Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Mnoho lidí bere vegetariánství jako módní styl a jeho vyznavačů u nás přibývá stejně jako míst, kde se mohou stravovat. Je to ale dobrý nápad?

7 otázek a odpovědí o vegetariánství

Vegetariánství - 3
zdroj: Thinkstockphotos Vegetariánství - 3
aktualizováno 29.10.2013, 00:00 | 29.10.2013, 00:00 | Krasna.cz/lk

Mnoho lidí bere vegetariánství jako módní styl a jeho vyznavačů u nás přibývá stejně jako míst, kde se mohou stravovat. Je to ale dobrý nápad?

Vegetariánství je něco, co lidstvo už nějakou dobu zná, a mnoho lidí tomuto životnímu stylu dalo přednost před tím klasickým, konzumním. Přesto mezi lidmi koluje stálo mnoho pověr, které tento styl poškozují. Ale řekněme si to narovinu, na vegetariánství rozhodně něco je. Nemusíš s tím souhlasit, pokud maso opravdu miluješ a neumíš si bez něj život představit, ale měla bys ho respektovat. Pro mnoho lidí je totiž cestou ke zdravému tělu i psychické pohodě. Pojďme se tedy na něj podívat podrobněji.

Je vegetariánství zdravé?

Ano, ale chce to znalosti. Pokud se rozhodneš, že se staneš vegetariánkou, nestačí jen přestat jíst maso a další živočišné produkty. Ty totiž obsahují mnoho pro tvé tělo nezbytných složek, a pokud vypustíš maso, musíš tyto složky dodat svému tělu jinou cestou.

 

 

Vegetariánství - 4
Rajčátka, mňam. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Musíš si tedy do jídelníčku zařadit pestrou nabídku obilovin, zeleniny, ovoce, luštěnin, ořechů a semínek, a pokud neuvažuješ rovnou o veganství, tak také vejce a mléčné výrobky. Rozhodně si nepředstavuj, že se strava vegetariánů skládá z hranolek a smaženého sýra.

Potřebuje tedy člověk maso?


Ne, alespoň většinou. Na světě existují miliony vegetariánů, kteří prospívají a nic jim nechybí. Přesto podle tradiční čínské medicíny existují lidé, kteří by maso úplně vynechávat neměli.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Jak se stát poloviční vegetariánkou
Jsi vegetariánka? Pozor, abys své tělo nešidila
Není nad čerstvou zeleninu! Zjisti, v čem všem ti prospívá

Ale není maso jako maso. I když se vegetariánem nestaneš, měla by sis dávat pozor na to, co jíš. Potřebuješ co nejvíce libového masa, nejlépe z biochovů, protože je skvělým zdrojem bílkovin a mnoha minerálních látek. Maso prodávané v supermarketech tyto látky bohužel neobsahuje v takovém množství.

A nechybí tedy vegetariánům bílkoviny a další látky?


Pokud si daný člověk pořádně nastuduje, čím může maso nahradit, nedostatkem bílkovin rozhodně netrpí. Složitější situace je u vitaminu B12, protože ten se nachází jen v mase a dalších živočišných produktech. Proto je nutné dodávat ho tělu v tabletkách.

 

Vegetariánství - 2
I když je zenina skvělá, sama o sobě nestačí. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Má vegetariánství nějaká rizika?

Ano, zejména pro mladistvvé, kteří jsou ve vývinu. Ty totiž potřebují jiné množství látek než dospělí. Proto bys do vegetariánství neměla skočit po hlavě, ale nejdřív si něco nastuduj. Jak už jsme řekli, nejíst maso nestačí.

Například děti, kteří mají vegetariánské rodiče, prospívají naprosto spokojeně. Jejich rodiče totiž vědí, jak nahradit látky obsažené v mase.

Má vegetariánství nějaké výhody?


Samozřejmě a dost. Vegetariáni hodně dbají na svoji výživu, takže mají přehled o tom, co je pro ně zdravé a co naopak ne. Většinou mají krásně štíhlou postavu a zdravé tělo. Jejich strava obsahuje vyšší množství vlákniny, hořčíku, draslíku, kyseliny listové a například vitaminů, jako je C a E.

 

Vegetariánství - 1
Vegetariáni mají ve svém těl víc vitaminů. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Vede vegetariánství k poruchám příjmu potravy?

To není úplně jisté. Podle studií je mezi vegetariány je o něco vyšší výskyt poruch příjmu stravy, přesto přechod na vegetariánství nevede k onemocnění. Spíš jde o to, že dívky, které nechtějí jíst kvůli touze po štíhlé postavě a snědí občas jen nějaký salát nebo jablko, často ostatním tvrdí, že jsou vegetariánky, a proto nemůžou jíst maso. Prostě a jednoduše myšlenku vegetariánství zneužívají, aby jim ostatní dali pokoj a nenutili je jíst.

 

Anorexie
Anorektičky se často schovávají za lásku ke zvířatům. (Foto: Thinkstockphotos)

 

BUDE TĚ ZAJÍMAT:
Doma.cz píše: 
Proč nejsou všichni vegetariáni hubení?
Chcete rychle zhubnout? Přejezte se ovocem a zeleninou!

Jaké jsou vlastně formy vegetariánství?

Vegetariánství se dělí na několik skupin. Nejprve jsou tu klasičtí vegetariáni, kteří pouze nejí maso, ale ve svém jídelníčku ponechali další živočišné výrobk, jako jsou vejce, sýry a další mléčné výrobky.

Dalším z nich je veganství. Vegani už jsou na sebe daleko přísnější než vegetariáni, protože ze své stravy vynechali nejen maso, ale všechny živočisné produkty.

A nakonec tu máme vitariánství. Vitariáni vsadili na příjem tepelně nezpracovaných surovin (známé také jako raw food). Oni prostě nevaří a stravu připravují tak, aby při přípravě nikdy nepřekročila teplotu 40 °C. Do této teploty si údajně jídlo zachovává všechny výživné složky. Stravu mixují, namáčení nebo například vysušují.2 hlasů
Vaše hodnocení