Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Letní sezona už je v plném proudu a vy jste ještě nestihla shodit do plavek? Milujete pohyb, ale ještě jste nenašla ten správný sport, který by vás chytl a nepustil? Nebo jste jen zvídavá a chcete zkusit něco nového? V každém z těchto případů pro ...

Akrobacie na kruhu: Trendy sport pro sílu, fyzičku i ladnost

Aerial Hoop
zdroj: Thinkstockphotos Aerial Hoop
aktualizováno 12.06.2017, 17:09 | 12.06.2017, 16:20 | Krásná.cz

Letní sezona už je v plném proudu a vy jste ještě nestihla shodit do plavek? Milujete pohyb, ale ještě jste nenašla ten správný sport, který by vás chytl a nepustil? Nebo jste jen zvídavá a chcete zkusit něco nového? V každém z těchto případů pro vás máme tip! Akrobacie na kruhu neboli Aerial Hoop!

Nikdy jste o akrobacii na kruhu neslyšela? Nevadí! Je jedním z odnože sportů vzdušné akrobacie, kam patří třeba i akrobacie na šálách (aerial silks) nebo v dnešní době velmi oblíbený pole dance. Všechny tyto vzdušné sporty trénují tělo naprosto komplexně – jedná se o snoubení tance, flexibility, síly, ladnosti i fyzičky. Chcete-li své tělo udržovat v té nejlepší kondici a klasická sportovní gymnastika vás zrovna neláká, vzdušné sporty budou tou správnou volbou.

 

Cvičení Aerial Hoop probíhá na kruhu, který je zavěšený na laně. Kruh může být různých velikostí a typů. Velikost průměru obruče se pohybuje mezi 60 – 100 cm a šířka úchopu pak mezi 20 – 40 mm. Můžeme volit i mezi kruhy zavěšenými za lano z jednoho bodu nebo ze dvou, případně existuje i speciální kruh zvaný lyra, kde je pravidelný tvar kruhu narušený a nahoře jakoby „useknutý“. Kruh si každá akrobatka volí podle svých vlastních preferencí a také podle své výšky.


Jestli vám jsou akrobatické prvky na kruhu povědomé a říkáte si, že to už jste přece někde viděly, nemýlíte se. Sportovní disciplína akrobacie na kruhu má svůj původ v cirkuse. A tanečnice na kruhu můžete v cirkusech vidět i dnes – ovšem co bylo dříve pro běžné smrtelníky skoro nedostupným cirkusáckým uměním, je dnes na dosah pro každou z nás ve většině měst.


Nikdy není pozdě začít


Zaujal vás aerial hoop ale zdráháte se? Nikdy jste nic podobného nedělaly nebo hůře – nikdy jste se pořádně žádnému sportu nevěnovaly? To vůbec nevadí! Ve studiích, kde se akrobacie na kruhu vyučuje, jsou k dispozici lekce pro začátečníky, kde se začíná od úplně prvních krůčků. A hlavně, začít právě s Aerial Hoop se dá v každém věku. Přihlásíte-li se na lekci, pravděpodobně na tom budou všechny holky podobně „špatně“ jako vy – ale o tom to přeci je. Nemusíte být dobrá na to, abyste, začala, ale musíte začít, abyste byla dobrá. A třeba vám to půjde hned od začátku jako po másle.

 


Zadáte-li si do vyhledávače pojem Aerial hoop a vaše město, určitě vám vyskočí plno možností, kde se na kurzy akrobacie na kruhu nahlásit – většinou se jedná o studia zaměřená primárně na pole dance, kde se vyučují i ostatní vzdušné sporty.


Síla, flexibilita, fyzička – jak je to možné?


Že při tréninku na kruhu nabýváte na síle, je jasné. Je to samý shyb a přítah, a tak je vaše schopnost pracovat s vlastní vahou čím dál lepší. Kde ale získáváme tu fyzičku? Není lepší si jít prostě zaběhat? Ono se to možná na první pohled nezdá, protože vzdušné akrobatky vypadají při svém vystoupení extrémně ladně. Každý těžký trik se snaží prezentovat, jako by to byla brnkačka, kterou zvládnou s úsměvem a ještě s kdejakým tanečním propojením. Samy si však odpovězte po první lekci, kde po pár tricích za sebou budete muset slézt z kruhu, abyste se vydýchaly. Časem se vám schopnost vydržet ve vzduchu bude zlepšovat - a tím i vaše fyzička.


Flexibilita ze začátku není nutná, je vhodné si ji však rozvíjet, protože pro některé pokročilejší prvky je nezbytná, a i ten sebejednodušší prvek vypadá vždy lépe, když se tanečnice flexibilní.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nejlepší WORKOUT VIDEA, se kterými tě cvičení bude bavit!
Fitness trendy, které dají zumbě na frak
Najdi sport přesně pro sebe: Žhavé trendy ve cvičení


Co na sebe?


Oproti pole dance má aerial hoop zásadní výhodu – nemusíte být polonahé. Při cvičení na tyči je potřeba mít co nejvíce kůže venku, protože jen holá kůže na tyči neklouže. Ideálním úborem je padnoucí sportovní podprsenka a krátké kraťásky. Pro mnohé bývá překážkou právě fakt, že by na první lekci musely ihned ukázat svou oplácanou postavu v plné parádě a ještě se na ni dívat celou dobu do zrcadla. Sice na nějaké to kilčo navíc na lekcích opravdu nikdo nehledí, ale pro některé z nás může být možnost většího zahalení rozhodující. Na druhou stranu – vymakat si postavu na kruhu a poté se špetkou většího sebevědomí vyzkoušet i tyčku je také řešení.


Ideálním oblečením na kruh jsou jednoznačně legíny. Hezky nás obepnou a při krkolomných tricích nepřekáží, jako třeba volné tepláky. A čím originálnější a barevnější, tím lépe budou triky vypadat.


Doporučujeme:

 

Barevné legíny - 3
(Foto: Archiv firem)

 

* Legíny Flamingo, Mr. GUGU & Miss GO, 849 Kč, koupíte na veseleleginy.cz. Materiál je 100% polyester, díky tomu oblečení nevybledne ani neztratí tvar.

 

* Legíny Capricorn, Mr. GUGU & Miss GO, 849 Kč, koupíte na veseleleginy.cz

 

Barevné legíny - 2
(Foto: Archiv firem)

 

* Sportovní dámské legíny, 999 Kč, koupíte na cellbes.cz
 

* Dívčí legíny, F&F, 239 Kč.


Barevné legíny - 1
(Foto: Archiv firem)

 

* Legíny s kočičím motivem, Takko, 199 Kč.


* Fitness 3/4 legíny Naomi, Dragonfly, 830 Kč, koupíte na dragonflybrand.com. Nemají na sobě žádné zbytečné švy, nemají žádné gumy v pase ani v kolem lýtek, proto se nikde nezařezávají a na těle sedí pohodlně jako Vaše druhá kůže.

 

Vrchní svršek už není tak jednoznačný. Legíny a tílko však na první lekci určitě nebudou chybou. Jsou však triky, při kterých se vyplatí mít dlouhý rukáv nebo dokonce mikinu – např. u triků, kde je potřeba viset za lokty apod. To už však časem a zkušenostmi určitě sama vychytáte.


Samozřejmostí je pak sportovní podprsenka pod tričko, protože s běžnou by se vám mnohem hůře dostávalo do krkolomných pozic vzhůru nohama. A nezapomeňte ponožky, které si sundáte podle potřeby (opět závisí trik od triku).

 

Doporučujeme:

 

Sportovní podprsenka
(Foto: Archiv firem)

 

* Podprsenka CMMTTD Chill, adidas, 1.599 Kč. Prodyšná technologie climachill™ vás při náročném tréninku zchladí svou ventilací, která odvede teplo od těla. Tato sportovní podprsenka nabízí vysoké zpevnění a naprostou volnost pohybu při cvičení. Má vykrojená záda, nastavitelná ramínka, zadní zapínání a nechybí ani polstrované košíčky pro větší pohodlí.

 

* Sportovní podprsenka Kari Traa Kari Active Bra, 690 Kč, k dostrání na 4camping.cz. Perfektně se hodí pro rozmanité sportovní aktivity, ale dobře ji využijete i na běžné nošení. Má panelovou konstrukci a poskytuje střední podporu prsou, zároveň je velmi pohodlná a sexy. Prodyšný, měkký, rychleschnoucí materiál odvádí od těla nadbytečnou vlhkost a síťované panely odvětrávají teplo.


Samý mozol a modřina

 

Nakonec je třeba si říct: „Rozlučte se s hebkýma ručkama.“ Vaše dlaně budou samý mozol, ale co vám zaručujeme – budete je milovat. Stejně jako sem tam nějakou tu modřinu, která je důkazem toho, že zkrátka poctivě trénujete.


Zlákali jsme vás na tento báječný sport? Potkáme se na lekci?0 hlasů
Vaše hodnocení