Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Dneska si dáme článek, který jsem plánovala hodně dlouho, a byl docela žádaný. Stejně už podle názvu víte, co to bude, a já nemám moc, co bych na začátek napsala.

Study tips - jak se učím já a co zaručeně funguje

učení
zdroj: Archiv blogerky učení
aktualizováno 19.04.2015, 00:00 | 19.04.2015, 00:00 | Deni Hartmannová/Krasna.cz

Dneska si dáme článek, který jsem plánovala hodně dlouho, a byl docela žádaný. Stejně už podle názvu víte, co to bude, a já nemám moc, co bych na začátek napsala.

Jenom asi to, že se jedná o to, co dělám já a funguje mi to, ale někomu jinému nemusí, jsou to jenom tipy!

 

Dávej pozor!


Bývá to někdy těžké, já vím. Z vlastní zkušenosti, ale říkám, že dávat pozor v hodinách a dělat si poznámky se sakra vyplatí, stejně tam musíš sedět. Dost si toho zapamatuješ už ve škole a doma si to pak jenom zopakuješ a ušetříš spoustu času.

 

Důležitost!


Někdy toho máš hodně a vůbec nevíš, čím začít. V takových případech si nejdřív rozmysli, co je pro tebe důležité. Z čeho si potřebuješ známku opravit? Kde máš nerozhodně? Čemu potřebuješ věnovat víc času a na co ti naopak stačí chvilka? U čeho máš nejdříve termín? To všechno si pořádně rozmysli, a potom stanov pořadí, v jakém se budeš učit.

 

Vypni to!


Vypni veškerou elektroniku. Mobil nebo tablet schovej do šuplíku, aby tě nic nerozptylovalo a nerušilo.

 

Pořádek!


No uznej, že v chaosu se učí špatně. Nejdřív si ukliď a v tomhle případě je i docela jedno, jestli všechno naházíš do skříně nebo pod postel, důležité je to nemít na očích. Ale až budeš mít trochu času, tak to zase všechno poctivě vytáhni a ukliď pořádně, domluveno?

 

Najdi si svůj čas!


Nemyslím čas na učení, je jasné, že jinak to nepůjde. Někomu jde ale učení lépe večer, někomu ráno nebo dopoledne. Je to hodně individuální. Já se například neumím učit večer, protože už mi to po celém dni vůbec nemyslí. Proto jdu večer radši dřív spát a ráno si přivstanu. O víkendu se mi zase učí nejlíp dopoledne nebo odpoledne dokud ještě není tma.

 

Barvy!


Snad každý ví, že text, který je nějak barevně podtrhaný a rozdělený, se učí mnohem lépe, než moře jedné barvy. Tvůj mozek si v něm udělá jasno a lépe ho zpracuje.

 

Opisuj!


Nemyslím při písemkách. I když taková menší spolupráce se spolusedící(m) občas není na škodu. Při učení si z učiva udělej buď pár výpisek, nebo ho prostě opiš. Soustřeď se při tom, co píšeš, a uvidíš, že si vše hned lépe zapamatuješ.

 

Čti nahlas!


Jenom číst někdy nestačí. V hlavě ti může běhat milion myšlenek a ty na konci stejně vůbec nebudeš vědět, o čem to sakra bylo. Čtení nahlas tě donutí se soustředit, přemýšlet a pamatovat si toho mnohem víc.


Taháčky!


Nechci nikoho navádět, aby měl při písemkách taháky. Teď myslím na různé vzorečky do matematiky, fyziky nebo chemie, ale jde to i u jiných předmětů. Vypiš si to nejdůležitější na malé papírky. Učit se budeš už jenom tím psaním, ale když si takhle uděláš shrnutí a vložíš si ho třeba do sešitu, uvidíš, že to k něčemu bude.

 

Pochopit!


Učení se není jenom o tom, všechno se našprtat nazpaměť, ale hlavně o tom, pochopit to. Když se budeš učit odříkávat učivo zpaměti, může se ti snadno stát, že ti nějaké slovíčko vypadne a ty už se nechytneš. Když ale budeš všemu rozumět, můžeš vše říkat/psát vlastními slovy, podle sebe a nic takového se ti nestane.

 

Nech se vyzkoušet!


Popros někoho z rodiny, kamarádku nebo kamaráda, aby tě z daného učiva přezkoušel. Zjistíš tak, co už umíš a co je potřeba ještě dopilovat. Zároveň ti dotyčný může pomoct se naučit něco víc tím, že tě bude doplňovat. Existuje taky spousta aplikací, kde si můžeš napsat slovíčka nebo otázky a odpovědi a zkoušet se tak.

 

Ne všechno najednou!


Pokud je učiva víc, zkus si ho rozdělit. Já osobně se nedokážu přinutit učit se na test třeba týden dopředu, i když by to bylo ideální. Dělám ale to, že si učivo nejdříve přečtu, pak si dám pauzu, kdy dělám něco jiného. Později si učivo opisuju nebo z něj dělám výpisek. Pak si všechno ještě jednou přečtu a jdu za mamkou, která mě vždycky vyzkouší, případně mi pomůže se naučit něco, co mi nejde. Existuje i spousta aplikací, kam si můžeš zadat slovíčka nebo otázky a odpovědi a přezkoušet se tak.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:
Je čas začít se učit k maturitě! 
VLOG: Language challenge | with JustLea

 

To je všechno! Vsadím se, že si za chvíli vzpomenu na něco dalšího, heh. Doufám, že jsem třeba někomu trochu pomohla. Nezapomeňte se v komentářích podělit o vaše tipy a zkušenosti! Hodně štěstí ve škole, obzvlášť teď před pololetím! Mějte se krásně, těším se příště! 5 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •