Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

S nadcházejícím teplým počasím trávíme čím dál víc času venku a pohybu na čerstvém vzduchu dáváme přednost i před cvičením ve fitku nebo doma. Pohyb pod širým nebem ale láká i ty, kteří po zbytek roku sportují spíš rekreačně. Proto než sednete na ...

5 nejoblíbenějších letních sportů a časté chyby, kterých se při nich dopouštíme

Sportovkyně
zdroj: Thinkstockphotos Sportovkyně
aktualizováno 20.06.2019, 00:01 | 20.06.2019, 00:01 | Krásná.cz

S nadcházejícím teplým počasím trávíme čím dál víc času venku a pohybu na čerstvém vzduchu dáváme přednost i před cvičením ve fitku nebo doma. Pohyb pod širým nebem ale láká i ty, kteří po zbytek roku sportují spíš rekreačně. Proto než sednete na kolo, půjdete si za rozbřesku zaběhat nebo se vrhnete do bazénu, myslete na to, že si můžete i ublížit.

Jaké jsou nejčastější chyby u našich oblíbených sportů a jak se jim vyhnout?

 

BĚH


Nejčastější chyby: Špatná obuv a špatný běžecký styl

 

Boty, ve kterých trénujete, jsou alfou a omegou vašeho pohodlného běhu a pokroku. Některé vás dokážou zrychlit, jiné zase můžou nepřímo zničit vaše kolena či klenbu. Nemáte-li navíc zvládnutou správnou techniku dýchání, nezapojujete všechny důležité svaly (včetně svalů krčních a zádových, které drží hlavu), a zvyšujete tím riziko zranění.

 

 

Jak na to správně: Zajděte do specializovaného obchodu a nechte si poradit. Pokud nevíte, jestli vám běh jako koníček vydrží, nemusíte hned investovat do té nejdražší obuvi. Hlavní je, aby vyrovnávala případné nedokonalosti v technice došlapu. Během běhu příliš nezvedejte kolena a nedělejte moc dlouhé kroky (skoky). Pokud běháte spíše v záklonu, zbytečně moc zvedáte kolena. Pokud zase v předklonu, snažíte se dlouhými kroky vyrovnat převažování. Držte proto své tělo vzpřímeně, s lehkým náklonem tam, kam chcete běžet, uběhnete znatelně delší trasu. Myslete i na dýchání. Nadechujte se zhluboka nosem a vydechujte ústy.


KOLEČKOVÉ BRUSLE


Nejčastější chyba: Výběr špatné velikosti brusle nebo levnějšího modelu

 

Pokud s bruslením teprve začínáte a říkáte si, že na vaše začátečnické bruslení bude zatím stačit nějaký levnější model, děláte chybu už na začátku. Snaha ušetřit vede k výběru nedostatečně pevných bot, které nezajistí správnou oporu, a bruslení pro vás tak bude spíš trápení. Bota, která vám nesedí, může způsobovat odřeniny, otlaky, puchýře, bolesti klenby či chodidel. V takové brusli moc dlouho nevydržíte a jedině se tak budete těšit na to, až brusle sundáte. Vhodné nejsou ani brusle, které jsou vám větší nebo širší. Neposkytnou vaší noze dostatečnou oporu, během bruslení se tak nebudete mít o co opřít - a bez dostatečné opory budete tak akorát šmajdat. V takových bruslích nedokážete provést ani správný odraz či skluz a bruslení pro vás bude spíše otrava a námaha než zábava.

 

 

Jak na to správně: V první řadě je třeba si uvědomit, že správnou velikost brusle poznáte jedině v dobře zavázané brusli a v bruslařském postoji. Tedy vestoje, s mírně pokrčenými koleny. Zavázaná brusle by vám měla dobře obepínat nárt, a jakmile se mírně opřete o vnější hranu koleček, měla by vám nabídnout znatelnou oporu. Ideální je, když se o brusli můžete opřít celou vnější hranou chodidla a cítíte jistotu hlavně v oblasti vnější části paty. Ta by navíc měla být v brusli dobře usazená a neměla by se v brusli pohybovat do stran ani se zvedat. To zajistí správně vybraný tvar brusle, ale především dobře provedené polstrování v oblasti kotníku, které patu uzamkne, kotník obepne, a zajistí tak správnou pozici. Kotník by nikdy neměl výrazně tlačit, jedná se o nejčastější místo nepohodlí a otlaků u in-line bruslí.


JÓGA


Nejčastější chyba: Přepínáte se

 

Při cvičení jógy je třeba vždy daný cvik či pozici opravdu dotáhnout, abychom aktivovali ty správné svaly a dosáhli maximální účinnosti cviku. Většinou jde však o pozice, které vyžadují sílu či pravidelný trénink. Při provádění náročnějších pozic a překročení vašeho limitu si tak snadno můžete víc uškodit než pomoci. K tomu, abyste cvik provedli perfektně, je nutné se dopracovat pravidelným cvičením a pomalou cestou růstu, ne přetažením vašeho těla a natažením svalů.

 

Jóga
(Foto: Getty Images)

 

Jak na to správně: Při cvičení jógy jde o především sílu, která vychází ze středu těla. Ten je důležitý mít zpevněný při provádění všech pozic. Nenechávejte ho nikdy uvolněný, myslete na vtažené břicho a rovná záda. Díky zpevněnému “krunýři” bude střídání pozic jednodušší a vy budete cítit oporu vycházející právě z vašeho těla. Do cvičení zapojte i konečky prstů u rukou a nohou. Natažené špičky vám pomohou udržet lépe rovnováhu, vaše tělo se narovná a pomůže upevnit ramena. Použitím prstů u rukou zase odlehčíte zápěstí.

 

PLAVÁNÍ


Nejčastější chyba: Styl paní radová

 

Plavání přispívá ke zvýšení naší celkové kondice, protože při něm využíváme všechny hlavní svalové partie. Pomáhá udržovat zdravé srdce a plíce a je skvělým pomocníkem i při redukci váhy. Naše tělo se při něm navíc krásně uvolní. Mezi nejoblíbenější a nejrozšířenější styl plavání patří bezpochyby prsa. Nezdá se to, ale právě tento styl je poměrně náročný na správnou koordinaci pohybů, správná technika je proto základ. Častou chybou, která se nám při plavání prsou stává, je, že jedna noha jde rychleji než druhá a chybujeme i při záběru rukama.

 

 

Jak na to správně: Plavání je vhodné pro každého, od profesionálních sportovců až po ty, kteří se sportem začínají. Velké oblibě se těší také mezi lidmi trpícími bolestmi zad či artrózou a těhotnými ženami. Ve vodě totiž vážíme přibližně jednu desetinu své normální váhy, rozsah našich pohybů je zde tak mnohem větší. Při plavání prsou by se obě nohy měly odrážet současně. Správný záběr vychází z kolenou, které ovšem nekrčíme pod břicho či do stran. Soustředíme se také na paže – ty by měly provádět tempo jen po prsa a ruce bychom neměli směrovat doširoka, ale šikmo dolů. Dalším základním pravidlem správného plavání je mít hlavu v neutrální poloze, tedy ani předkloněnou, ani zakloněnou. Pokud cítíte jemné pnutí páteře, našli jste správnou pozici. Pokud nevíte, jak na to, můžete ji trénovat. Nejlépe vám to půjde ve vodě, na zádech a s rukama u těla.

 

Náš tip: Nezapomeňte na stylové plavky

 

Plavky
(Foto: Archiv firem)

 

* Jednodílné černobílé pruhované, Cellbes, 999 Kč
* Světle růžové s třpytivým efektem, Etam, 819 Kč vrchní díl, 399 Kč spodní díl
* Jednodílné s květinovým potiskem, Triola, 999 Kč
* Se zvířecími vzory, Extreme Intimo, prodejna v OC Šestka, vrchní díl 660 Kč, spodní díl 430 Kč
* Bílé s potiskem, Calzedonia, balkonetová podprsenka 850 Kč, kalhotky 450 Kč
* Jednodílné černé s motivem růží, Timo, 1669 Kč
* Vzorované bikiny s etno vzorem, Litex, vrchní díl 525 Kč, spodní díl 395 Kč
* Žluté zavazovací bikiny, F&F, vrchní díl 349 Kč, spodní díl 229 Kč


JÍZDA NA KOLE


Nejčastější chyba: Špatný posed

 

Jízda na kole patří k nejoblíbenějším sportům vůbec. Základem je ale správná technika, jinak nás to několik následujících dní také může pěkně bolet. Na kole totiž vše začíná u správného posedu. To, jak se na kole usadíme, dokáže ovlivnit nejen náš zážitek z jízdy, ale má vliv i na naše zdraví. Ze špatné výšky sedla bolí stehna, ze špatného sklonu zase záda a pozor – velmi záleží také na pozici řidítek.

 

 

Jak na to správně: Obecně lze říci, že bychom nikdy neměli být nad řídítky příliš skloněni a mít sedlo ve vysoké poloze. Ohnutá záda tak tlačí obratle na ploténky, ty se vydouvají do stran, a tím tlačí na nervová zakončení převážně nohou. V důsledku toho vzniká bolest nejen v zádech, ale také lýtkách, chodidlech či podkolení. Bolesti nám mohou způsobit i nárazy do zadní části těla či rukou od nerovností na cestách. Řešením je úprava sedátka, změna nastavení posedu či přímo některých komponentů na kole. Pokud se vám sedí nepohodlně i po přenastavení kola, hrbíte se nebo vás při jízdě táhne v zádech, zkuste ho vyměnit za jiné. Možná je kolo na vás příliš velké nebo je zkrátka už staré a vy si zasloužíte nový dopravní prostředek.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Plaváním nezhubneš! Známe ale 7 vodních aktivit, při kterých jdou kila dolů snadno
Jak nepřibrat, když není pohyb
Kickbox je souhra celého těla. ROZHOVOR

 

NA ZÁVĚR


Obecně platí, že pokud se chcete nějakému sportu začít věnovat a zároveň máte problém se zády, určitě se nejdříve poraďte se svým lékařem. Ten vám pomůže s posouzením, jestli je vybraný sport pro vás vhodný, či nikoli, případně vám doporučí nějaký podobný, ale pro vás vhodnější. K lékaři byste každopádně měli zajít v případě, že zrovna o žádném novém sportu nepřemýšlíte, ale záda vás již nějakou dobu trápí. Zkusit zatočit s bolestí zad samozřejmě můžete i sami – tím, že upravíte svůj životní styl, který se zdravými zády úzce souvisí. Nezapomínejte ani na pravidelný přísun vitaminů B1, B6 a B12, které se starají o výživu nervů zad. Dávky ovšem musí být pravidelné a hlavně dostatečně vysoké, pohlídejte si proto rozdíl mezi lékem a výživovým doplňkem.

 

Oblečte se správně:

 

Sportovní oblečení
(Foto: Archiv firem)

 

* Kompresní podprsenka Under Armour Mid Crossback Printed Bra (824 Kč, prodává urbanstore.cz). Extrémně příjemná podprsenka přes hlavu, zabezpečuje střední podporu pro všechny lehké kardio aktivity např. Pilates, spinning, fitnes. Technologie 4-way stretch umožňuje větší mobilitu oděvu v jakémkoli směru. MTS technologie podporuje účinné odvádění vlhkosti na povrch materiálu a tím rychleji vysychá.


* Dámské sportovní legíny Kari Traa (1699 Kč, prodává norskamoda.cz). Elastický materiál a ergonomické zpracování, ploché švy zabraňující nežádoucímu tření.

 

* Sportovní tričko Hannah (490 Kč). Ideální společník pro všechny ženy, které milují trekování, cestování, sporty a zároveň chtějí být v pohodlí i při trávení volného času.

 

* Černé unisexové šortky Esprit, limitovaná kolekce ve spolupráci s duem Craig & Karl (999 Kč).


* Tenisky PUMA Cali (2160 Kč, prodává zalando.cz). Univerzální tenisky, které se hodí prakticky k čemukoliv a zaručeně podtrhnou každý váš outfit.

 

* Mikina Reebok, kolekce Meet you there, cena k doptání v obchodech

 

Ulevte si, když to přeženete:

 

Úleva od bolesti
(Foto: Archiv firem)

 

* Zábal na kolena, lýtka a lokty Mamavis (od 398 Kč, prodává mamavis.cz). Pomáhá při bolestech kloubů kolen a loktů, tlumí záněty žil, kloubů, šlach a úponů svalů, slouží k doléčení poúrazových a pooperačních stavů, účinně pomáhá při revmatických potížích.


* Milgamma N cps (50 tobolek, 289 Kč). Vyživuje a regeneruje poškozené nervy, a pomáhá tak léčit samotnou příčinu bolestí zad (která je způsobená zánětlivým nebo mechanickým poškozením – radikulární syndrom – periferních nervů a kořenů).

 

* Tablety Proenzi Etrixenal (250 mg, 10 tablet, 69 Kč). Obsahují účinné nesteroidní antirevmatikum naproxen, které vykazuje snížené riziko kardiovaskulárních komplikací. Přináší úlevu od akutní bolesti kloubů, svalů a šlach s protizánětlivým účinkem.0 hlasů
Vaše hodnocení