Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Maturita už neklepe na dveře, maturita už do nich vchází a nervozita stoupá. Je libo nějaké tipy a triky, jak ji bez problému zvládnout? Tady jsou!

MATURITA: Tipy a triky, jak vše zvládnout levou zadní

Maturita
zdroj: Thinkstockphotos Maturita
aktualizováno 09.04.2019, 00:00 | 09.04.2019, 00:00 | Deni Hartmannová/Krasna.cz

Maturita už neklepe na dveře, maturita už do nich vchází a nervozita stoupá. Je libo nějaké tipy a triky, jak ji bez problému zvládnout? Tady jsou!

To, čím bych vlastně začala úplně nejraději, je tip učit se poctivě průběžně celé 4 roky. Pak totiž před maturitou budeš jen opakovat. Nebude žádné učivo, které jsi v podstatě nikdy neviděla nebo si jej už absolutně vůbec nepamatuješ. Dejme ale ruku na srdce, zůstaňme v realitě a přiznejme si, že takových lidí je vážně jenom zlomek. A hlavně to, že jsi občas něco zazdila, napsala sis tahák nebo opisovala od služáka, rozhodně neznamená, že bys neměla odmaturovat. A tyhle tipy ti k tomu pomůžou!

 

Systém a plán!

 

Někdy je lepší nic neplánovat, nechat život plynout a počkat, jak se všechno vyvine, tohle není ten případ. Pokud si všechno předem naplánuješ, zvýšíš pravděpodobnost, že to celé zvládneš a nestane se ti třeba to, že na přípravu některého předmětu vůbec nezbyde čas.

 

Ale pozor! Nedávej si nereálné cíle typu "naučím se všechno za 2 dny". Jednak pak celý tenhle bod ztrácí smysl a jen ti sebere tvůj čas, před maturitou ještě cennější než jindy, a taky by tě to nezvládání plnění plánu pak mohlo jen zbytečně dostat do stresu a depky. Takže určitě plánuj, ale s rozumem.

 

Kromě plánu je moc dobré mít taky určitý systém. Jaký, to záleží na tobě, protože každému vyhovuje něco jiného. Já jsem si kupříkladu rozdělila maturitní otázky do složek, všechny materiály do jednotlivých předmětů jsem si udržovala na jednom místě apod., díky čemuž jsem neustále měla přehled v tom, co už mám hotovo, co ještě musím udělat... Zdá se to jako nepodstatný detail, ale i to pomáhá.

 

Vypracuj si otázky!

 

Sehnat si někde už vypracované maturitní otázky ušetří spoustu času a člověku bohužel kolikrát ani nic jiného nezbyde, když neplánuje a pak nestíhá. Nese to s sebou ale několik rizik. Není zaručeno, že otázky budou vypracovány správně, respektive, že v nich nebudou chyby, kterých si nevšimneš a pak se naučíš nesmysly. Taky nemůžeš mít jistotu, že v otázkách bude vše, co vyžaduje právě tvůj vyučující.

 

Hlavní výhodou toho, když si všechny otázky vypracuješ sama, ideálně už před začátkem "svaťáku", je, že už během této činnosti se vlastně danou látku učíš. Někteří lidé, jako například i já, to mají dokonce tak, že právě to, co píší, si zapamatují úplně nejlépe. Až se pak začneš učit, neuvidíš vůbec nic poprvé, budeš už vlastně opakovat.

 

Cvičné testy!

 

Na internetu je k dohledání spousta testů státní části maturity z minulých let a to je pro tebe jen a jen plus. Testy totiž bývají každý rok poskládány na stejném principu, mění se jen obsah samotný. Ty se díky tomu můžeš přesně informovat o tom, na co se připravit. Můžeš si vyzkoušet doma test nanečisto, natrénovat to, co ti nejde. Díky opakování, matce moudrosti, taky docílíš toho, že se ti v žádném případě nestane, že by časový limit vypršel a ty jsi byla teprve v půlce.

 

Pomůcky!

 

Vytvoř si kartičky s důležitými poznámkami, kupříkladu pojmy, nalep si je na zeď před pracovní stůl, u kterého se učíš a zapamatuj si potřebné díky tomu, že to budeš mít pořád na očích.

 

Na papír si sepiš základní slohové útvary, které se mohou objevit v písemné části češtiny, a jejich náležitosti. Uvidíš, že později u zkoušky oceníš, že sis vše srovnala.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

MATURITA: Jak to celé rprobíhá?
Vše, co potřebuješ k maturitě ze zeměpisu!
MATURITA: 10 účinných rad, jak nebýt v Den D příliš nervózní!

 

Přiznám se ti, že já sama jsem vůbec nestíhala učit se dějepis, ze kterého jsem maturovala ve školní části, a tak jsem si vymyslela pomůcku, která mě nakonec zachránila. Internet může být zlo i ten nejlepší pomocník, záleží na tom, jak s ním člověk nakládá. Mě nakonec s nějvětší pravděpodobností zachránil. Znáš seriál pro děti "Dějiny udatného českého národa"? Je to moc pěkné stručné shrnutí celých českých dějin, které si úplně v pohodě zapamatuješ a nestane se ti, že bys neřekla vůbec nic. No fakt, nekecám, díky tomuhle jsem odmaturovala, za 2. A vsadím se, že takový seriál "Byl jednou jeden život" by zase nemusel být na škodu pro maturanty z biologie.

 

Nahlas!

 

Předříkávej si učivo nahlas, mnohem líp si jej pak zapamatuješ. Nebo si jej ještě líp předříkávej, u toho nahrávej a pak pouštěj ve sluchátkách místo hudby třeba cestou domů v MHD.

 

Nech se vyzkoušet!

 

Nechat se vyzkoušet nanečisto není nikdy špatný nápad. Popros mamku, sourozence nebo kohokoliv jiného, kdo bude ochotný. Zjistíš tak, co už umíš, co ještě ne a taky se tím budeš učit, když tě daný zkoušející bude doplňovat.

 

Zkuste se třeba i domluvit s někým, kdo maturuje ze stejného předmětu, sejděte se nebo si zavolejte a společně si všechny otázky projděte, navzájem se zkoušejte... mi právě tohle dalo mnohem víc než učení o samotě.

 

Uklidni se!

 

To se mi to mluví, když už to mám za sebou, já vím. Ona je to ale opravdu důležitá rada, protože nervozita dokáže napáchat víc škod, než si myslíš, a ty přece nechceš, aby ti veškerou snahu a úsilí zkazily jenom nervy. Zhluboka dýchej, dostatečně pij, dej si čokoládu anebo hořčík, klidně i dva. Není to jenom placebo, doopravdy to pomáhá, ale i kdyby to placebo bylo, nezáleží na tom, když to pomůže.

 

Máš nějaké vlastní tipy? Nezapomeň se o ně podělit v komentářích, studenti si musí pomáhat!0 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •