Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Rovnátka už v dnešní době nejsou nic neobvyklého. Nosí je spousta lidí a já nejsem výjimkou. Rozhodla jsem se s tebou podělit, jak to probíhalo, než mi rovnátka můj ortodontista nasadil. Bude to článek z čistě mého pohledu, plný mých zkušeností.

ROVNÁTKA: Od prvního pohovoru k prvnímu týdnu s nimi

ROVNÁTKA: Od prvního pohovoru k prvnímu týdnu s nimi
zdroj: Thinkstockphotos ROVNÁTKA: Od prvního pohovoru k prvnímu týdnu s nimi
aktualizováno 23.05.2014, 00:00 | 23.05.2014, 00:00 | Deni Hartmannová/Krasna.cz

Rovnátka už v dnešní době nejsou nic neobvyklého. Nosí je spousta lidí a já nejsem výjimkou. Rozhodla jsem se s tebou podělit, jak to probíhalo, než mi rovnátka můj ortodontista nasadil. Bude to článek z čistě mého pohledu, plný mých zkušeností.

První pohovor


Rovné zuby jsem měla asi jenom jako dítě. Zdědila jsem zuby po mamce, nemám je sice nějak extra křivé a na první pohled se může zdát, že jsou rovné, není tomu tak. Všechny čtyřky, jak nahoře, tak dole, mám posunuté trochu vepředu. Zuby na horním patře od čtyřek dál jsou posunuté dovnitř, což způsobuje, že mám dva skusy. Tohle by samo o sobě nebylo nic, co by se muselo nějak řešit. Všechny mé zuby jsou ale hodně namačkané na sobě a v posledním půl roku se mi kvůli tomu začala posouvat dopředu jednička dole, což jsem se rozhodla řešit. Můj zubař mi už pár let říkal, že by mi rovnátka doporučoval, i když to není nutné, a dal mi kontakt na ortodontistu. Domluvila jsem si první pohovor. Pohovor byl docela krátký, určitě se není čeho bát. Ortodontista si prohlédl mé zuby, zeptal se mě na pár otázek typu „Proč ses rozhodla pro rovnátka?“, „Vadí ti nějak tvé zuby?“ a podobně.


Rentgen a otisky


Přibližně za měsíc od pohovoru jsem byla objednaná na rentgen a otisky. Přiznávám, byla jsem trošku nervózní, hlavně proto, že jsem si nedokázala přesně představit, co mě čeká. Opět to ale bylo úplně v pohodě. Nejdřív mě čekal rentgen. Probíhalo to tak, že jsem přišla do místnosti, kde byl velký přístroj. Sestřička mi nasadila ochranou vestu. Pak udělala několik snímků z různých stran, nic to není a je to chvilka, není se čeho bát. Chvíli po rentgenu mi pan zubař udělal otisky. Do pusy mi dal hmotu, kterou bych přirovnala třeba k plastelíně a tlačil nejdřív na horní, potom na spodní patro. Dost lidí říká, že jim z toho byl špatně, mně nebylo nic, ale je to nepříjemné. Potom mi zubař položil další otázky, objednal mě na příště a to bylo všechno, celkově to byla otázka asi tři čtvrtě hodiny, možná ani to ne.


Druhý pohovor


Za nějakou dobu, byl to zase asi měsíc, jsem šla na další pohovor. Probíhal jinak než ten první. Zubař mi řekl, jak dopadl rentgen a otisky. Oznámil mi, jak by s rovnátky postupoval, jestli by mi trhal zuby a podobně. Trhání zubů pro mě bylo poměrně zásadní, měla jsem z toho strach, ale byla jsem rozhodnutá, že rovnátka prostě chci, takže se z toho pro mě stalo menší dilema. Zubař mi oznámil, že mi žádné zuby trhat nebude, zatím. Po půl roce, předtím, než by mi nasadil rovnátka na spodní zuby, by teprve uviděl, jestli mi nějaké vytrhne. Prostě a jednoduše buď nic, nebo čtyři zuby. Bylo tedy na mě, abych se pořádně a definitivně rozhodla, jestli do toho jdu. Řekl jsem, že ano. Máma podepsala nějaké papíry, aby to bylo oficiální, a já jsem šla domů s tím, že za měsíc už budu mít rovnátka.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:
TEST ŘASENEK: Která řasenka u mě obstála?
Proč jíst ovesnou kaši?
 


Gumičky


Začátkem května jsem šla ke svému zubaři, aby mi zkontroloval, jestli nemám nějaký kaz, ten se musí před nasazením rovnátek spravit. Pak už mě čekaly gumičky, které se nasazují přibližně tři dny před samotnými rovnátky před a za šestky. Hodně lidí říká, že gumičky jsou nejhorší, nepřišlo mi to tak. Byl to na zuby docela tlak, bála jsem se kousat, aby mi gumičky nevypadly, bez problémů se to ale dalo vydržet. Gumičky jsem měla tři dny, pak už přišlo nasazení rovnátek.


Nasazení rovnátek


Gumičky mi zubař vyndal, na šestky nasadil kovové kroužky, právě kvůli nim se gumičky dávají, mají za úkol udělat na ně místo. Kroužky byly z celého nasazování asi nejhorší, zubař musí správně vybrat jejich velikost a pak je taky dobře přidělat. Dál už jenom nalepil zámečky, vybrala jsem si barvu a provlékl zámečky drátek. Když jsem pak konečně mohla zavřít pusu, tak to bylo hrozně zvláštní. V první chvíli mi přišlo, že rovnátka v puse zabírají strašně moc místa a musí to být vidět. Nejdřív jsem se bála mluvit, vím, že někteří měli s mluvením po nasazení rovnátek problém, hned jsem ale zjistila, že mluvím úplně normálně.


První týden


První tři dny mě zuby bolely, nebyla to bolest jako taková, spíš hodně nepříjemný a silný tlak. Nemohla jsem kousat, takže jsem jedla hlavně jogurty a přesnídávky. Čtvrtý den jsem už opatrně kousala. Moje zuby si na rovnátka postupně zvykly, týden po nasazení jsem si na ně už úplně zvykla, beru je prostě jako součást mých zubů a nepřijde mi to divné.
Tolik k mým prozatímním zkušenostem s rovnátky. Je možné, že vy jste to měli jinak, nebo taky stejně jako já. Každý jsme originál, v komentářích se můžete podělit se svými zkušenostmi!6 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •