Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Z celodenního sezení ve škole, v kanceláři nebo za počítačem trpí zejména páteř. Bolestivě se umí ozvat zejména v oblasti beder. Jak si bleskově ulevit i bolesti předcházet?

Bolí vás v bedrech? Dva cviky pro okamžitou úlevu

Bolest zad
zdroj: Getty Images Bolest zad
aktualizováno 23.05.2019, 00:00 | 23.05.2019, 00:00 | Krásná.cz

Z celodenního sezení ve škole, v kanceláři nebo za počítačem trpí zejména páteř. Bolestivě se umí ozvat zejména v oblasti beder. Jak si bleskově ulevit i bolesti předcházet?

„Počet lidí, které trápí bolest bederní páteře, stoupá. Na vině je sedavý způsob života a špatné držení těla. V bedrech jsme neustále ohnutí – nad stolem, nad volantem…, chybí nám zkrátka přirozená bederní lordóza,“ říká Hana Toufarová, lektorka, která přivezla z Ameriky novou cvičební metodu Fit Pain Free a vybrala z ní dva cviky, jimiž rozhýbete právě oblast beder do všech stran, a tím si ulevíte od bolesti.

 

„Spousta cvičení a metod dává stále důraz na pevné břicho, protahování beder a na jejich tlačení do podložky. Je však naopak velice důležité mít prohnutí v bedrech a přiměřenou bederní lordózu – bez ní bychom nemohli správně stát. Pokud tomu tak není, svaly jsou v této oblasti oslabené a my je musíme znovu posílit. I proto nás záda často bolí,“ upozorňuje Hana Toufarová.

 

Bolest zad
(Foto: Getty Images)

 

Cvičení je skvělé v tom, že pracujete vždy s jedním svalem, který se naučí perfektně fungovat tak, aby nezatěžoval ostatní, a celé tělo pak pracuje tak, jak má. A jaké jsou cviky, které uleví od bolestí bederní páteře? Hana Toufarová přidává podrobný návod. Bederní část páteře je velmi choulostivá, proto cvičte velmi opatrně!

 

ČTĚTE TAKÉ:

Co se děje s tvým tělem, když nosíš podpatky?
Bolí tě často hlava a záda? Na vině bývají špatné návyky
Zas máš holá záda? Pozor, riskuješ neplodnost!

 

Knee Drops

 

Tento cvik podporuje hluboké dýchání a práci břicha, zvyšuje pohyblivost páteře, protahuje svaly trupu a prsní sval a posiluje rotátory kyčle.

 

Základní pozice:


Lehněte si na záda.
Pokrčte nohy, chodidla jsou celou plochou na zemi. Nohy jsou na větší šíři než kyčle.
Upažte ruce, dlaně vzhůru.

 

Cviky proti bolesti bederní páteře - 1
(Foto: fitpainfree.com)

 

Provedení cviku:


Nejprve se klidně nadechněte a s výdechem položte nohy vpravo, hlavu otočte vlevo.
Zatlačte pravou nohu do země.
Stáhněte levou půlku zadku a opatrně zatlačte levý bok dopředu.
Levé rameno a lopatka leží na zemi, stáhněte je od uší dolů.
Dýchejte do břicha. Břicho se vám s nádechem zvedá a s výdechem klesá. Horní část těla relaxuje. Časem se pokuste dýchat do celého trupu – nejen do břicha, ale i do stran a do zad tak, aby se celý trup jako válec s nádechem rozšiřoval a s výdechem zmenšoval.

 

Cviky proti bolesti bederní páteře - 2
(Foto: fitpainfree.com)


Cvik opakujte 10x.

 

2. Shoulder Bridge Active Feet on the Wall:

 

Tento cvik protahuje a mobilizuje bederní páteř, posiluje hýždě a hamstringy (skupina tří svalů na zadní straně stehna).

 

Základní pozice:

 

Lehněte si ke stěně, v kolenou mějte úhel 90 stupňů, bérce dejte rovnoběžně se zemí, chodidla umístěte na stěnu. Mějte kyčle, kolena i kotníky v jedné linii.

 

Paže jsou mírně od těla (cca 45 stupňů), ramena a lopatky stáhněte od uší dolů, dlaně dejte vzhůru. Pánev je v přirozené poloze. Hlava je v prodloužení páteře, tj. bez záklonu.

 

Cviky proti bolesti bederní páteře - 3
(Foto: fitpainfree.com)

 

Provedení cviku:


Podsaďte pánev, zapojte břišní svaly.
Zatlačte chodidla do zdi a s výdechem pomalu zvedejte páteř od podlahy.
Nejdříve jde nahoru pánev, pak bedra a nakonec hrudní část páteře, až se budete opírat pouze o chodidla a lopatky.
V konečné pozici stáhněte hýždě.
Kontrolujte, že máte ramena a lopatky stažené od uší dolů.
Nadechujte se do břicha a s výdechem pomalu pokládejte páteř na zem postupně od hrudní části páteře. Podsazenou pánev pokládejte jako poslední.

 

Cviky proti bolesti bederní páteře - 4
(Foto: fitpainfree.com)


Cvik opakujte 10x.1 hlasů
Vaše hodnocení