myslíš, že může kamarádství s výhodami fungovat?

O tom, jak dlouho může vztah založený na dohodě, sexu a pouze kamarádských citech vydržet, by se dalo diskutovat. 60% respondentů se shodlo, že se takový vztah rozpadne až v momentě, když jeden nebo druhý začne s někým doopravdy chodit. Čtvrt roku dává kamarádství s výhodami 18% respondentů a půl roku 11%.

 „Je to diskutabilní, některé kamarádství s výhodami může být fajn, ale jen na krátkou chvíli, vždycky se to nějak pokazí a pokazí to víc věcí, než je potřeba.“

Pokud jsi zažil(a) kamarádství s výhodami, jak dlouho trvalo?

V praxi ale délka kamarádství s výhodami vypadá podstatně jinak. Z dotazníku vyplynulo, že se 32% takovýchto vztahů rozpadlo po měsíci a jen 23% právě, když jeden nebo druhý kamarád začal s někým chodit. Půl roku získalo 18%, čtvrt roku pak 13%, což se až tak neliší a 11% odpovědí znělo více než rok.

 „Už bych do toho znovu nešel. Raději vztah na jednu noc.“

Myslíš si, že se z kamarádství s výhodami může vyvinout vztah?

Po tom, co se kamarádství s výhodami rozpadne, jsou teoreticky dvě možnosti, jak může vztah mezi těmito lidmi fungovat dál. První z možností je, že kamarádství s výhodami přejde do plnohodnotného vztahu (chození, chcete-li). S tím 93% lidí souhlasí.

Myslíš si, že se z kamarádství s výhodami dá přejít zase k jenom kamarádství?

Druhou možností je znovu jenom kamarádství. Vrátit se do této fáze bývá podstatně obtížnější a ne vždy se to podaří. 53% lidí si myslí, že to ani možné není. Zbylých 47% je optimističtějších a říká, že ano.

 „Nedělejte to, pokud máte dotyčného/dotyčnou kamaráda/kamarádku fakt rádi, vztah mezi vámi už pak nikdy nebude jako dřív.“
„Mám s tím zkušenosti, nemyslím si, že je na tom něco extra špatného. Ale rozhodně to není něco, s čím bych se chtěla otevřeně chlubit. Ví to jen, včetně nás, čtyři lidi - nikomu dál to ani jeden rozhlašovat nechceme. A i když to skončilo (kvůli jeho nově nalezenému vztahu), máme pořád fajn přátelství, i když se jinak už moc nevídáme. A právě díky tomu jsem ztratila docela podstatnou osobu ve svém životě. Bez "výhod" s ním se přežít dá - celý rok pro mě byl někdo, komu jsem mohla otevřeně říct opravdu cokoliv. Znali jsme se vzájemně natolik, že jsme si svěřovali i věci, které neřeknu svojí mamce nebo příteli. Byl to prostě Kamarád s velkým K. A to už mi teď nikdo nevrátí. Což je pro mě jedno gigantické mínus! Další pak křivé pohledy společnosti, když se to dozví. Většina lidí stále nezávazný sex nebo jakékoliv poukazování na toto téma či tělo nesnesou. A ten tlak okolí může udělat opravdu hodně na psychice člověka.“3 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •