Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Atkinsonova, Margitova, Dukanova, podle krevních skupin, krabičková…dieta! Jsou lidé, především ženy, které vyzkoušely až desítky různých redukčních diet. Bez efektu. Přesněji, s jo-jo efektem.

Chcete doopravdy zhubnout? Tyto tři věci udělejte jako první

Jídlo
zdroj: Thinkstockphotos Jídlo
aktualizováno 18.07.2019, 00:00 | 18.07.2019, 00:00 | Krásná.cz

Atkinsonova, Margitova, Dukanova, podle krevních skupin, krabičková…dieta! Jsou lidé, především ženy, které vyzkoušely až desítky různých redukčních diet. Bez efektu. Přesněji, s jo-jo efektem.

Po každém zhubnutí se za pár týdnů nejen vrátily ke své původní váze, ale ještě jim pár kilo přibylo. Zázraky totiž neexistují, žádná kouzelná pilulka, koktejl ani injekční stříkačka nikoho přebytečných kil raz dva nezbaví. Platí prosté přírodní zákony - úbytek hmotnosti se dostaví, snížíme-li příjem energie a zároveň zvýšíme její výdej.

 

KROK PRVNÍ: Změňte uvažování

 

Notorické dietářky mají navíc často nepřiměřená očekávání. Ve čtyřiceti, po dvou porodech chtějí mít postavu patnáctileté vychrtlé modelky. „Rozumný redukční režim bych zahájila generálním úklidem hlavy. Uvolnit se a upřímně zhodnotit svůj stávající jídelníček včetně veškerého pohybu. A především i to, o kolik skutečně potřebuji redukovat svoji váhu. Tímto bych ukončila vyčerpávající, běh za zhubnutím a s chutí a radostí bych se pustila do trvalé změny životního stylu," radí Zuzana Vostárková, certifikovaná poradkyně Cambridge Weight Plan.

 

KROK DRUHÝ: Trpělivost a důslednost

 

Rozhodneme-li se zhubnout, znamená to změnit dosavadní stravovací návyky. Musíme si stanovit jasný program a nečekat, že se kýžený efekt dostaví za týden. Shodit pár kil je pro mnoho lidí snadné, těžké je váhu si udržet. Jedno ze základních pravidel proto zní: čím pomaleji se hubne, tím je výsledek trvanlivější. Chce to prostě trpělivost a důslednost.

 

Ustoupíme-li ze svých zásad, hmotnost se začne vracet a obvykle se nezastaví na výchozí hodnotě. Známý jo-jo efekt je postrachem všech, kteří nevydrželi. Drastické diety, po nichž se opět začneme utěšovat jídlem a po desáté večer plenit lednici, nikam nevedou. Zásadní je pravidelná kvalitní a vyvážená strava.

 

 

Důležité je zařadit do každodenního režimu pohybové aktivity, ať už to budou procházky nebo nějaká forma cvičení, běh, jóga či cyklistika. Jídelníček ani další režimová opatření přitom nemohou představovat mučení, musí těšit a bavit. „Pokud si nevíte rady, doporučuji návštěvu odborníka- výživového poradce, který by měl být schopen na základě zhotovené tělesné analýzy a vašich možností ušít program na míru, ať už jde o jídelní plán, pitný režim, pohyb nebo o psychickou podporu, která je při změně životního stylu velmi důležitá,“ doporučuje Zuzana Vostárková.

 

Desatero pro štíhlou linii


1. Jezte pravidelně pětkrát denně v menších porcích, nejlépe v intervalu tří hodin.
 

2. Dodržujte pitný režim. Vypijte denně dva až tři litry tekutin, například každou hodinu sklenku obyčejné vody. Pro redukci hmotnosti je výhodné pít před jídlem a během něj než po něm.
 

3. Dbejte na to, aby strava byla co nejpestřejší.
 

4. Omezte jednoduché cukry (cukr, sladkosti, cukrovinky) a tuky, zejména živočišné.
 

5. Zařazujte do své stravy potraviny bohaté na vlákninu - celozrnné výrobky, zeleninu, luštěniny nebo ovoce. Denně snězte nejméně 400 g zeleniny a ovoce (s preferencí zeleniny, mnohé ovoce totiž obsahuje vedle vitaminů i hodně cukru).
 

6. Vynechejte uzeniny a tučné mléčné výrobky.
 

7. Z jídelníčku odstraňte přílohy, večer už jezte pouze zeleninu.
 

8. Nehubněte rychle - optimální úbytek je 0,5 kg, maximálně 1 kg za týden.
 

9. Denně se věnujte nějaké tělesné aktivitě, která vám působí radost.
 

10. Stresové situace se naučte řešit jinak než jídlem.

 

KROK TŘETÍ: Musíte rozhýbat metabolismus

 

Proč někdo hubne „jako po másle“ a u druhého, přestože si odepře nejen máslo a živočišné tuky, ale i všechny další „škůdce štíhlosti“, váha ukazuje stále stejné hodnoty? V tom, jak rychle různí lidé tuk ukládají a odbourávají, hraje do určité míry roli genetika. Význam má i věk, rychlost metabolismu s přibývajícími léty nemilosrdně klesá. Jak ji zvýšit?

 

 

„Rychlost našeho metabolismu je závislá především na naší aktivitě, životním stylu a tělesné stavbě. Zkrátka kdo je aktivní, chodí pěšky, sportuje, a tím má více svalové hmoty, má vyšší energetické potřeby nejen na ty dané aktivity, ale z větší části v průběhu celého dne,“ radí výživová poradkyně Renáta Ticháčková Valčíková.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Pozor na rychlé hubnutí! Ariana zhubla neuvěřitelných 50 kilo, kvůli TÉTO CHYBĚ je ale nabrala brzy zpět
Hubnutí se zastavilo? 8 triků, jak znovu začít hubnout
Jak cvičit, když chceš hubnout 5, 10 nebo 15 kilo

 

Mám-li sedavou práci, do práce dojedu autem a po práci cestou koupím v supermarketu zmrzlinu a doma ji sním při sledování televize, musím počítat s malou potřebou svého organismu. Taková žena může mít potřebu na den třeba 1300 kCal. Naopak pokud si ráno dáte studenou sprchu a protáhnete se, pak pěšky nebo na kole dorazíte do práce, kde musíte chodit, zvedat, přenášet věci apod., po práci jdete pěšky domů, a ještě si zajdete a dáte delší procházku, určitě bude váš metabolismus rychlejší. Žena stejné výšky a hmotnosti s takovýmto životním stylem může denně potřebovat klidně 2200 kCal.

 

„Obecně zvýšení metabolické potřeby se dá podpořit vytrvalostním pohybem, saunováním, otužováním, vhodnou volbou stravy. Například konzumace bílkovin vyžaduje více energie na rozložení než sacharidy, což ale neznamená, že není nutné korigovat jejich příjem,“ vysvětluje Renáta Ticháčková Valčíková.0 hlasů
Vaše hodnocení