Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Myslíš si, že jsi mladá, zdravá a nic vážného ti nehrozí? Tvé tělo je jistě odolnější, ale přesto existují nemoci, které jsou nejvíce rozšířené právě mezi teenagery. Co tě nejvíc ohrožuje a jak se tomu bránit?

10 nemocí, které tě nejvíc ohrožují

aktualizováno 23.11.2011, 00:00 | 23.11.2011, 00:00 | Krasna.cz/trm

Myslíš si, že jsi mladá, zdravá a nic vážného ti nehrozí? Tvé tělo je jistě odolnější, ale přesto existují nemoci, které jsou nejvíce rozšířené právě mezi teenagery. Co tě nejvíc ohrožuje a jak se tomu bránit?

Možná tě více zajímá krása a fyzický vzhled, ale měla bys dbát i o svoje zdraví. Představujeme ti desítku vážných onemocnění, kterým jsi jako teenager nejvíce vystavena. A máme pro tebe i návod, jak takovým nemocím předcházet.

 

1. Mononukleóza


Mononukleóza je infekční virové onemocnění, kterému se ne nadarmo přezdívá nemoc z líbání. Přenáší se slinami a nejvíce ohrožuje právě dospívající. Nemoc se může přenášet i nepřímo přes kontaminovanou skleničku či společnou cigaretu nebo vodní dýmku. Nejvíce jsou ohroženi lidé s promiskuitním stylem života. „Nejčastější příznaky, které signalizují mononukleózu, jsou bolest v krku, horečka, únava a zvětšení krčních uzlin, které ale snadno mohou být zaměněny za symptomy angíny,“ vysvětluje MUDr. Miriam Schejbalová z Očkovacího centra Avenier.


Prevence: Prevence mononukleózy není zcela možná. Očkování zatím neexistuje, takže jedinou možností zůstává vyhýbat se nemocným lidem, kteří jsou přenašeči viru, což ale není vždy možné. Prověřuj si své kamarády a přemýšlej, než se s někým napiješ ze společné skleničky nebo potáhneš z cizí cigarety.


2. Žloutenka


Žloutenkou typu A nebo B onemocní u nás ročně kolem tisícovky lidí. Při aktivním stylu života se nemocí může nakazit každý. Teenageři jsou rizikovou skupinou, protože častěji cestují a žijí společenským životem. Navíc si zdravotní rizika nemusí tolik uvědomovat a mají sklony je podceňovat. Žloutenka typu A, neboli nemoc špinavých rukou, dovede značně znepříjemnit život - povinná je hospitalizace, dlouhá rekonvalescence, přísná dieta, zákaz sportu a pobývání na slunci. Žloutenka B může v některých případech přejít do chronické formy a následná léčba pak může být dlouhodobá.
 

Prevence: Nejlepší prevencí zůstává očkování kombinovanou vakcínou, které poskytuje ochranu proti oběma typům žloutenky A a B. Cena vakcíny včetně aplikace je 1620 Kč. Většina zdravotních pojišťoven navíc na očkování proti žloutence A a B přispívá. Prevenci také pomáhá důsledná hygiena, opatrnost při cestování a vyhýbání promiskuitnímu sexuálnímu chování a injekčně aplikovaným drogám.

 

3. HPV


Rakovina děložního čípku je přenášena virem HPV, který postihuje muže i ženy. K přenosu HPV může dojít jakoukoliv pohlavní aktivitou nebo při těsném kontaktu kůže s kůží infikovaného partnera, přenos bez pohlavního styku je však spíše vzácný. Lidský papillomavirus je vysoce nakažlivý, stačí se s ním setkat jen jednou. Je tak vysoce pravděpodobné, že sexuálně aktivní ženy i muži se v průběhu svého života některým z typů HPV nakazí. Kondom navíc před přenosem infekce chrání jen částečně, protože virus se vyskytuje i na kůži v intimních oblastech.


Prevence: Nejspolehlivější prevencí je vyhnout se přímému kontaktu s virem. Žádná jiná ochrana než očkování, používání kondomu, absence promiskuity a v krajním případě i sexuální abstinence neexistuje. Všechny ženy by měly pravidelně absolvovat gynekologické prohlídky s možností včasného zjištění přednádorových změn na děložním čípku. Nejúčinnější metodou prevence proti HPV infekci je očkování. Cena vakcíny včetně aplikace je 3450 Kč a zapotřebí jsou tři dávky, v rámci krátkodobé akce však nyní některé pojišťovny přispívají na třetí dávku, která je zdarma. Více na www.ockovacicentrum.cz.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Pozor na pohlavní nemoci!
Čtyři pověry o akné, kterým rozhodně nevěř
Odhal magické účinky akupresury


4. Poruchy příjmu potravy


Poruchy příjmu potravy jsou jednou z nejčastějších nemocí dospívajících. Tomuto onemocnění častěji podléhají dívky, počet dospívajících chlapců s diagnózou poruchy příjmu potravy však v posledních letech stoupá. Zatímco dívky většinou hubnou formou diet a odmítání potravy, chlapci často volí nadměrné množství sportu a posilování. Mezi nejčastější příčiny propuknutí onemocnění patří výskyt poruch příjmu potravy u jiného člena rodiny, špatné stravovací návyky v rodině, nedostatek projevů náklonnosti, šikana a výsměch vrstevníků, tělesné a sexuální zneužívání a přílišný důraz na skvělý fyzický vzhled v reklamách a médiích. Poruchy příjmu potravy dělíme na mentální anorexii, která se projevuje zejména odmítáním jídla, a mentální bulimii, která naopak vede k záchvatům přejídání a následnému vyzvracení zkonzumovaného jídla.


Prevence:
Od útlého dětství je nutné dbát na vytvoření správných stravovacích návyků, tedy naučit se zdravě a pravidelně se stravovat, nenutit se jídlo dojídat, když už nemáš hlad, utěšovat se sladkostmi apod. „Koníčky, dobrá společnost vrstevníků a rodinná pohoda přispívají k tomu, aby bylo dítě psychicky vyrovnané a cítilo se ve svém těle dobře. V období dospívání je pak třeba pozorovat nezvyklé změny ve stravování a případné výkyvy v hmotnosti a v případě problémů začít včas s jejich řešením s odborníky,“ doporučuje MUDr. Schejbalová.

 


5. Sexuálně přenosné choroby


Infekce a choroby přenášené výhradně nebo převážně pohlavním stykem jsou známy již od nepaměti. Podle odhadů Světové zdravotnické organizace však celkový počet sexuálně přenášených chorob neustále stoupá. Mění se ale jejich zastoupení - klasické venerické nákazy jako syfilis a kapavka přenechávají čelní místo infekcím chlamydiovým a virovým. Nositelé onemocnění navíc nemusí jevit žádné příznaky, takže vypadají zcela zdravě.


Prevence: V tomto případě je jedinou možnou prevencí vyhýbat se promiskuitnímu chování, nestřídat sexuální partnery a používat ochranu. V případě podezření na sexuálně přenosnou chorobu je důležité vyhledat včas lékařskou pomoc a nepodléhat studu.


6. Meningokok


„Meningokok nepatří mezi nejčastější onemocnění, ročně je u nás evidováno kolem 100 případů onemocnění, ovšem až 10 % z nich může skončit úmrtím. Ohroženy jsou zejména malé děti a dospívající, u kterých riziko zvyšuje fyzické a psychické vyčerpání vyplývající z životního stylu, ke kterému často patří ponocování, alkohol a jiné návykové látky a častý pobyt ve společnosti vrstevníků,“ varuje MUDr. Schejbalová. Meningokok se může přenášet kýchnutím, líbáním nebo pouhým pitím z lahve od nosiče nákazy. Během několika hodin už může být oběť ohrožena na životě.


Prevence: Propuknutí onemocnění může zabránit pravidelné aktivní sportování, častý pobyt v přírodě a zdravý životní styl, včetně bohatého přísunu vitaminů. Nejúčinnějším způsobem ochrany proti meningokokovému onemocnění je očkování, posilování imunity a zdravý životní styl. Cena vakcíny, která poskytuje ochranu proti 4 séroskupinám meningokových infekcí, je 1660 korun a očkuje se pouze v jediné dávce.

 

Anorektička
(Foto: oficiální zdroj)


7. Akné


Téměř každý si v pubertě projde problémy s pupínky. Akné, odborně nazývané Acne vulgaris, patří mezi nejčastější chronické onemocnění kůže v pubertě. Obtěžuje více než 85 % dospívajících a často přetrvává až do dospělosti. Vzniká v důsledku uzavření vývodů mazových žláz, což způsobí jejich zanícení. Akné se nejčastěji objevuje na obličeji, a to zejména v t-zóně, na ramenou, na horní části hrudi a na zádech. Příčinou zvýšeného výskytu akné během dospívání je zejména nárůst produkce mužských hormonů, který probíhá u obou pohlaví. U většiny lidí akné vymizí během 20. až 23. roku života.
 

Prevence: Zejména důkladná hygiena, pravidelné čištění pleti a odličování a také vyhledání odborné kosmetické, popř. lékařské pomoci.


8. Závislosti


O problematice závislostí mladistvých byly popsány stohy papíru a je nemožné shrnout podstatná fakta do jednoho odstavce, přesto by ve výčtu typických onemocnění u dospívajících neměly chybět. Ať už jde o závislosti na návykových látkách, jako je alkohol, cigarety a lehké či těžké drogy, nebo sociálně patogenní závislosti, kam řadíme hru na automatech, závislost na počítači, internetu atp., dospívající jsou ke všem typům závislostí náchylnější, než v pozdějším věku. Řadu nezdravých návyků si člověk vybuduje právě v na psychiku náročném období puberty, kdy se mozek ještě vyvíjí.


Prevence: Prevence závislostí u dospívajících jsou zejména dobré vztahy v rodině, s přáteli a spolužáky, pravidelné volnočasové aktivity a přiměřená pozornost rodičů věnovaná případným signálům závislosti.


9. Opary a herpes viry


Svědivé a bolestivé puchýřky se objevují nejčastěji na rtech, mohou však postihnout i tváře a intimní partie. Způsobují je herpes viry a k nákaze dochází při líbání, kontaktu s infikovanou kůží, používáním společných předmětů s nositelem infekce, u kterého ale příznaky nemusí být vůbec znatelné. Nejhorší variantou je, že opar praskne, což je bolestivé a prodlužuje dobu hojení. Přestože existuje řada babských receptů, jak na opary (např. zubní pasta), je asi nejjistější aplikovat hned v první fázi oparu antivirový přípravek, popř. na už rozvinutý opar nalepit hojivou náplast.


Prevence: Opary propukají při oslabení organismu, proto mezi preventivní postupy patří posilování imunity a také nevystavování organismu zbytečné zátěži. Někteří přísahají na sílu aminokyseliny lyzin, která potlačuje vznik oparu a bývá složkou některých krémů. Pomáhá také meduňkový krém a klasické posilovače imunity – třezalka a vitamin C.


10. Klíšťová encefalitida


„Klíšťová encefalitida je infekční virové onemocnění, které napadá mozek a mozkové blány a může skončit trvalými následky či dokonce úmrtím. Infikovaná klíšťata, která encefalitidu přenášejí, se vyskytují od jara do podzimu a klíšťat i rizikových oblastí v České republice stále přibývá,“ varuje MUDr. Schejbalová. Ohrožených skupin je více a patří mezi ně také dospívající, kteří se často pohybují v přírodě a mohou tak snadno klíště chytit.


Prevence: Očkování představuje nejúčinnější dostupnou ochranu proti onemocnění klíšťovou encefalitidou. Očkování probíhá ve třech dávkách, každá dávka vakcíny včetně aplikace stojí kolem 600 Kč.7 hlasů
Vaše hodnocení