Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Maturita se nezadržitelně blíží! Pořád tápeš a nevíš, jak to celé vlastně probíhá? Pak jsi tady správně!

MATURITA: Jak to celé probíhá?

Strach
zdroj: Thinkstockphotos Strach
aktualizováno 19.04.2019, 08:08 | 03.04.2019, 00:00 | Deni Hartmannová/Krasna.cz

Maturita se nezadržitelně blíží! Pořád tápeš a nevíš, jak to celé vlastně probíhá? Pak jsi tady správně!

Maturita se skládá z více částí. Tou první je část státní, která je jednotná úplně pro všechny. Tou druhou část školní, u které záleží na dané škole, jak se rozhodne si ji nastavit.

 

STÁTNÍ ČÁST

 

Český jazyk

 

Čemu se rozhodně nevyhneš, je čeština. Povinnou ji mají ve státní části všichni bez rozdílu. Skládá se z písemné práce, didaktického testu a ústní zkoušky.

 

Písemná práce se píše obvykle už okolo poloviny dubna, tedy ještě během té doby, kdy chodíš do školy. Ten den vlastně zjištíš, jak všechny maturitní testy budou probíhat. Pozitivní pro tebe je, že se vše píše v prostorách tvé školy, s tvými spolužáky a dohled konají učitelé, které znáš, nemusíš se tedy bát, že bys někde zoufale hledala učebnu, nikoho neznala nebo něco podobného.

 

Didaktický test se poté píše na začátku května a vše probíhá stejně jako u písemné práce. Zkrátka jen píšeš něco jiného.

 

Ústní část se koná úplně jako poslední společně s ústními zkouškami z předmětů ve školní části někdy od poloviny května do jeho konce. Tvoříš si v ní vlastní seznam 20 literárních děl podle jednotných kritérií stanovených pro všechny studenty (od 1 autora maximálně 2 díla, určitý počet děl z daných období, minimálně 2 poezie atp.). Když nadejde den D, tedy tvůj maturitní den, zavolají si tě do třídy před maturitní komisi, z těchto 20 děl si jedno vylosuješ, pak máš 20 minut na přípravu a 15 minut jsi zkoušená.

 

Cizí jazyk/matematika

 

U druhého předmětu státní části si můžeš vybrat. Buďto si zvolíš nějaký cizí jazyk, nebo matematiku.

 

Pokud si vybereš cizí jazyk, čekají tě stejné části jako u češtiny. Písemná práce se píše ve stejném týdnu jako písemná práce z češtiny. Didaktický test z cizího jazyka ve stejném týdnu jako didaktický test z češtiny a průběh je opět hodně podobný. Během všech písemných zkoušek se vlastně liší jen obsah toho, co zrovna píšeš. Ústní část je pak v ten samý den jako i státní čeština, losuješ si v ní z 20 otázek, které hodně závisí na tvé škole nebo učiteli. Obecně to ale bývají témata jako škola, zdraví, sport, státy s úředním jazykem tvé zkoušky apod. Na přípravu máš posléze, stejně jako u češtiny, 20 minut a 15 minut trvá zkouška.

 

Jestliže si vybereš raději matematiku, pak máš výhodu v tom, že jediné, co tě čeká, je didaktický test. Matematika více částí nemá.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

MATURITA: 20 klišé vět, které zazní u každé maturity
6 rad, jak na maturitu z cizího jazyka
MATURITA: Jak se efektivně NAŠPRTAT na poslední chvíli

 

ŠKOLNÍ ČÁST

 

Je na každé škole, jak se rozhodne školní část sestavit. Některé školy mají jen ústní zkoušku, u těch odbotných to bývá většinou i zkouška odborná dle zaměření oboru, který studuješ.

 

Jelikož já jsem maturovala na gymnáziu, dočteš se v tomto článku právě o maturitě tam. Ani všechna gymnázia ovšem nemusí mít zkoušku stejnou, může se lišit počet předmětů, které si můsíš zvolit, počet otázek i další věci...

 

Na naší škole byla ve školní části povinná ústní zkouška ze 2 předmětů. Člověk si jich samozřejmě mohl zvolit i více, pokud sám chtěl. Nebylo dovoleno maturovat ve školní části z cizího jazyka, který si člověk případně zvolil ve státní části, ale bylo dovoleno maturovat ve státní i školní části z matematiky i češtiny. Dále jsme nemohli maturovat z předmětů, které jsme měli jenom v rámci volitelných seminářů, tedy například z psychologie nebo ekonomie.

 

Školní maturitu, tedy část jen ústní, jsme měli ve stejný den jako ústní část státní maturity. Každému nám bylo přiděleno nějaké datum dopoledne či odpoledne. V ten den jsme dorazili do školy, postupně si nás podle časového harmonogramu volali před maturitní komisi a postupně jsme skládali zkoušku z každého zvoleného předmětu. Z každého předmětu školní části jsme měli 25 otázek, ze kterých jsme si vylosovali jednu a na tu jsme pak měli 15 minut přípravy na "potítku" a 15 minut zkoušení.

 

Když to shrnu, maturita se skládá z více částí a hlavně více dnů. Není to tak, že bys jednoho dne přišla do školy a sfoukla vše. Jediný výsledek, který se dozvíš okamžitě, je výsledek z ústní části. Na ty ostatní si musíš nějakou dobu počkat, vše písemné se totiž posílá k opravení jinam. Uvidíš ale, že samotný průběh maturity je vlastně mnohem hladší, než čekáš. A hlavně v průběhu úplně všeho se vždycky okolo tebe najde někdo, kdo tě psychicky podpoří. Ať už je to někdy z učitelů, spolužáků... v den, kdy tě čeká ústní část si navíc můžeš do školy přivést s sebou úplně kohokoliv - kamarádku, klidně i mamku. Maturita je zkouška veřejná, a tak s tebou může být kdokoliv dokonce i v místnosti, kde se zkouší, a být ti psychickou podporou. Pokud naopak v místnosti nikoho kromě maturitní komise nechceš, popros o to třídního učitele. S největší pravděpodobností ti vyhoví, abys byla co nejvíc v pohodě a celé to zvládla.

 

Zajímaly by tě ještě nějaké tipy, jak to všechno úspěšně zvládnout a přitom se nezbláznit? Ty ti prozradím zase příště!0 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •