Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Na každého z nás působí cvičení jinak. Pokud chodíš cvičit s mamkou, nebo třeba svým klukem, určitě sis toho všimla. Hubnutí, ale i tvorba svalové hmoty, funguje jinak u žen, mužů a dětí a mladistvých. Jak máš cvičit, když dospíváš?

Co dělá cvičení s tvou dívčí postavou?

Jóga
zdroj: Thinkstockphotos Jóga
aktualizováno 09.08.2016, 00:44 | 09.08.2016, 00:44 | Krasna.cz/trm

Na každého z nás působí cvičení jinak. Pokud chodíš cvičit s mamkou, nebo třeba svým klukem, určitě sis toho všimla. Hubnutí, ale i tvorba svalové hmoty, funguje jinak u žen, mužů a dětí a mladistvých. Jak máš cvičit, když dospíváš?

Pokud se muži a ženy rozhodnou posílit svaly cvičením, výsledek nebude stejný. Budování tzv. svalového korzetu závisí na více faktorech. Pohybové aktivity by si lidé měli volit s přihlédnutím ke svým fyzickým možnostem a aktuálnímu zdravotnímu stavu. Vhodně zvoleným a pravidelně prováděným cvičením mohou předcházet nejrůznějším zdravotním problémům od migrén až po kardiovaskulární nemoci. Jaké jsou hlavní rozdíly v budování svalového korzetu u dětí, žen a mužů?

 

Tvar těla určuje poměr množství kosterního svalstva a množství tělesného tuku. Čím méně máme svalstva a více podkožního tuku, tím neforemnější je naše postava. U mužů pozorujeme tendenci ukládání tuků v oblasti břicha, u žen spíše na bocích, nohou a hýždích. Pohybem je možné problematické partie vytvarovat a posílením některých svalů také předejít zdravotním problémům.

 


Jak správně cvičit, když jsi …


Žena


Ženy mají oproti mužům menší podíl svaloviny a širší pánev. Jsou však ohebnější, a pokud začnou sportovat, vykazují přibližně o 10 % větší svalové přírůstky než muži. „Vysvětlením tohoto rozdílu mezi oběma pohlavími je adaptace ženského organismu na zátěž. Posilování je novým a neznámým podnětem, na který jejich tělo velice pozitivně a rádo reaguje,“ konstatuje Mgr. Jan Větrovský, odborný garant projektu Žij zdravě. Ženy bývají v posilování také vytrvalejší a pohybová aktivita u nich většinou vede k redukci váhy.


Posilování lopatkových svalů a partií vnějších paží zajišťuje podporu zádům, které ženám kvůli stresu trnou a nepříjemně bolí. Pravidelné protahování hlubokého ohybače hlavy pak napomáhá správnému držení hlavy, díky němu nemusí ženy tak často trpět migrénami. Pro správný vývoj ženského svalstva je také důležité zpevnění pánevní oblasti. Tak lze předcházet například nepříjemným menstruačním bolestem.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Zábavné cvičení pro postavu k nakousnutí
Chceš zhubnout? Stačí cvičit ČTYŘI minuty denně!
TOP pravidla, jak jíst a cvičit v pubertě


Muž


Obecně platí, že muži mají větší sklon k nárůstu svalové hmoty v horní polovině těla. Pokud začnou posilovat, rýsují se jim svaly nejprve na pažích a prsou. Muži oproti ženám preferují silovější disciplíny. Jejich těla se spíše „obalují“ svaly, než aby ztrácela na váze.


Muži by měli věnovat pozornost především zádovým a břišním svalům, které pomáhají ke správnému držení těla. Kvůli vyššímu riziku nemocí oběhové soustavy by také měli dbát na rovnoměrnou zátěž svalového aparátu. Předejdou tak pro ně rizikovým kardiovaskulárním obtížím. „Také by se měli vyvarovat jedné z nejčastějších chyb, kterou je soustředění se na posilování určité části těla, například bicepsů. Zatěžují tak zbytečně jednu svalovou oblast,“ varuje rekondiční trenér Jan Větrovský. Jeho radami ohledně zdravého sportování najdeš na ŽijZdravě.cz.

 

 

Dítě


Děti si budují svalový korzet průběžně, jak se tělo zvětšuje a sílí. Pro správný rozvoj svalů je zásadní dbát na nácvik správného držení těla. Dále je třeba pracovat i s intenzitou zatížení. Veškerý pohyb by měl vést k vyváženému a rovnoměrnému rozvoji. Obzvláště u dnešních dětí, které tráví spoustu hodin u počítače či televize, je důležité volit nejednostranně zaměřené pohybové aktivity.


V žádném případě by však neměl být u dětí do 15 let zařazován silový trénink s externí zátěží. Ten by mohl způsobit nevratné změny ve vývoji celého pohybového aparátu, hlavně poškození kloubů a kostí.


Posilování prospívá tělu i mysli


Příjemným vedlejším efektem posilování je redukce váhy. Jan Větrovský uzavírá: "Sport vedoucí ke zpevnění svalstva přináší také optimističtější pohled na svět a dlouhodobě kvalitnější život bez kilogramů navíc."32 hlasů
Vaše hodnocení