Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Přijímací zkoušky, každoročně se týkají tisíců žáků devátých tříd a letos jsem se jim nevyhnula já. Protože mám všechno úspěšně za sebou, napadlo mě, že sepíšu, jak to celé probíhalo. Pokud tě tohle téma zajímá, tak určitě čti dál!

Na vlastní kůži: Přijímací zkoušky

škola - 1
zdroj: Thinkstockphotos škola - 1
aktualizováno 27.04.2014, 00:00 | 27.04.2014, 00:00 | Deni Hartmannová/Krasna.cz

Přijímací zkoušky, každoročně se týkají tisíců žáků devátých tříd a letos jsem se jim nevyhnula já. Protože mám všechno úspěšně za sebou, napadlo mě, že sepíšu, jak to celé probíhalo. Pokud tě tohle téma zajímá, tak určitě čti dál!

 Přihláška
Jedním z prvních kroků, které přijímačkám předchází, je odeslání přihlášky. Určitě je důležité si dobře promyslet, kam se vlastně hlásit, ale o tom tento článek není. (Článek o výběru školy jsem už psala) Letos, stejně jako loni a předloni, si žáci devátých tříd mohli podat dvě přihlášky. Co se mě týče, tak já jsem si obě dvě přihlášky dala na gymnázia. Přijímačky se musí podat do 15. března.
Koho se přijímačky týkají
Přijímačky samozřejmě nedělají všichni. Záleží hodně na tom, kolik je ten rok přihlášených a kolik je míst na školách. V našem kraji to bylo letos tak, že přijímačky dělali všichni, co se hlásili na gymnázia, střední školy nebo učební obory s maturitou. Ti, kteří se hlásili na učební obor s výučním listem, přijímací zkoušky dělat nemuseli, ale byli přijímáni podle výsledků na základní škole. Jak už jsem řekla, já jsem se hlásila na gymnázia, takže dělání přijímaček se vyhnout prostě nešlo.
Kritéria přijetí
Tohle má každá škola nastavené trochu jinak. Samozřejmě by si to měl každý zjistit už předtím, než vůbec podá na danou školu přihlášku, protože je důležité zvážit, jestli je vůbec šance se na školu dostat. Já jsem člověk, který si zjišťuje úplně všechno a dopodrobna. Na jedné ze škol, kam jsem se hlásila, měly 40% váhu známky v posledních třech pololetích, 30% váhu test z matematiky a 30% váhu test z českého jazyka. Na druhé škole měly známky váhu 30%, zbytek byly testy. Na obou školách byla možnost přidat si k přihlášce výsledky v různých soutěžích a olympiádách za body navíc. Já jsem toho mohla využít na jedné ze škol, takže jsem získala čtyři body za umístění v okresním kole zeměpisné olympiády.
Příprava
Od října jsem chodila na přípravky z češtiny a matematiky na naší škole. Doma jsem se na přijímačky učila něco přes měsíc, zaměřila jsem se hlavně na češtinu. Matematiku jsem se učila poslední týden, čehož jsem potom litovala. Po přijímačkách jsem měla pocit, že kdybych se neučila, tak to dopadne stejně, ale kdo ví, jestli je to pravda, nechci nikoho navádět, aby se na to vykašlal, protože se to nevyplácí!

Přijímací zkoušky
Samotné přijímačky se konaly 22. a 23. dubna. Letos to nebylo úplně ideální, protože to bylo hned po Velikonocích. První den jsem šla na školu, kam jsem chtěla víc. Byla jsem nervózní, ale čekala jsem, že to bude horší. Po tom, co už jsem seděla v lavici a čekala na začátek testu z matematiky, jsem už byla úplně v klidu. Přijímací zkoušky v našem kraji měla na starosti firma Matt a Hurry, jinde to byla firma Scio. Po testu jsem měla pocit, že jsem to pokazila a doufala jsem, že mám aspoň 10 bodů, které musím mít, abych ten test vůbec udělala. Matematika byla totiž opravdu těžká, říkali to všichni, včetně učitelů, spousta lidí nezískala právě ani těch 10 bodů, takže jejich šance dostat se, nebyla žádná. Připadá mi, a nejsem sama, že ti, kteří mají vyloženě naučené postupy nazpaměť, neměli šanci, test byl postaven na logickém myšlení. Test z češtiny mi pak přišel úplně jednoduchý, patnáct minut před koncem jsem už měla hotovo. Z přijímaček jsem odcházela po dvou a půl hodině, z toho dvě hodiny testů. Odpoledne už jsem nervózní nebyla, další den jsem už věděla, co mě čeká a tak jsem byla více méně v klidu. Opravdová nervozita přišla až odpoledne, nejhorší z celých přijímaček pro mě bylo čekání na výsledky, které se zdá nekonečné.
Výsledky
Seznamy přijatých žáků bývají zveřejněny nejčastěji 24. dubna. Já jsem měla to štěstí, že výsledky z jedné školy jsem se dozvěděla už 23. dubna večer. Vzali mě, svoje pocity, když jsem se to dozvěděla, nedokážu popsat, každý to vnímá trošičku jinak, mně ze srdce spadnul obrovský kámen, konečně jsme měla nějakou jistotu. Další den ráno jsem se dozvěděla, že jsem se dostala i na druhou školu, kam jsem chtěla víc, takže jsem byla opravdu šťastná. Ne všichni ale měli takové štěstí jako já. Letošní přijímačky byly opravdu těžké, spousta lidí je vůbec neudělala, z naší školy se hodně lidí na školu nedostalo. Na jedno z gymnázií, kam jsem se hlásila, jsem se dostala jenom já, přičemž z naší školy se tam hlásilo asi deset lidí. Na to druhé jsme se dostali tři. Letos je ale na školách víc míst, než je žáků, takže se každý nakonec někam dostane.
Moje tipy
• Pokud jsi nervózní, zkus magnézium (hořčík), aspoň trochu tě to zklidní.
• Trik s jezením čokolády zná každý, faktem ale je, že to opravdu pomáhá!
• Nezapomeň si s sebou vzít pití a něco k jídlu.
• Dobře si zkontroluj, jestli máš všechno (občanka, pozvánka na přijímačky, psací potřeby, rýsovací potřeby, kalkulačka), je lepší vzít si třeba dvě propisky a mít jistotu, než pak panikařit.
• Vyzkoušej si doma přijímačky nanečisto, které najdeš na internetu, ať víš, do čeho jdeš.
• Zopakuj si učivo, o kterém víš, že ho neovládáš, protože nikdy nevíš, co se na přijímačkách objeví!
• Nepřipouštěj si, že bys přijímačky mohla neudělat, opakuj si, že to prostě zvládneš!
Tolik tedy k mým zkušenostem z přijímaček. Pokud tě přijímačky teprve čekají, tak přeji hodně štěstí, není to tak hrozné, jak se může zdát!
 

 3 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •