Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Invazivní meningokoková onemocnění jsou závažná a nevyzpytatelná, i přes včasně zahájenou léčbu mohou vést až k úmrtí během 24 až 48 hodin od počátečních příznaků. Ty ale často připomínají chřipku a proto je počáteční diagnostika nemoci obtížná.

Častá nemoc školáků: Odhalte na sobě zákeřného meningokoka včas

Studentky
zdroj: Thinkstockphotos Studentky
aktualizováno 12.10.2018, 00:00 | 12.10.2018, 00:00 | Krásná.cz

Invazivní meningokoková onemocnění jsou závažná a nevyzpytatelná, i přes včasně zahájenou léčbu mohou vést až k úmrtí během 24 až 48 hodin od počátečních příznaků. Ty ale často připomínají chřipku a proto je počáteční diagnostika nemoci obtížná.

Se začátkem školní docházky se může riziko onemocnění meningokokovou infekcí zvyšovat, protože zdrojem nákazy mohou být jedinci bez viditelných příznaků onemocnění (nosiči), kteří můžou být v kolektivu přítomni.

 

Vstupní branou infekce bakterií Neisseria meningitidis je sliznice nosohltanu. Pokud je sliznice nějak narušena – třeba předchozí respirační infekcí, pobytem v prašném nebo zakouřeném prostředí a podobně – meningokok překoná hlenovou vrstvu fungující jako bariéra a může dojít k rozvoji závažného invazivního onemocnění. K rizikovým faktorům předcházejícím propuknutí meningokokové infekce se u teenagrů přičítá i samotný pobyt ve školním prostředí mezi tolika dalšími lidmi, ale třeba i líbání s více partnery. Inkubační doba je většinou 3 až 4 dny od nákazy.

 


Podle statistik Mezinárodní konfederace organizací pro meningitidy (CoMO) se na celém světě každý rok nakazí těmito onemocněními více než 1,2 milionu lidí. Nejzávažnější formy meningitid představují bakteriální infekce, kterým celosvětově každoročně podlehne přibližně 120 000 lidí. V ČR byla podle zprávy CEM – SZÚ za posledních 20 let průměrná úmrtnost na tuto zákeřnou nemoc 10,3 % a zemřelo celkem 165 lidí. Až 20 % přeživších pacientů má ovšem trvalé následky, jako je amputace končetin, mentální retardace, nebo hluchota.

 

Jak poznat meningokokové onemocnění:

 

! Pokud nemoc propukne, prvních 4 až 8 hodin připomíná chřipku – nemocný má horečku, pociťuje bolest hlavy, krku, nemá chuť k jídlu. Může se dostavit zvracení, porucha vědomí či krvácivé projevy na kůži, tzv. petechie.

 

! Během 12 – 15 hodin se dostavuje například ztuhlost šíje, světloplachost a v poslední fázi od 15 do 24 hodin od propuknutí nastává zmatenost, křeče, bezvědomí a případně až úmrtí v důsledku septického šoku.

 

! Čím včasnější je lékařská pomoc a zahájení léčby antibiotiky, tím větší šance pacient má. Bohužel - pro své počáteční nespecifické symptomy může být onemocnění pozdě diagnostikováno.


Proč trápí tolik teenagerů?

 

Velkým rizikovým faktorem je pobyt ve velkých kolektivech - na hromadných akcích, koncertech, festivalech, v přednáškových místnostech a podobně. „Mladí lidé v předpubertálním, pubertálním a mladém dospělém věku jsou hned po malých dětech do čtyř let skupinou nejvíce ohroženou meningokokovým onemocněním. Přispívá k tomu jejich chování – kouření, pití z jedné sklenice, líbání… Navíc jsou nejčastějšími bezpříznakovými přenašeči, kteří tak ohrožují další osoby ve své blízkosti – například mladší sourozence, nebo třeba seniory,“ říká MUDr. Hana Roháčová, Ph.D., primářka Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce.

 


Skrytí přenašeči


Pokud se nemoc nerozvine, stává se z jedince bezpříznakový nosič, což je vcelku častý jev. V populaci je takových lidí cca 10 %, ve věkové skupině kolem 19 let je tento počet nejvyšší – dosahuje téměř 24 %. Nosičství meningokoka bez projevu příznaků průměrně trvá 9,6 měsíců – po celou tuto dobu tedy jedinec potencionálně roznáší nákazu.

 

ČTĚTE TAKÉ:

10 nemocí, které tě nejvíc ohrožují
Co ti hrozí při orálním sexu?
Bacha! Přehnané uklízení hraničí s nemocí

 

Případ, kdy pacientka pravděpodobně doplatila na setkání s bezpříznakovým přenašečem, popisuje MUDr. Hana Roháčová: „Devatenáctiletá studentka Michaela se u nás léčila vloni v zimě. Po vánočních prázdninách se vracela do školy oslabená po prodělané chřipce. Po několika dnech ve školní lavici jí doma nebylo dobře – stav připomínal migrénu. Za pár hodin už ji záchranka vezla v bezvědomí na naše pracoviště. Díky včasně nasazené léčbě její případ skončil dobře – učila se znovu chodit, mluvit i psát, ale dnes už žije běžný život. Jiní takové štěstí často nemají,“ doplňuje primářka Roháčová.


 

Prevencí je zodpovědný životní styl i očkování


Pokud se pohbujete v rizikovém kolektivu, je důležité myslet na imunitu, volit vhodný životní styl, životosprávu, cvičit, otužovat se. V kritické části roku pak myslet na podporu imunity po mocí zvýšeného množství vitaminů, minerálů, případně doplňků stravy.

 

Riziko nákazy bakterií meningokoka snižuje i dostupné očkování - to je zejména doporučeno dětem od dvou měsíců do 4 let věku a adolescentům a mladým dospělým ve věku od 13 do 25 let, zvláště před zahájením studia a bydlením mimo domov – na internátech, kolejích, nebo ve sdílených bytech. V současnosti již jsou na trhu vakcíny pokrývající nejčastěji se vyskytující séroskupiny meningokoka – jedny pokrývají skupiny A, C, W a Y a další skupinu B. Pro co nejširší ochranu se doporučuje kombinace obou typů. O nejvhodnější vakcíně a očkovacím schématu je vhodné se poradit s praktickým lékařem. Pojišťovny na očkování přispívají až 2500 Kč.0 hlasů
Vaše hodnocení