Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Jak často pít a co vlastně, aby si tvé tělo libovalo? Zjistili jsme, jak to vlastně je s tou neustále zmiňovanou hydratací organismu.

Co ještě (ne)víš o hydrataci?

Pitný režim
zdroj: Thinkstockphotos Pitný režim
aktualizováno 07.07.2013, 00:00 | 07.07.2013, 00:00 | Krasna.cz/trm

Jak často pít a co vlastně, aby si tvé tělo libovalo? Zjistili jsme, jak to vlastně je s tou neustále zmiňovanou hydratací organismu.

Stává se ti, že si dlouhé hodiny na pití ani nevzpomeneš a po sklenici s vodou tě donutí sáhnout teprve šílená žízeň nebo dokonce až bolest hlavy? Tak pozor na to! Pocit žízně je totiž poplašný mechanizmus, který už upozorňuje na závažnější nedostatek vody v těle. Pokud na tento signál nebudeš reagovat, můžeš si poškodit organizmus nebo narušit některé jeho funkce. Pravidelný příjem vody v různých podobách je nezbytný k udržení schopnosti pracovat, učit se, bavit se, ale i jenom v klidu odpočívat. Neměla bys tedy čekat, až se nedostatek vody v těle přihlásí pocitem žízně, ale dbát na pravidelný přísun tekutin.


Proč tě bolí hlava?

 

Lidské tělo je z 60% tvořeno vodou a tu je pochopitelně nutné vhodně doplňovat. Jakmile je pitný režim zanedbán, tělo začne reagovat a stávkovat. „Když v sobě máte málo tekutin, vede to k větší hustotě krve, pak se zase musí rozšířit cévy, aby krev v pohodě protekla. A rozšířené cévy můžou tlačit na spánkové kosti, pak to bolí, jste podrážděný a začnete reagovat agresivně. Člověk se začne cítit unavený, může být nesoustředěný, bude ho bolet hlava,“ vyjmenovává následky špatné hydratace nutriční specialista a výzkumný pracovník pražského IKEMu RNDr. Pavel Suchánek, který se správou výživou, a tedy i hydratací, radí také začínajícím fotbalistům prostřednictvím Coca-Cola Fotbalové akademie 2013. Pitný režim podle něj ovlivňuje tvoji výkonnost o 30%. Na každý kilogram vlastní váhy bys proto měla denně vypít 30 ml tekutin.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

HUBNEME DO PLAVEK: Při hubnutí je důležitý i pitný režim! + JÍDELNÍČEK
Pitný režim: Nutnost pro zdraví, krásu i štíhlou postavu
Co (ne)pít v létě, abys netloustla?
Chceš hravě zhubnout? Stačí správně pít

 

Všechny nápoje hydratují

 

Lékařský institut Národní akademie věd zjistil, že všechny nápoje, včetně těch, které obsahují kofein, přispívají k celkové denní hydrataci. „Byly zjištěny dostatečné vědecké důkazy svědčící pro to, že nápoje obsahující kofein u zdravých jednotlivců nezvyšují 24hodinový objem moči ve srovnání s jinými nápoji, a že kofeinové nápoje přispívají k celkovému dennímu příjmu vody do těla v množství podobnému u nápojů bez kofeinu. Řečeno jinak, rozšířená domněnka, že nápoje obsahující kofein (káva, colové nápoje, energy drinky atd.) nepřispívají k hydrataci, je mylná,“ popisuje lékařka a výživová specialistka na Univerzitě v Nebrasce Ann Grandjean zjištění Amerického Institutu medicíny (IOM).

 

Fotbalistky
Zejména při sportu dbej na dostatečný pitný režim. (Foto: oficiální zdroj)


Pokud tedy nemáš náladu na pití vody, je správné sáhnout po něčem jiném, co máš ráda - například sportovní nápoj, čaj nebo jiný nealkoholický nápoj. „Třeba cola funguje. Je v ní cukr, kofein a voda. Voda je dobrá na zředění krve, cukr na zapnutí mozku a kofein proti únavě,“ říká Pavel Suchánek, ale dodává, že slazené nápoje by měly tvořit menší část pitného režimu a doplňovat vyvážený a aktivní životní styl. „Ve výběru slazených nápojů můžeš volit i některý z nízkokalorických nápojů,“ radí. Co dalšího doporučuje začínajícím sportovcům, nalezneš na stránkách www.modernitrenink.cz.

 

I potraviny obsahují vodu


Nemalý obsah vody nám dodávají i potraviny. Vodu z nich lze pro denní pitný režim přijmout až z 20 %, zbylých 80 % pak dodají tekutiny. Odborné studie dokazují, že potraviny jako mléko, sýry, zelenina, ovoce, ale třeba i ořechy, tedy v podstatě téměř vše, co konzumujeme, obsahuje vodu, kterou tělo účinně využije. Také všechny nápoje bez alkoholu nás hydratují, tedy dodávají nám vodu v rámci pitného režimu. Káva, čaj, energetické nápoje, mléko, nejrůznější nealkoholické nápoje včetně sycených, džusy a ovoce obsahují 85–99 % vody.

 

Obsah vody v některých potravinách

 

velmi nízký < 1% cukr, oleje

nízký 3-6 % ořechy, koření
8-15 % obilí, luštěniny, těstoviny

střední 15-18 % máslo, margaríny
20-40 % med
30-40 % některé sýry
35-45 % chléb, pečivo

vysoký 60-80 % maso, vnitřnosti, vejce, tvaroh
60-90 % zelenina
80-90 % ovoce
87-91 % mléko

velmi vysoký > 90 % nápoje

(Zdroj: VŠCHT v Praze, Základy analýzy potravin)

 

BUDE TĚ ZAJÍMAT:

Co jíst a pít po cvičení
Víš, co piješ? Pozor na kalorie v nápojích
Džusová očistná dieta: Ploché břicho za víkend
Energy drinky: víš, co piješ?
Doma.cz: Velký test dětských pitíček: v lahvičce je až 20 kostek cukru!

 

 

Jak poznáš, že jsi dehydratovaná?


Lidské tělo obsahuje 60 až 70 % vody, která neustále koluje, tj. na jedné straně je přijímána, na druhé straně je po splnění svých funkcí z těla vracena do vnějšího prostředí. Člověk vyloučí denně zhruba 2,5 litru vody. Aby mohlo lidské tělo normálně fungovat, musí každý z nás vyloučenou vodu pravidelně a dostatečně doplňovat. Bez jídla vydrží člověk celé měsíce, bez vody sotva několik dní. Pro zdravý život by měl každý člověk doplnit veškerou vyloučenou vodu. Dehydratace začíná žízní, která se postupně zvyšuje. Dalším příznakem je snížená tvorba moči, suché sliznice, pokles tlaku při rychlém vstávání, bolest hlavy, zrychlený puls.11 hlasů
Vaše hodnocení